Marně vzpomínám, kdy měly stavební spořitelny výhodné podmínky. V r. 2003, když jsem stavěl, to už výhodné taky nebylo, byl ohromný problém vyrazit ze spořitelny přes úvěr už naspořené prostředky, překlenovák (pár měsíců) i řádný úvěr měly mnohem horší podmínky než hypotéka, kvůli úvěru 300 tisíc při naspořených 200 chtěli ručitele s mimořádně vysokým příjmem. Nakonec to skončilo tak, že jsem je za pár měsíců a ještě v průběhu výstavby úvěr splatil a zůstala jen hypotéka. U té bylo mnohem méně papírování při řádově vyšší částce, mnohem lepší jednání.
Jinak z článku plyne klasické ponaučení, které ale většině lidí stejně nedojde: když vás osloví "finanční" poradce, je potřeba poslat do zadele. Nechce vám poradit, ale připravit vás o peníze.
Když začne článek příběhem dvou lidí, je evidentní, že to prostě není styl měšce. To je styl blesku, tam se ukazují příběhy lidí. Takže i když si nevšimnete pod titulkem, že jde o PR, tak podle prvního řádku vás to trkne.
Prostě na oborovém serveru se nepíší články o životních příbězích, to patří na livestylový magazín. Proto by měli PR agentury přizpůsobovat články, které vydávají pro dané médium. Jinak ten článek opravdu působí směšně.
To je trochu omezující pohled. I na našich webech, včetně Měšce, používáme příběhy lidí téměř "odjakživa" - ať už v podobě dílčích zkušeností, nebo jako samostatné problémy, ke kterým hledáme řešení (nejčastěji s institucemi, kterých se týkají). Hlavní rozdíl oproti lifestylu, který zmiňujete, může být ten, že u nás jde o příběhy a lidi skutečné (většinou nás sami kontaktují).
... že ten článek vůbec není o Lišce. Mně nabídla refinancování po překlopení do řádného úvěru hypotékou, ovšem z vrozené skromnosti už se zapomněla zmínit, že je k tomu poplateček za vedení hypotečního úvěru, poplateček za nový znalecký posudek, poplateček za zrušení starého a zřízení nového zástavního práva, takže ve výsledku bych na tom byl zhruba stejně, jako kdybych si nechal onen úvěr na 4,8%...
Tuším o jakou stavební spořitelnu se jedná. Ale jen pro zajímavost: maximální poplatek za uzavření smlouvy je 15.000,- Kč a pokud si dobře pamatuji, již řadu let se neplatí poplatek za vyřízení úvěru.
Informace jsou tedy poněkud zkreslující.
Hlavně, parádní reklama pro firmu Part...., jejíž tleskající poradci skáčou po stolech na poradách a mají radost z otočených životek.
Pan Darebníček zapomněl na jedno. Analýzu výhodnosti mezi st. spořením a hypotékou:
Kolik Beránkovi spláceli MU a na jak dlouho? Jaký byl úrok? Kolik by přeplatili atd.?
Kolik jim ted stojí hypotéka? S jakým úrokem? Kolik přeplatí atd.?
Vím, agenti z Partners, pracují zadarmo. Tj. nesmí obdržet provizi. Pokud ano, dal jí klientům?
Jinak Liška má za ušima a NOZ je jim u zádle. Mě sdělila jejich pracovnice osobně, ať se třeba klienti soudí když jim prý jejich vnitřní směrnice vadí:(
Komerční článek psal člověk z Partners, o tom není pochyb. Lidem, kteří na veřejnosti píšou s hrubkami jako na prvním stupni základní školy, bych své finance nikdy nesvěřila. Beránkovi jsou v prvním pádě správně, ve čtvrtém pádě (koho? co?) píše Beránkovy. A vy milá paní si přečtěte pár knížek, ať se též neztrapňujete. Milý klient podle vzoru "mladý" - tedy milí klienti. Pěkný den a úrovni českého jazyka na netu zdar!
Jelikož klienti ty sankční poplatky za ukončení vkladových účtů zaplatili, tak nechápu čím se ten článek, respektive jeho hlavní hrdina chlubí?
Jako že pro klienty vymohl od ČMSS vyčíslení a souhlas předčasným splacením? To je záležitost jednoho dobře napsaného dopisu.
