Hlavní navigace

Zrušení životní pojistky

Dobrý den,
zrušila jsem životní pojistku. V předcházejících letech jsem uplatňovala u svého zaměstnavatele toto životní pojištění jako takzvanou odečitatelnou položku. Částka o kterou jsem si snižovala daňový základ nebyla vyšší než 6000,- Kč ročně. Musím nyní částku, kterou jsem uplatnila na daních vrátit? Je v daních při zrušení životního pojištění prosím zohledněna tato částka
/ do 6000,-/ ročně nebo za celou dobu co jsem uplatňovala odpočty? Nebo musím vše vrátit? Děkuji za odpověď.

mirka
3. 3. 2011 21:29

Odpověď

Podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů, při nedodržení stanovených podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby trvání pojištění nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen, s výjimkou pojistných smluv, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a zároveň rezerva nebo kapitálová hodnota pojištění bude převedena na novou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně.
Pavel Zahradník (Daňový poradce.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).