Titulek reklamního článku vůbec obsahu článku neodpovídá. Příště by to chtělo sladit...
A ještě si dovolím podotknout, že na refinancování Modré pyramidy není nutné brát si přehypoteční úvěr. Jsou banky, které na refinancování Modré pyramidy mají upravenou metodiku, takže se použije klasická hypotéka.
Když to shrnu, řešení u Sberbank nebylo pro klientku nejlepší a úrokové náklady předhypotečního úvěru byly naprosto zbytečné.
@V.Švorba: a prozradíte nám detail té metodiky? Zákon o dluhopisech říká jasně, že před čerpáním musí být vloženo zástavní právo. Když vloží, dostanou pokutu. Metodika nesmí odporovat zákonu.
Pravda, o odstaveček níže je, že pokud pohledávka původního zástavního práva zanikne při čerpání nové hypotéky, považuje se nemovitost za nezatíženou...
Trochu jsem váš příspěvek nepochopil.
Píšete, že musí být vloženo a pak že když vloží, že dostanou pokutu....
Který paragraf a odstavec máte na mysli?
V Zákonu o dluhopisech žádná zmínka o katastru nemovitostí není.
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-190
Ale co se týká metodiky, tak je to jednoduché, podepíše se úvěrová smlouva, podepíše se zástavní smlouva. Peníze se pošlou do Modré pyramidy, úvěr tak je splacen a v době od 7 dnů do 30 dnů po doplacení úvěru od MP má klient povinnost vložit zástavní smlouvu na katastr. Menší katastry pak zapíší zástavní právo obvykle do 30 dnů.
Paragraf 28/3 výše jmenovaného zákona:
"Úvěr se považuje za hypoteční úvěr dnem vzniku právních účinků zástavního práva. Pro účely krytí hypotečních zástavních listů lze pohledávku z hypotečního úvěru nebo její část použít teprve dnem, kdy se emitent hypotečních zástavních listů o právních účincích vzniku zástavního práva k nemovité věci dozví."
Tj napřed vklad zástavního práva a potom čerpání. U předhypotečních úvěrů je právě toto pořadí otočené, což je jejich zásadní výhoda. A právě jak to píšete vy, jedná se předhypoteční.
Ne, zástavní smlouva na nemovitost je platná až ve chvíli, kdy je v katastru. Do té doby to může být smlouva, ale nikoliv zástavní. Pokud by došlo k soudu, tak se můžete domáhat náhrady škody, vrácení peněz atd., ale nemovitost nemáte šanci získat, protože ta je zastavena až dnem zápisu do katastru.