Dobrý den,po včerejší anbázi na FÚ se zoufale snažím najít odpověď.
Klient má uzavřenou smlouvu o poskytnutí úvěru a meziúvěru ze stavebního spoření na koupi bytu a modernizaci.Účastníky smlouvy(dlužníky)jsou klient,jeho manželka a jeho matka.Klient se svojí manželkou mají v předmětné nemovitosti trvalé bydliště a jsou zapsáni na listu vlastnictví (SJM).Matka bydlí jinde a ani není spoluvlastník.Máme k dispozici 3 potvrzení o zaplacených úrocích
(na jednu smlouvu),na všech je uvedeno stejné číslo smlouvy.Domníván se, že veškeré úroky si může uplatnit klient, matka podepíše čestné prohlášení, že úroky neuplatňuje, u manželky, vzhledem ke společnému zdanění to podle mne není nutné.Při konzultaci se správcem daně mi ale bylo sděleno,že vzhledem k tomu, že matka nesdílí s klientem společnou domácnost, je potřeba veškeré úroky rozdělit na polovinu (dvě domácnosti), a teprve tuto polovinu si klient může uplatnit.I když čtu §15 stále dokola,nikde mi tento postup nevyplývá.Správce daně se opírá o předposlední větu §15,odst.8 ....téže domácnosti.Já se domnívám, že tato věta má úplně jiný význam a když už bychom měli nějak odečet krátit, tak snad jen tak, že úroky, které jsou na potvrzení matky neuplatníme,ale děleno dvěma ?!
Moc děkuji za odpověď.Marie Nováková
Odpověď
Dobrý den,
souhlasím s Vaším výkladem. Věta označuje strop uplatnění úroků. Myslím, že důležitá je věta první, která omezení o společné domácnosti nestanovuje, pouze stanovuje, že buď jeden nebo všichni rovným dílem. Ostatní podmínky se zdají být splněny. Podal bych to takto a v případě vyloučení této odčitatelné položky bych se odvolaval.
JV
Jan Vyskočil
(Poradce pro daně)