Hlavní navigace

Názor k článku Zpětná hypotéka: draze zaplacené dožití od Jan Slanina - Ano, to bude omyl. Omyl na Vaší straně. Patrně...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 11. 2015 11:46

  Jan Slanina

  Ano, to bude omyl. Omyl na Vaší straně.

  Patrně jste si nevšimla, že se diskuse posunula k otázce za kolik lze prodat dům či byt zatížený věcným břemenem resp. k výhodnosti takovéto investice.

  Pokud píši "Každopádně jděte do toho, když Vám to přijde jako dobrá investice", hovořím o investici. Investici jistě nečiní ten, kdo se, byť podmíněně, zbavuje svého majetku. Investici naopak činí ten, kdo kupuje nemovitost, byť zatíženou věcným břemenem, což někteří předdiskutující označují za investici výhodnou (resp. tvrdí, že jejich investice bude výhodná, i když zaplatí více, než nabízí společnost z článku).

  Riziko zpochybnění smlouvy ze strany dědiců samozřejmě existuje v každém případě, tedy jak u zpětné hypotéky tak u koupě nemovitosti s věcným břemenem. Opět problém zejména pro investora, který kupuje jedinou nemovitost.

  Každopádně se ohrazuji proti Vašemu tvrzení, že bych nějaký typ transakce považoval plošně za výhodný či nevýhodný. Výhodnost lze hodnotit pouze in concreto (konkrétní vlastník, konkrétní nemovitost, konkrétní nabídka zpětné hypotéky) a pouze při porovnání s alternativami (konkrétní nabídka prodeje s věcným břemenem). In abstracto lze hodnotit pouze rizika či problémy, z nichž na některé jsem upozornil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).