Mě ani tak nevadí, že poskytnu své osobní údaje pojišťovně, kterou si zvolím, jako mě spíš rozčiluje jiná věc.
Poprvé v tomto roce bylo možné přidat do daňového přiznání potvrzení na odpočet daně za životní pojištění nebo penzijní připojištění. Jaký to byl ale šok, když jsem se dozvěděla, že k potvrzení, které zaslala pojišťovna, musím doložit fotokopii pojistné smlouvy. Toto je nutné doložit jak na mzdové účtárně příslušného zaměstnavatele, nebo pokud nechcete tam, tak na finančním úřadu. Myslím si, že už vůbec není třetí osobě nic po tom, jaké si platím pojištění a na jakou pojistnou částku. Tady je ten únik osobních údajů jistě daleko větší. Mimo jiné jsem se zrovna na finančním úřadě setkala s neskrývaným údivem, že si tyto pojistky platím dvě a do kolika let jsou uzavřené.
Tímto by se co nejdříve měl někdo kompetentní zabývat a změnit příslušné podmínky na tyto odpočty, protože si myslím, že rozhodně nejsem sama, koho toto rozčiluje.
Naprosto souhlasím. Přikládat smlouvu je nesmysl, kdybych ji neměl, nedá mi pojišťovna potvrzení o tom, že jsem na ni něco zaplatil. A pokud by neodpovídala podmínkám daňového odpočtu, tak bych to potvrzení také nedostal. Takže není jediný důvod, proč by do toho berňák nebo mzdová účtárna měli strkat nos.
Souhlasím s Vámi oběma. Je to přesně tak. Svým klientům jsem doporučil nepřikládat k daňovým přiznáním žádné kopie smluv, natož originály. Některé FÚ se nechaly slyšet, že budou požadovat kopii a originál k nahlédnutí. V naší republice se všechno hraje na to, že všichni jsme podfukáři. V jiných zemích stačí podat žádost a podepsat. Co je v žádosti napsáno a žadatelem podepsáno, je svaté. Pokud by to tak náhodou nebylo, tak následuje tvrdý trest. Například v USA je daňový únik (podvod) trestán obzvlášť výrazně.