Hlavní navigace

Názory k článku Změna trvalého bydliště 2022: jak postupovat a které doklady vyměnit?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 9. 2020 23:41

  bez přezdívky

  K tomuto článku mám připomínku a sice, že tu je psáno, že na adresu trvalého pobytu chodí i pošta. Není to ale automatické, protože si každý může nahlásit doručovací adresu jakou chce. Nebo ne? Totiž dotyčný se na adrese trv.pobytu nemusí trvale zdržovat, zdržuje se jinde a nebude si pro poštu jezdit př. 100km do nahlášeného trv.pobytu. Já jsem to tak udělala, protože jsem se z jistých důvodů musela ze svého trv.bydliště přehlásit daleko - k dceři, ale dál jsem bydlela tam kde dřív. Aby nebyly problémy s poštou, současně s novým trv.pobytem jsem si nahlásila i kam chci posílat poštu, tj.doručovací adresu. Některé instituce to respektovaly, některé dělaly problém, že poštu musejí posílat na trvalý pobyt a já tedy pro ni musela jezdit k dceři přes 100km. Tak by me zajímalo, jestli na takovou situaci je nějaký předpis nebo zákon nebo vyhláška nebo něco, kde by se taková situace řešila. Bohužel nevím, jestli mi tu ale někdo tady poradí. Když ano, tak moc děkuji. V.

 • 6. 11. 2020 13:07

  bez přezdívky

  ano, zákony na to jsou, jenže úředník si musí adresu "prolustrovat" ve výpisu z centrální evidence obyvatel a může se přehlédnout nebo také být "líný" nebo nemít ani takovou možnost a pak to automaticky pošle na adresu trvalého pobytu.
  Já to měl zřízeno také. Druhá věc, je zdarma datová schránka, i tak občas přišlo něco na adresu trvalého bytu, protože různé úřady si vykládají zákony samy a prostě si vyložily, že doručení na adresu trvalého pobytu má přednost před datovou schránku (i když ze zákona vyplývá opak).
  Problém je třeba mezinárodní spolupráce úřadů a soudů. Například zahraniční úřady/soudy si zjišťují pro pokuty adresu z centrální evidence vozidel, kde se zapisuje adresa trvalého pobytu vlastníka/pro­vozovatele auta. Takže pokuty z ciziny mi chodí zásadně na trvalý pobyt...

 • 6. 11. 2020 13:13

  bez přezdívky

  Článek je nepřesný a zavádějící, stejně jako praxe v ČR už 30 let. Všude chtějí adresu trvalého bydliště v soukromoprávních vztazích, jenže trvalý pobyt je právní institut vztahu občana a státu (viz § 10 zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel - "místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v základním registru obyvatel ve formě referenční vazby (kódu adresního místa) na referenční údaj o adrese v základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu [...]"). Co je do toho různým poskytovatelům služeb? vždycky po mně chtějí adresu trvalého bydliště, tu mám ale úplně jinde než v místě trvalého pobytu, dokonce na 3 místech a všech se zdržuji s úmyslem se tam zdržovat trvale (bydlet). Někdo prostě má 2 nebo 3 domácnosti, které v týdnu střídá... a vždycky otravují s adresou trvalého bydliště, prý podle občanky - tak říkám tam se nic takového nezapisuje, to bylo za minulého režimu, a oni tak tam dejte to podle občanky, a já, ne, tam já nemám trvalé bydliště a motáme se do kola... rakouskouherské právo domovské, komunistické trvalé bydliště a nyní trvalý pobyt jsou jiné právní instituty a rozhodně nemají nic společného s fakticitou trvalého bydliště v současné ČR. Zajímavé, že to za 30 let nikdo moc nereflektuje.
  V západní cizině takové adresy nikoho nezajímají, ale jen vždy skutečné bydliště...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).