Vlákno názorů k článku Zlaté padáky pro policisty od Zargon - Jestliže je průměrný příjem 24 000,- a příjem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 7. 2003 9:05

    Zargon (neregistrovaný)
    Jestliže je průměrný příjem 24 000,- a příjem běžného policisty ale výrazně nižší (dle reakcí tady např. 14 000,-) tak máme rozdíl 10 000,-. Kdyby měl každý "řaďák" svého nadřízeného pak by plat toho "šéfa" měl činit 34 000,-. To už je snad slušný příjem i nyní, pokud šéf má podřízené dva tak by mohl mít plat 44 000,-, když tři tak 54 000,- a průměr je pořád stejný.V praxi je ta hiearchie několikastupňová tak to nelze takhle jednoduše počítat, ale na základě výše uvedeného příkladu vyplývá že aby ten průměr seděl tak buď je rozumná organizace a vyšší šéfové mají platy řádově statisícové nebo že naopak aby i vyšší platy nedosahovaly horentních hodnot tak pak struktura je velmi neefektivní složená z mnoha úrovní kdy každý "šéf" má pod sebou jen pár podřízených. Můžete mi někdo vysvětlit jak to tedy v praxi je?
  • 24. 7. 2003 18:43

    JIrkaZ (neregistrovaný)
    Problém průměrného příjmu je právě v tom, že se jedná o aritmetický průměr všech platů u policie (tedy "průměr všech průměrů). U policie nepracují jen policisté v terému, ale pravděpodobně i specialisté pro různé oblasti trestných činů, kteří jsou pravděpodobně honorováni poněkud výše. Potom tu máme již Vámi zmiňované šéfy. Do průměru se počítají i všechny příplatky, přépadně 13-tý plat(pokud ovšem je). Je možné, že v něm nalezneme i odchodné (je to nakonec jenom statistika: mzdové prostředky děleno počet lidí), bolestné apod. S tím policejním průměrem je to zkrátka stejné jako všude jinde - bez dalších informací nemá žádnou vypovídací hodnotu.
    ... Svého času se jistá poslankyně rozčilovala, že v České televizi je průměrný plat cca 38 tis. Kč. Měla pravdu, ovšem byl to průměr měsíční a to za za listopad, kdy byly vyplaceny 13-té platy. Kde je vypovídací hodnota ?
  • 25. 7. 2003 8:33

    Zargon (neregistrovaný)
    Díky, právě proto že vím že ohánět se průměrem bez vysvětlení, jak se k němu dospělo je nesmysl, jsem vznesl své náměty do diskuze. Prefesor který mě učil statistiku na VŠ říkal "existuje několik stupnů lži-od neúplně vyrčené pravdy, očividná lži až po statistkiku". Osobně se domnívám že nejvic s tím průměrem může zacvičit právě to odchodné a další dávky pro lidi mimo činnou službu a doufal jsem že když autor něco načne tak to i dokončí. Jak naivní...
  • 27. 7. 2003 1:44

    Petr (neregistrovaný)
    To jsou všechno jenom dohady. Ví tady někdo co v těch statistikách doopravdy je? Co jsem si všiml, tak se všichni jenom domnívají...:-(
  • 28. 7. 2003 11:13

    autor (neregistrovaný)
    Co všechno v tom uváděném průměru je, to opravdu nevím. Mám ho také jenom z tisku. Na druhou stranu ale kdyby byl natolik zkreslený, tak by se proti němu nejspíš dávno někdo ohradil. Bylo toho v tisku napsáno již dost.

    To, že průměrný plat obsahuje 13. plat (je-li) a nejrůznější příplatky, to je, myslím, samozřejmé. To obsahují všechny průměrné příjmy u všech profesí. Stejně jako s odchodným. To je taktéž součástí finančních zaměstnaneckých výhod.

    Nikdy snad nikdo nepsal, že to, co se objeví zaměstnanci na mzdové pásce, je jeho průměrný plat. Co jiného se ale dá lépe srovnávat, než právě průměrný plat? Systém základ vs pohyblivá složka je přeci všude jiný. To, že jsou v průměru jak ti lépe placení specialisté, tak méně placení řadoví zaměstnanci, je snad také evidentní.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).