Jak někdo správně napsal - chybí ekonomika celé operace. Co ta změna pro klienta přinesla? Mohl by pan Darebníček třeba sem do komentářů napsat pár čísel? Sazba před tím, sazba teď, splatnost před tím, splatnost teď?
V komentech na svém FB profilu p. Darebníček píše že chtěl stáhnou splátku z 25.000 Kč na 15.000. To určitě nebylo jen změnou sazby.
Budeme li počítat 5 let fix, tak se ptám, byla skutečně úspora v následných 5 letech na zaplacení úroků vyšší než sankce? No pokud byla úroková sazba snížena o 1,2% tak asi ano (mohlo by to vyjít +- stejně), pokud nebyla (což se klidně mohlo stát, pokud v překlenováku byla sazba 3,5%) tak nejen že klienty poškodil stavebkář, ale úplně stejně je poškodil "poradce" Partners, určitě jim propočítal výhodnost na dobu fixace? Nebo v letech celé hypotéky? Propočet se může vázat na skutečném srovnání jen k době fixace, nikdy jinak!!!! Takže je tento článek reklamou či antireklamou :-). Jen fakta by dala tomu rozměr jednoho či druhého a pokud uvedena nejsou je to jen spekulace (vice v odborném světě působí směšně a jako antireklama, možná naběhnutí si na průšvih). Nicméně pokud si tohle klienti, přečtou a zjistí , že to byl jen další omyl z jejich strany, mají možnost. "poradce Partners" jim své pochybení musí uhradit :-) zde by byl krásně uplatnitelný NOZ.
Meziúvěry (též překlenováky) se dělí podle toho, jestli jsou zastavené nemovitostí nebo nejsou. Na ty druhé se vztahuje zákon o spotřebbitelském úvěru, tedy snadná refinancovatelnost.
To co je v článku popisováno je téměř jistě případ ČMSS. Ale i meziúvěry se zástavou nemovitostí je možné refinancovat, není to tak těžké. To jen Pampersáci se tím chlubí, jako by to bylo kdoví co.
Vzhledem k pokutě 5% ale záleží, za jak dlouho se to překlopí do řádného úvěru. Také ty úrokové sazby vstupují do hry, tom žádná.
Nemusí to být jen ČMSS, ale i Wustenrot. Pokud víte o tom, jak je donutit povolit refinancování, budu ráda za odpověď. Ve smlouvě opravdu už léta mají, že to lze při rozvodu, úmrtí či prodeji. A navíc se pokuta od roku 2014 (3% nebo 5%) násobí počtem let do řádného úvěru. V mém případě změna z 50.000,- na 350.000,-
Děkuji Vám za reakce. Věřím, že pokud bych nebyl vyzván, tak je asi nikdy nepřečtu.
Cílem článku, bylo upozornění na tolerování praktik velkých hráčů na finančním trhu, které by ve vyspělé ekonomice neměli mít prostor.
Každý z úvěrů byl zastaven k jiné nemovitosti. V tu dobu bylo plošné zastavení předčasného splacení úvěrů se zástavou nemovitosti. Případ je více než rok starý. Pro aktuálnost je to docela škoda.
Úvěr bez 5% pokuty by tento rok (2014) byl v řádném úvěru se splátkou přes 7.200,- Kč a sazbou 3,7% do 2025. Od 2007 sazba 4.3% a splátkou 8.400,- Kč.
Obnovený úvěr z r. 2012 se splátkou 14.500,- Kč sazba 4.0% do r. 2018 s překlopením r. 2026 by v řádném úvěru měl splátku 15.900,- Kč se sazbou 4,8% konec 2040.
Hypoteční úvěr v první polovině r. 2013 je na sazbu 2.6 s fix. 5 let se splátkou cca 15.000 do r. 2043.
Spočítejte sami vhodnost řešení. Životní situace rodiny v té době byla velmi nejistá a prioritou byla minimální splátka. Veškerá nabídnutá jednání vedoucí k snížení nákladů požadované spořitelnou klienti odmítli. Asi pro čtivost a pochopení širší veřejnosti, byl článek částečně upravený a očesaný o výše uvedené data.
Děkuji Vám za Vaše případné reakce.