Před časem jsem četl vyjádření nějakého mluvky nebo ředitel (z ČSOB myslím). Ten tvrdil, že za vysoké poplatky si vlastně mohou sami klienti, protože v jiných zemích banky vydělávají dostatek peněz na různých pokročilých službách, které ale náš klient nepožaduje a tudíž se bohužel naše banky musí hojit na poplatcích.
Někde jsem rovněž četl, že za vysoké poplatky si může klient sám, protože je konzervativní a nepřizpůsobivý. Ve vyspělých zemích údajně mění klienti banku když se jim přestane líbit sazebník banky. Pokud nemají přenositelné číslo účtu, tak mají můj obdiv. Mně osobně nestojí za všechnu tu námahu úspora třeba 50 Kč měsíčně. Navíc poplatky jsou všude v součtu podobné, takže nelze příliš ušetřit a poku lze, tak není jisté, jak dloho. Když jsem si zřizoval v ČSOB účet, platil jsem za vedení a výpisy 5,40 Kč. Pak zdražili známky, takže jsem platil 6,40 Kč. A pak najednou ze dne na den 50 Kč měsíčně za vedení účtu. Mám věnovat několik desítek hodin studiu sazebníků a administrativě spojené se změnou banky jen proto, aby mě jiná banka za pár měsíců zase osolila a byl bych tam, kde jsem? (a ono navíc nejde jen o čas, ale i o peníze spojené se změnou - např. poplatek za zrušení trvalého příkazu).
Není to chyba zákazníků ale zákonů. Kdyby byly poplatky zákonem zakázány, jakož by byla i zakázaná více než 100% rozdíl mezi úročením vkladůa základní úrokovou sazbou půjček - a která kampelička by si nevydělala, přišla by o licenci - - - tak by to šlo.
Hm, kdyby to bylo tak, jak píšete, nevedlo by to nikam. Prostě by se nenašel nikdo, kdo by vám půjčil. Dnes se může každý rozhodnout, jestli si půjčí nebo ne - a má na výběr mezi mnoha poskytovateli. To si myslím, že je dobře.
Jak Vy vždy oponujete jiným pisatelům, tak já si dovolím Vám. Pokud by poplatky řešil zákon, musel by zákon řešit i poplatky např. všech cen pro konečné spotřebitele. Řezník by musel zdůvodnit, proč prodává maso jednou tak dráž než zemědělec, který ho musí za půlku ceny vyrobit třeba za celý rok! Stavitel by musel zdůvodnit, proč byt postavený za milion prodává za miliony dva. Atd. atd. Tuhle jsem kupoval plechovničku laku tuzemské výroby. Na radu známého jsem jej koupil u jednoho soukromého živnostníka, o kterém se ve městě ví, že nestrádá. Cena 189,- V Obi, Baumaxu, speciálkách na barvy to měli mnohem dražší a dokonce nejvyšší mnou zaregistrovaná cena byla 289! Tedy o rovnou stovku víc. Vezmu-li v úvahu, že i ten živnostník na té plechovičce musí něco vydělat, tak pak u těch dražších obchodníků je to stejná zlodějna jako u banky a poplatků. Nezlobil bych se vůbec, kdyby tady byly zavedeny doporučené malaoobchodní ceny. Kdo by na to měl, mohl by jít s cenou ještě níže, ale nesměl by ji překročit. Jako je tomu u tisku, cigaret, doplatků ze léky atp. Pokud bych čistě matematicky uvažoval, tak ze své výplaty 20 000 mohu nakoupit to samé zboží dle zvůle přirážek jednotlivých obchodníků za zmiňovaných 20 tisíc, ale také mne může stát jen 10 tisíc, jestli rozumíte, jak to myslím a počítám ... /u zmiňovaného laku cca 50 % rozdíl v ceně.../ Zrovna tak je to s mlékem, kde litr koupím ze 9 nebo taky za 15, Gothaj za 39 nebo taky ze 79. Housku za 2 nebo za korunu. Porovnávám kvalitativně i kvantitativně stejné.
Jezdím často do sousedního Německa a tam jsem si všiml, že ceny mnoha výrobků mají v každém obchodě na cent stejné ...A je smutné, že při zhruba 4x větší kupní síle tam mají mnoho výrobků levnějších než těch samých u nás. A to i přes zvýšení DPH od 1.1.
