Daň z příjmů a daňové přiznání

Ptejte se Jana Vyskočila, daňového poradce, na vše, co se týká daně z příjmů a podávání daňového přiznání.

V poradně odpovídá

  • Jan Vyskočil

    (Poradce pro daně)
    Ze společnosti Aterra
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.

Dotazy

  • Zálohy na daň z příjmů FO

    Dobry den, jsme malé bytové družstvo. Členská schůze schválila odměny představenstvu družstva ve výši 300 Kč měsíčně, které si členové představenstva vyplácí od srpna 2005. Je družstvo povinno platit z těchto odměn zálohy na daň z příjmů FO? Pokud ano, v jaké výši? Pro upřesnění uvádím, že dva členové představenstva jsou ve starobním důchodu a já jako třetí členka již pátým rokem na mateřské dovolené. V roce 2005 jsem pobírala rodičovský příspěvek a dále jsem přijala odstupné z ukončeného pracovního poměru u bývalého zaměstnavatele.
    Děkuji.
    9. 3. 2006 14:46
  • Daň z výnosů

    Vážený pane,
    obracím se na Vás s dotazem.
    V roce 1995 zaměstnavatel založil jako zájmové sdružení fond penzijního nadlepšení (bez státního příspěvku). Na tento fond jsem po celou dobu přispívala já i zaměstnavatel. V loňském roce se zaměstnavatel rozhodl své příšpěvky do tohoto fondu ukončit a doporučil všem převést prostředky do penzijního fondu se státním příspěvkem. Vklad nebylo možné vybrat, pouze vložit jinam, tzn. jsou to pro mě nyní jen jakési fiktivní peníze, na které se dostanu až při odchodu do důchodu. Součástí tohoto vkladu jsou i výnosy a to jak z částky, kterou jsem naspořila já, tak i zaměstnavatel. Zaměstnavatel je toho názoru, že tyto výnosy jsou předmětem zdanění a to ne až v případě jejich výplaty, ale v dani za rok 2005. Chtěla bych Vás tedy požádat o Váš názor, neboť jsem se setkala s různým výkladem. Někdo se přiklání k variantě zaměstnavatele, někdo tvrdí zase, že se nyní nemá co zdaňovat, a že daň se bude platit až při výplatě.
    Děkuji za Vaše vyjádření.
    S pozdravem
    H.Jandíková
    9. 3. 2006 13:08
  • Spolupracující osoba a minimální základ

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, zda má spolupracující osoba povinnost stanovení minimálního základu daně. V případě, že ano, zda je možné na ní uplatnit ustanovení dle §7c odst. i, kde se píše, že poplatník s příjmy do 15 tis. nemá povinnost stanovení min.základu daně.

    Děkuji za odpověď

    S pozdravem Marcela Kremeňová
    Marcela
    9. 3. 2006 12:44
  • Úhrada exekuce

    Jsem plátce DPH, fyzická osoba. Mohu zaúčovat do nákladů (výdej/ostatní) částku, která mi v rámci exekuce z firemního účtu byla stažena z osobního stavebného spoření? Pokud vím tak penále a sankce nelze zahrnovat do výdajů.
    9. 3. 2006 12:24
  • společné zdanění manželů

    Dobrý den,
    prosím o radu.
    Studentka VS se v květnu vdala, v červenci zdárně ukončila VS.Je bez zdanitelného příjmu. od záři na pracovním úřadě. Má manžel nárok na uplatnění odpočtu na dítě-studující manželku?Dekuji
    katka
    9. 3. 2006 11:50
  • Soukromé životní pojištění

    Dobrý den,
    zaměstnanec měl uzavřené soukromé životní pojištění a uplatňoval v minulých letech odpočty od základu daně. Nyní donesl novou smlouvu na vyšší částku, která je uzavřená u téže organizace (Česká pojišťovna) s novým datem a potvrzení na odpočet vyšší částky. Je možné pokračovat v odpočtech, když se jedná o novou smlouvu s novým číslem na vyšší částku (převod smlouvy)?
    Děkuji za odpověď
    Marcela
    9. 3. 2006 10:28
  • Úroky ze stavebního spoření

    l.Dva úvěry na koupi družstevního bytu(převod členských práv).Nájemní smlouva je na dceru,která v bytě bydlí.Smlouva o úvěru dcery:dcera dlužník, matka spoludlužník.Smlouva o úvěru matky:matka dlužník,dcera spoludlužník.Může si dcera ve svém daňovém přiznání odečíst úroky svoje i matky?Nebo si musí odečíst každá ve svém daňovém přiznání?Nebo matka numůže vůbec,protože v bytě nebydlí?
    Děkuji za odpověď.
    9. 3. 2006 8:49
  • Trvání společného zdanění

    Na jednom školení nám bylo řečeno, že pokud manželé začnou uplatňovat společné zdanění, nemohou s tím přestat tak, jak se jim to ten či onen rok bude hodit. Slyšel jsem i opačný názor, že v jednotlivých letech lze podle měnicích se podmínek společné zdanění uplatnit, či ne. Je zcela logické, že při změně podmínek (rozvod, osamostatnění se dětí, úmrtí partnera, začátek podnikání s daní s paušální částkou dle § 7a či výpočet daně podle § 13 a 14, apod.) dříve uplatňované společné zdanění skončí. Jak je to tedy v ostatních případech?
    9. 3. 2006 8:46
  • účtování DHM - odpisy

    Dobrý den, bratr je OSVČ vede daň. evidenci. Koupil si za 138 tis. Kč žebřík, na který dostal dotaci 70 tis. Kč a já si nejsem jistá jak to má zaúčtovat. Když odečtu dotaci, tak je to DHM do 40 tis. Kč s dobou použitelnosti delší, než 1 roka, čili zásoba... Nejsem si jistá, zda se u tohoto majetku počítají odpisy. Děkuji za odpověď.
    9. 3. 2006 7:54
  • Zařazení živnosti

    Dobrý večer,
    mám ještě jeden dotaz. ŽL má v předmětu podnikání napsáno: Truhlářství, což je řemeslná činnost. Podnikatel fakticky dělá montáž nábytku (tak je i fakturováno). Zajímalo by mne, za uplatnit výdaje ve výši 50 nebo 60% z příjmů?
    Velice děkuji za odpověď.
    8. 3. 2006 23:17
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).