Hlavní navigace

Zvířata o zvířatech aneb Proč smrtelník nerozumí analytikům

7. 10. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Velká zvířata často mluví o zvířatech. Nejedná se přitom o hovory založené na zoologických znalostech, ani se nesmlouvá hon na lišku. Dokonce se ani nečastují hanlivými výrazy z živočišné říše. Když velká zvířata mluví o zvířatech, zpravidla se dohadují o býcích a medvědech.

Každá profese má svou hantýrku. Když se začnou bavit programátoři, vydrží jejich hovor sledovat pouze otrlé povahy. A nebo jiní programátoři. Stejně tomu je i s analytiky. Má to ale háček. Zatímco když neposlouchá „běžný člověk“ programátora, pravděpodobně se jen nedozví o nových trendech v programovacích jazycích a vývoji linuxového jádra, když správně neporozumí analytikovi, může přijít k nemalé finanční újmě.

A analytici si zatím povídají o zvířatech. Nemyslete si ale, že když hovoří o býčím trhu, že hledají nového býka do koridy. Ani nápad. Myslí tím (a bezpochyby ostatní analytici jim rozumí), že trh roste a má podmínky k dalšímu růstu. Ostatně řeknou-li, že „trh roste“, nečekejte růst ve smyslu biologickém, kdy se rostoucí entita zvětšuje množením buněk, ale obyčejný růst cen zpravidla na kapitálovém trhu.

Když se trh obrátí a začne klesat, změní analytik rétoriku a hovoří o medvědím trhu. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak obchodníci a analytici mohou na stejný trh nahlížet z různých pohledů – dělí se pak, světe div se, na medvědy a býky.

Úrokové sazby centrální banky jsou v poslední době hojně diskutovány. Aby ne, naše centrální banka je nedávno zvýšila a evropská je nejspíš zvýší znovu, zatímco americký FED je zvyšovat přestal a nejspíš je bude snižovat. Zkrátka – je tu živo. A hádejte, kdo stanovuje úrokové sazby. Bankéři? Nikoli. Jestřábi a hrdličky.

Převládají-li v bankovní radě jestřábi, pravděpodobně bude centrální banka úrokové sazby zvyšovat. Mají-li převahu hrdličky, budou se úrokové sazby spíše snižovat. A jak to tak bývá v přírodě (a jak nás učili na přednáškách z ekonomie), jestřábi se živí hrdličkami, a když je hrdliček málo, vymírají hladem. A tak se i v bankovních radách podíl jednotlivých živočišných druhů mění. A úrokové sazby jdou nahoru a dolů. Nahoru a dolů…

Ovšem setkat se můžete i s neživočišnými nesrozumitelnými termíny, z nichž největší záhadou jsou zkratky. Napište dvě až čtyři zcela nesouvisející písmena velkým písmem, ukažte je analytikovi a s největší pravděpodobností vám vysvětlí, co znamenají. O tom ale (možná) zase jindy.

Na závěr si dovolím jednu živočišnou citaci z materiálu České spořitelny „Slangový slovník“, který mne k sepsání této glosy inspiroval:

Drevokocůr

Označení pro veverku. Na finančních trzích nemá žádný význam, a pokud vás trápí jeho zařazení, nejste sami.

Česká spořitelna: Slangový slovník (PDF 126694 bytů)

Anketa

Rozumíte "analytické hantýrce"?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).