Záleží na tom, co si pod onou "podporou rodin s dětmi" představíme.
Pokud by to byly různé dávky, přídavky, příplatky, tak výsledkem by bylo jen vytváření jakýchsi "rodinných klanů", které budou od kolébky po rakev žít ze sociálních dávek (nejdříve přídavky na děti, poté podpora v nezaměstnanosti) a to by náš problém rozhodně nevyřešilo (spíš prohloubilo).
Kdybychom se bavili třeba o podpoře zaměstnavatelů, kteří zřídí firemní jesle nebo mateřské školky pro PRACUJÍCÍ matky, nižší DPH na dětské obleční (model Velké Británie) nebo podporu zájmových aktivit dětí, jsem pro. Ale jakékoliv přímé peněžní podpory jsou jen kontraproduktivní. Rozhodnutí zda mít/nemít děti je finanční situací rodiny ovlivněno jen velmi málo; u prvního dítěte prakticky vůbec, teprve u třetího a čtvrtého dítěte má ona podpora nějaký meřitelný efekt. Ale chceme zde mít 3, 4, 5 a vícedětné rodiny závislé na sociálních dávkách?
Třeba tohle považuji za krok správným směrem: http://ekonomika.idnes.cz/poptavka-po-chuvach-roste-ministri-meni-zakon-f44-/ekonomika.asp?c=A080218_213731_ekonomika_dp
Vhodná podpora pro rodiny s dětmi by byla také nižší zdanění, např. za každé dítě by se daňová sazba snížila o 2 procentní body. Tímto způsobem by podpora šla jen pracujícím a podnikajícím, ne lidem žijícím ze sociálních dávek.
No, je to rozhodně lepší, než nějaké přímé podpory, ale i tak by to byly "hluché" peníze.
Ty 2 procenta by neovlivnily rozhodnutí zda mít či nemít dítě (Při platu 20 000 Kč by to představovalo 400 Kč, tedy žádná podstatná částka), naproti tomu možnost zaměstnání matky s dětmi (ona podpora zaměstnaneckých školek a jeslí) ano - a státní rozpočet není nafukovací, prostě peníze vyplacené někde, by chyběly někde jinde. Další věcí je, jak velká část z těch 400 Kč by opravdu šla "na dítě", to nižší DPH na dětské oblečení mi přijde efektivnější.
Přesně tak. Podpora rodin s dětmi nemůže být o přídavcích a dávkách, ale musí spočívat třeba v dostatku míst ve školkách a daleko širších možnostech práce na částečný úvazek. Posledně zmíněné se mimochodem týká i starších lidí.
Váš názor, že rozhodnutí zda mít/nemít děti je finanční situací rodiny ovlivněno jen velmi málo je vice než sporné. zářný příklad jsou t.zv. Husákovy dětí, které se začaly houfně rodit po výrazné podpoře socialistické ČSR rodinám z dětmi.
Mně by velice zajímal myšlenkový pochod současných břídilů ve vládě, kteří po jedné straně bědují nad nízkou porodností a na straně druhé odebírají matkám výhodu dřívějšího odchodu do důchodu.
Jinak s Vaším názorem, že Pokud by to byly různé dávky, přídavky, příplatky, tak výsledkem by bylo jen vytváření jakýchsi "rodinných klanů", které budou od kolébky po rakev žít ze sociálních dávek (nejdříve přídavky na děti, poté podpora v nezaměstnanosti) a to by náš problém rozhodně nevyřešilo (spíš prohloubilo).naprosto souhlasím.
Ony "Husákovy děti" nebyly ani tolik děti "navíc", jako spíš "časově posunuté". Nejmocnějším nástrojem byly tzv. novomanželské půjčky, které šly částečně "splácet dětmi" a samozřejmě čím dříve se dítě po svatbě narodilo, tím výhodnější to bylo - jaksi bylo na nic "uplatnit" dítě v momentě, kdy půjčka byla již splacená.
Takže zatímco za normálních okolností by dítě přišlo až několik let po uzavření manželství - když si rodina vytvořila zázemí, zde to probíhalo jinak. Ale nevšiml jsem si, že by v mém okolí (jsem ona "generace" - ročník 1976) byly nějak početnější vícečetné rodiny (sám jsem jedináček).
Tato "hurá akce" přinesla do budoucna akorát problémy - nedostatek míst ve školkách a školách (nás bylo na základce ve třídě 38) s následným propadem - a samozřejmě ta vlna se odrazila i nyní, kdy tyto "děti" mají vlastní děti.
Pamatuji si hodiny demografie na vejšce, kde nám to ukazovali na situacích v různých zemích a opravdu podpora prvního dítěte se naprosto míjí účinkem, mírný nárůst je možné spatřit u druhého, ale zejména třetího a čtvrtého dítěte. Výraznější výkyv byl vidět snad jen ve Francii, kde ale podpora měla formu téměř "další mzdy", je ovšem otázkou kdo oni "noví Francouzové" byli, tipoval bych to na Araby, apod (a teď sklízejí ovoce této velkorysé politiky).