Jak je to s kurzy u DC karet? Pořád platí, že jsou nejhorší na trhu? Že každá transakce je nejdříve nevýhodným kurzem převedena na USD a pak opět nevýhodným na CZK?
Protože kdyby nabízela kurz srovnatelný se zaniklou Axou (nebo aktuálně Cetelem), tak bych tu bezplatnou variantu bral :).
Akceptace je ale skutečně bídná, ono to vychází z toho, že za akceptaci DC a AmEx karet se platí výrazně vyšší poplatky, pracoval jsem pro maloobchodní řetězec a nabídku na akceptaci DC a AmEx karet jsme odmítli právě z toho důvodu, že poplatek byl více než 4 krát vyšší, než poplatek za akceptaci VISA a MC karet.
Nevím, do jaké míry je pravdivá informace ze stránky prodeje: http://prodej.mesec.cz/kreditni-karty/diners-club-pure-mesec/, k terá uvádí, že používaný kurz je Financial Times + 2,5 % (zatím jsem takto formulovanou metodiku u karet DC nikde neviděl), což nebude nic zajímavého (určitě horší než většina bank na trhu, 5 % spread má jen GE a pak už jen ještě horší mBank)... :-(
Stanovení kurzu (nejen) u Diners Club je jedna velká alchymie, proto je tam uvedený tento termín a je plus minus pravdivý. Jde o to, že Diners Club v Evropě funguje na bázi frenčíz a každá si stanovuje vlastní podmínky, ceny, přirážky, způsoby zúčtování apod.
Použitý kurz je vždy u transakce zobrazený a jak píšu, dnes už nemám obavy kartu DC použít k platbě v cizí měně. Před třemi lety bych to udělal jen v nouzi. Mimochodem, kartu Diners Club mám napojenou na PayPal, běžně s ní platím vše přes PayPal (v jakékoli měně) a za mě OK.
Karty Diners Club nikdy nebudou mát nejlepší kurzy, kurzová marže je jedním z běžných příjmů vydavatelů karet. U bank to není jiné, MasterCard/Visa jim pošle cizoměnovou transakci zúčtovanou ve středovém kurzu, banka vám transparentně naúčtuje kurz deviza-prodej dle svého sazebníku, držitel karty je spokojený, že ušetřil (oproti valuta-prodej) a vydavatel karty vydělal na rozdílu :-)
Na druhé straně, každý vydavatel karty motivuje držitele k utrácení, resp. k preferování té jeho karty. U Diners Club je to věrnostní program Premium Rewards, který umí mj. kompenzovat nevýhody z použití (jakékoli) karty v zahraničí.
Akceptace: Už to není stav před 5 lety, kdy to opravdu byla bída. Hodně se změnilo. Sám mám (mimo jiné) kartu Diners Club, a to od roku 2005, takže mohu objektivně posoudit, jak se nejen akceptace, ale i služby Diners Club měnily k lepšímu nebo horšímu. Zrovna o víkendu jsem byl v Rakousku a překvapilo mě, že DC brali na většině míst, kde akceptovali klasické karty MC a Visa. Ale nic si nemusíme namlouvat, není rozumné vsázet jen na jednu kartu, ostatně to píšu i ve článku. Každý má s sebou zpravidla ještě MC či Visu od své banky. Diners je mojí hlavní kartou, pokud jej někde neberou, platím s MasterCard či Visou.
Kurzy: Kurzy Dines Club patřily dlouhodobě k druhým nejhorším, první byla (a stále je) mBank. To se ale změnilo v loňském roce. Z dlouhodobého testování (vyjde později) mohu potvrdit, že v současné době jsou kurzy karet Diners Club standardní, tedy srovnatelné s většími bankami typu ČS, ČSOB a RB. Pro nejlepší kurzy musíte mít kreditní karty MasterCard od Cetelem nebo UniCredit Bank.
Mimochodem, American Express, jako přímý konkurent Diners Club, je na tom velmi bídně jak v akceptaci v ČR, tak i v kurzech. Karty AmEx vydané v EUR mají spread 2,70 % z kurzu, karty v USD mají 3 %. A k tomu je potřeba vnímat i pomatenou vlastnost, kdy AmEx má poplatky u karet v poměru 100 USD = 100 EUR, takže karty v eurech jsou výrazně dražší na poplatcích.