Důchod pro manželku - cizinku mimo EU

Dobrý den, manželka je cizinka - pochází z Číny, je ve věku 38 let, v ČR nikdy nepracovala. Má ještě reálnou šanci dostat důchid v ČR? Ptám se hlavně kvůli potřebné době pojištění. V jejím případě aby dosáhla 35 let by musela pracovat do věku 71 let. Je možné si dobu pojištění "dokoupit"?

Zbyněk
7. 9. 2017 11:20

Odpověď

Dobrý den, starobní důchod je dávkou důchodového systému, na kterou má nárok občan, který dosáhl důchodového věku stanoveného zákonem a splnil podmínku potřebné doby pojištění. V případě, že pojištěnci nevznikne nárok na starobní důchod, protože nesplní potřebných 35 let pojištění, vznikne mu nárok na starobní důchod také, pokud získal dobu pojištění nejméně 20 let, nebo 15 let pojištění bez náhradních dob (např. evidence na úřadu práce) a dosáhl důchodového věku alespoň o 5 let vyššího, než je důchodový věk pro muže stejného data narození. (např. pokud jde o u ženy o rok narození 1979, důchodového věku by pak dosáhla cca v roce 2049).
Získat dobu pojištění je možné také formou dobrovolného důchodového pojištění. Podmínky pro dobrovolné důchodové pojištění definuje § 6 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Dobrovolné důchodové pojištění slouží skutečně pouze k placení důchodového pojištění. Z plateb dobrovolného důchodového pojištění neplyne nárok na nemocenskou nebo podporu v nezaměstnanosti. Doplacení důchodového pojištění v obecných případech je zákonem omezeno na období jednoho roku přede dnem podání přihlášky k účasti na dobrovolném pojištění a podmínkou je, že před podáním přihlášky byla získána doba pojištění alespoň jeden rok. Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejdéle po dobu 15 let. Přihlášku k dobrovolné účasti na pojištění podáváte prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení, kde Vám budou také poskytnuty konkrétnější informace k výši a způsobu plateb.
Pro úplnost uvádím, že v současné době probíhají jednání o uzavření bilaterární smlouvy o sociálním zabezpečení mezi ČR a Čínou. Mezinárodní smluvní dokumenty o sociálním zabezpečení jsou tradičním, běžně používaným prostředkem koordinace v oblasti sociálního zabezpečení. Jejich základním smyslem je především zajistit práva osob, které migrují mezi dvěma smluvními státy. Při rozhodování o nároku na důchod v případě, že osoba získala doby pojištění v ČR a v některém ze smluvních států, se posuzuje nárok na důchod nejen podle českých vnitrostátních předpisů, ale současně i podle mezinárodní smlouvy o sociálním zabezpečení, kterou Česká republika s příslušným státem uzavřela.

Eliška Volfová (Poradkyně pro důchody)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).