Hlavní navigace

roční zúčtování daní

Dobrý den, od 01/2010 jsem byla na neschopence (rizikové těhotenství) a následně jsem do 10.01.2011 čerpala mateřskou dovolenou. Jak je to s "růžovýma papírama"? V práci mi naše mzdová účetní sdělila, že mi je dělat nebude, nemám na nic nárok, protože jsem neměla žádný příjem (nemocenská ani podpora v mateřství se nepočítají). Ptala jsem se, zda si to třeba nemám podat sama...Nemám. Platím si hypotéku, pojištění, mám 2 děti - 11let a 7měsíců. Opravdu si nemohu uplatnit odečet na hypotéku, pojištění a děti? Děkuji za odpověď.

Katka
3. 3. 2011 21:21

Odpověď

Pokud nemáte žádné zdanitelné příjmy, je základ daně nula, a i kdybyste podala daňové přiznání a v něm uplatnila nezdanitelné části základu daně (zaplacené úroky z úvěru na bytové potřeby, zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění), bude základ daně stále nula.

Odpočet úroků z úvěru na bytové potřeby by si nicméně při splnění podmínek upravených v § 15 odst. 4 zákona o daních z příjmů mohl uplatnit jiný účastník smlouvy o úvěru - http://portal.gov.cz/zakon/586/1992/15

Pokud jste neměla žádní příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, z kapitálového majetku ani z pronájmu, nemůžete uplatnit ani daňový bonus na děti - viz § 35c odst. 4 zákona o daních z příjmů - http://portal.gov.cz/zakon/586/1992/35c
Pavel Zahradník (Daňový poradce.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).