Zatím se mi odchod do důchodu odsunul o 7 let a 4 měsíce. Předpokládám, že to bude ještě více. Zatímco bych před 20 rokama stříhala pomalu metr, teď hledám v padesáti letech práci, která pro lidi mé věkové kategorie prostě není. Nevím, co budu ještě 11 a 1/2 roku dělat, jestli neseženu práci. Mám 2 VŠ, které radši tajím, protože mě jako vysokoškoláka nikdo nezaplatí - radši zaměstnají absolventku - je tvárná, hezky se na ni kouká a plat má poloviční...
Já teda nevím, jaké vysoké máte, jakou práci jste dělala a jakou hledáte. Ale mám starší kolegy, kterým je kolem 50 let a ti, kdyby dali svůj životopis na internet, tak se o ně okamžite firmy poperou, neboť mít inženýra s 25 letou praxí je prostě poklad. Vím, že když jsme přijímali nové lidi, tak jsme byli úplně nešťastní z toho, že se nám hlásí samí absolventi, neboť jsme potřebovali odborníky s praxí a abychom je přetáhli z jiných firem, tak jsme byli ochotni přeplatit je opravdu hodně.
Myslíte, že člověk s 25-letou praxí je poklad? Učitelé se stejnou délkou praxe jsou považováni za "staré struktury", případně za "zamindrákované baby v přechodu", a pokud přijdou o práci, těžko hledají novou. Stejně tak řemeslníci, kteří sice mají znalosti, ale už prostě nemají takovou fyzickou sílu. Na úřadech práce je hodně lidí ve věku 55+, kteří jsou rádi za cokoliv. Znám učitelku NJ s razítkem soudního znalce, mohla by dělat kvalifikovanější práci, ale je ráda za práci na recepci hotelu. Znám jiného vysoce kvalifikovaného VŠ, který v tomto státě už třetí rok hledá uplatnění, když byl předtím dosti let v cizině (jeho práce bohužel nemá takový charakter, aby se dala dělat na vlastní ŽL), tak ze zoufalství učí děcka jazyky (a nutno podotknout, že jeho žáci vyhrávají jazykové soutěže. Bodejť by ne, když on ty jazyky výborně ovládá). Kdyby lidi nad 55+ byli takový poklad, nebyli by zvláštní a zvýhodňovanou kategorií na Úřadu práce, hned vedle žen po mateřské a Romů.
Zajímavý článek :) Tj. když jsem rozen v r.80, tak mám počítat s důchodovým věkem kolem 73. roku věku - s dovolením - je to k smíchu.
Jedíné co mi z toho vyplývá je, že já i mnoho dalších z mé generace budou dál pokračovat v praxi obálkové metody jako zaměstnanci. Má nesporné výhody v tom, že zaměstnanci zůstane v kapse více a zaměstnavateli to sníží náklady práce na dané pracovní místo - tj. i jemu zůstane v pomyslné kapse více.
V aktuálně definovaném systému důchodů totiž absolutně nemá smysl cílit na vyšší hrubou mzdu, neboť z ní buď za 42 let nedostanu nic - pokud budou u moci synové dnešních "vládců", protože systém postupně vytunelují přes penzijní fondy, nebo se věku odchodu do důchodu vůbec nedožiju, nebo dostanu almužnu v rámci absolutního minima.
Proto je pro mne a mé vrstevníky - podle mého názoru - výhodnější spořit na důchod z peněz, které mi každý měsíc zůstanou v kapse. Zvolit si svobodně vhodnou spořící strategii, a být sám zodpovědný za existenci v důchodovém věku. Kromě toho je to v současné době jasná win-win strategie jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele - oba ušetří, a kromě toho mohou mít dobrý pocit, že těm upovídaným pánum ve sněmovní ulici a na nábřeží neposílají na tunely tolik, kolik by pánové chtěli :)
Všem přeju báječný den!
Ne ročník 1980 musí počítat s důchodovým věkem 67,5 roků. Splníte-li ovšem podmínky pro pobírání důchodu.
Také budete moci jít do důchodu již 62,5 roce, ale dostanete důchod minimálně o 1,5% nižší.
P.S. Podle toho co dříve vláda vydávala za prohlášení, mi vycházelo že ročník 1980 by měl jít do důchodu o 1/2 roku později v rovných 68 letech.
Děkuji za upozornění ! A to jsem si myslel, že umím počítat :) mám se ještě hodně co učit! Pochopil jsem vyjádření z konce článku tak, že mám vzít 2 x počet měsíců mezi roky 1977 a 1980 a přičíst je k 67 letům. Což mě opravdu dopálilo :) Místo toho - jak počítáte Vy - je to myšleno jako 2 x počet roků mezi 1977 a 1980 = počet měsíců, o které se prodlužuje věk odchodu do důchodu.
Ještě jednou díky za vysvětlení!
Přeji příjemný den!
Obávám se, že to krácení není jen o 1,5 %. V článku je podle mého názoru zásadní chyba! Důchod se už dnes nekrátí o 1,5 % (0,9 %) celkově, nýbrž o 1,5 % (0,9 %) z jeho PROCENTNÍ VÝMĚRY, a to za KAŽDÝCH ZAPOČATÝCH 90 kalendářních dní, které zbývají do dne řádného odchodu do starovního důchodu. Vím to na jistě, protože právě vyřizuju předčasný důchod tatíkovi.