Experiment s regulací cen tady už byl... a kam to vedlo? K prázdným regálům. U nás jsme na tom ještě byli relativně dobře - vždycky se něco našlo a fronty se stály na banány a na maso. Byly ale země, které šly v experimentu až k hladu. Děkuji, nechci.
Můj příspěvek nebyl reakcí na váš příspěvek, ale na příspěvek od Jezevce. Ten si přál zákon na poplatky.
U které banky jste to jakokožto spokojený klient?
Jako myslíte třeba jako že kdyby stát reguloval stavební spořitelny, kolikrát za pět let vám mohou nasolit vyšší ceny, nebo dokdy vám musí přeposlat státní podporu - že by vám nikdo stavební spoření nevedl. No já myslim že vedl, a rád. Nebo že kdyby stát nereguloval cenu poštovného, že by nikdo enchtěl doručovat dopisy. Ná já myslim že je tady přehršel poskytovatelů co se mohou přerazit aby poště přesto konkurovali.
S poplatkama bank je to podobně - banka není pixlička s lakem, banka má licenci a její podmínky stanovuje výstavce, tedy stát. Za jasně daných podmínek by se mohl každý rozhodnout, jestli na český trh půjde nebo nepůjde. Věřím že i za jezevčích pravidel by bylo v česku bank víc než potřebujeme.
Ty jsi ale vůl.
No ale aspoň ostatní vidí, jak to vypadá, že internet je opravdu svobodným médiem, když se do něho mohou psát i takovéhle bláboly.
Čímž se tě rozhodně nechci dotknout, protože zvláště z parlamentních lavic člověk často slyší podobné "perly".
Souhlasím. Banku jsem měnil jednou, a to ne kvůli výši poplatků, ale protože mě jejich úroveň služeb opravdu nas..la. Tenkrát jsem přešel k bance s nejnižšími poplatky, Uplynul rok, změníl se sazebník a z nejlevnější banky se stala rázem nejdražší, a navíc zavedli pěkně mastný poplatek za zrušení účtu (ano, je to asi deset let, tenkrát byl poplatek za zrušení účtu téměř neznámý).. Ale protože jsem s jejich službami byl spokojený, a u žádné banky nikdy nemám jistotu, že do roka poplatky nezvýší, zůstal jsem. Navíc zrušení a založení účtu není žádná sranda - jo, v bance to je za deset minut, ale pak dát na vědomí všem, kdo mi posílají prachy nebo mají povolení k inkasu, a doufat, že to zaúřadují dobře, je o nervy. Mě jeden můj dodavatel služby místo převedení inkasa na jinou banku službu zrušil, a pak mě stálo nemálo času to uvést do původního stavu.
Noopovi gratuluji, že si zvolil tak "úspěšnou" banku. Je jasné, že pokud si banka vytyčí mnohamiliardový zisk a ani ten nestačí, z čeho jej bude tvořit? Musí škubat zůstavší klienty stále více a více. Taky jsem u nich byl a jsem rád, že jsem odešel. Ve 2 nebo třech mrakodrapech v Praze na Budějovické je dost "odborníků", kteří vymýšlí, jak stávající klienty ještě více oškubat a to tak, aby se klient ještě k tomu cítil být spokojený ...
Pro Pavla: neuvádíte sice o jakou banku jde, ale asi bych moc neprohádal, že by taky mohlo jít o ČS. Její překomplikovaný sazebník skrývající se v nějaké zapadlé části pobočky či dostupný jen "na vyžádání"... Mě taky jejich poplatky štvaly, ale co pak začali předvádět v poskytovaných službách, to se již nedalo vydržet. Přešel jsem tedy jinam, kde mám v rámci balíčku všechny položky platebního styku zdarma. Je jedno, kolik jich v měsíci je, neplatím ani za položku, ani za CC. Nová banka pak dokonce měla v nabídce účet na zkoušku a s tím, že se stávající bankou, bez vašeho přičinění, převede stávající trvaláky. Nevím sice jak, ale když to nabízela, tak to snad nebyly plané sliby. Já už to vyzkoušet nestačil, účet jsem měl rozjetý, ale převod trvaláků "ručně" mnou stejně žádná tragédie nebyla.