Uvidíte jak to ještě bude, já už budu po smrti (budu mít 60). Dnes odcházím do předčasného důchodu v 59 letech a 8,5 měsících s krácením o 13,2%. Pokud budete chtít odejít v 60 letech a měl byste pracovat do 68 let, bude krácení rovno 4 x 0,9% + 4 x 1,2% + 25 x 1,5%. = 45,9%. Navíc se vám nebudou počítat dříve započitatelné náhradní doby. Tak že do té 60 budete rád, když stihnete 35 až 40 započitatelné doby pojištění.
Tady je vidět, jak prodej státního majetku zdevastoval příjmy ze zisku do rozpočtu a jak jednozdrojové financování důchodů nestačí.
80% mladé generace prostě zaplatí restauraci kapitalismu v Čechách.
Spořit v jakékoliv podobě peníze na důchod je hovadina. Mnohem důležitější je snižovat budoucí náklady - postavit domek, úsporný, topení sluncem a dřevem, hypotéka splacená, atd atd.
Např. jsem slyšel pěknou historku o zahrádce s turbo-stromy co se dají pokácet za pár let na topení. I to je hezký příklad jak šetřit.
Tedy základ je PRVNĚ snižovat náklady a PAK se snažit přemýšlet kde sehnat/našetřit peníze.
Jak velkou musíte mít zahradu, aby vám ty turbostromy daly každý rok aspoň 50 plnometrů? Mystíte, že ty turbostromy Vám dají výhřevné dřevo, nebo budete stát u kotle a jen ládovat a ládovat jak kanonýr Jabůrek? Abyste pak nedopadnul tak, že z té zahrádky máte dřevo tak na ogrilování jednoho kuřete. :-)
Další poznámka k věci tu padla: jste si jist, že si ve věku 68 let stihnete připravit dřevo na celou zimu (pozor, mělo by alespoň rok schnout), když ještě budete zařezávat dvanáctky v Kolbence?
Tak jsem si myslel, že podle usnesení soudu mají ti, kteří odváděli více, mít také vyšší důchod. Ale jak vidím, tak to platí jen od učité hranice výše a to od hranice, kterou za dané období řádný občan nemá nárok dosáhnout. Naopak v určitém rozmezí ti kteří odvedli více, dostanou méně. Tak nevím, zda je to řešení usnesení soudu, a nebo je usnesení soudu jen záminka pro snižování důchodů, a to ješte zpětně. Já to vidím i jako diskriminaci lidí podle data narození. Ti, kteří toto vymysleli, by neměli o takových věcech vůbec rozhodovat, protože to pak je jen další okrádání potenciálních duchodců.
Osobně jsme v "soukromé" penzi od 50 let a nikdy bych neměnil. Jen kdybych mohl nějaké roky, tak bych šel ještě dříve. Člověk tu není proto, aby svůj vyměřený čas prožil makáním na šichtách a těšením se na nějaký imaginární důchod. Jsme tu proto, abychom žili naplno.
Tudíž moje rada zní. Kašlete na nějaké sliby o budoucích důchodech o kterých nevíte vůbec nic, a ti, co vám to slibují taktéž. Jediní kdo se bude mít v budoucnu dobře, jsou akcionáři, správci a bouchači těch finančních žraloků, kteří vám nutí zázračné produkty, včetně snahy současných zlobbovaných politiků o jakousi důchodovou reformu. Vezměte rozum do hrsti a investujte sami. Do čehokoliv, co není spojené s tímto státem.
Vyprdnout se na reformu, raději vydělat jiným způsobem, protože stát nás totálně okrádá, je to do nebe volající.
http://www.facebook.com/update_security_info.php?wizard=1#!/pages/Larry-Williams/196069017085269
Na iDnes Drábek odpovídal čtenářům. Jeden čtenář položil otázku ohledně změny penzijní společnosti (společnosti která by spravovala jeho "druho-pilířový" penzijní fond):
Prý nebudu moci měnit druh fondu. Mám tomu rozumět, tak že pokud si od počátku vyberu např. ,,akciový“, již nikdy to nebudu moci změnit na dluhopisový. Pokud je tohle pravda, tak to ale nemá moc logiku. Je výhodnější ,, vzhledem k zhodnocení“ ve 30letech investovat do rizikovějších fondů a s přiblížením k důchodovému věku cca na 10 let je dobré přejít např. do dluhopisového… Přece není problém, 1x za 5 let udělit možnost přejít k lepšímu fondu. ,, mám pocit, že mne stát budete v budoucnu převádět i přes silnici“
Odpověď páně Drábka:
Budete moci samozřejmě kdykoli změnit jak penzijní společnost, tak typ fondu.
**
Zajímavé je, že tuto docela zásadní informaci slyším prvně. Dokonce si myslím, že jsem v médiích zaznamenal, že změna nebude možná... Podrobnosti, jako obvykle, Dráb neuvedl.
Chcete-li přečtete si všechny dotazy a odpovědi na ně.
Vážená redakce iDnes
pokud dáte časový limit na pokládání otázek pouhých 15 minut, pak si myslím, že podobné rozhovory můžete vést s panem ministrem sami u kafíčka..Styďte se
Re: Vážená redakce iDnes
původně tam ani těch 15 minut nebylo napsaný, takže to novináři uťali
**
Nevolníkův komentář: To můžeme být vážení rádi, že vůbec něco takového uspořádali...
Situace ohledně médií byla v Česku vždycky katastrofální, přinejmenším podivná, a stav se nezlepšuje. Možná by pomohlo jako protest přestat platit poplatek na veřejnoprávní televizi a rozhlas. Mimochodem, tento poplatek měl být v minulosti také zrušený, ale vláda toto dlouhodobě dopředu naplánované rozhodnutí, téměř na poslední chvíli, změnila...