Každý z nás může udělat pro životní víc. Ať už tím, že se projdou ten kilometr ke kontejneru nebo tím, že si koupí třeba pohodlnou mikinu a tlustý koberec.
Já osobně třídím odpad a využívám toho, že mám kontejnery cestou k autobusové zastávce MHD.
Jezdím MHD, protože auto by se mi na tu štreku vážně nevyplatilo, ani časově, natož finančně. Krom toho mám to štěstí, že mám práci v docházkové vzdálenosti, takže si klidně můžu přivstat a před prací absolvovat půlhodinovou procházku.
Klidně kupuju výrobky v plastu, ale ten se v rámci možností snažím využívat znovu, třeba ozdobenou lahev od minerálky mám místo konvice na zalévání. Po použití sešlapu na co nejmenší objem a s tím se projdu k tomu správnému kontejneru.
Nosím oblečení víc než jednou, než ho dám prát. Žehlím jen to, co opravdu žehlit potřebuje. Používám jen malé množství prášku a aviváže, kupuju koncentráty, vzpínám televizi a místo náročného počítače mám notebook, který je úspornější jak energeticky, tak prostorově.
V kabelce mám vždycky složenou nákupní tašku.
Nekupuju balenou vodu, když mi z kohoutku teče ta samá, ne-li lepší (potrvzeno rozborem). Nepiju ledový čaj z obchodu, když si můžu doma udělat lepší. Téměř nesladím, a když, tak nerafonopvaným cukrem. Kupuju si domácí vejce od "vesničanů" z okraje města, bzlinkz pěstuju na balkoně a používám při vaření pokličky.
Fakt lidi, stačí hrozně málo, aby byl svět lepší - akorát se musí chtít.
Staci hrozne malo a kazdy z nas muze mit pocit ze pro ZP neco dela. Treba diskutujici Mautycka.
- Rada doma mrzne a ma z toho dobry pocit.
- Rada vypada jako bezdomovkyne kdyz vlece trideny odpad do kontejneru cestou na MHD. (Mesto ji za to pomuze a zdarma ten jeji trideny odpad odveze tridenym kukavozem do stejne spalovny jako odpad netrideny, cimz se spali 2x vic nafty v kukavozech.)
- Rada chodi vsude pozde a spinava, proto jezdi neekologickou MHD, ktera je navic drazsi nez auto. (Prumerna obsazenost 30 let stare Karosy ziskavsi technickou honoris causa v STK dopravniho podniku ,ktera ma nahozeny motor od 04:00 rano do 24:00 kdy zatahuje, jinak by ho uz nenatocili, jsou 2 cestujici, prumerna spotreba kolem 25l/km/prepravenou osobu.)
- Miluje zivocisny zapach sveho tela a tak nepere.
- Nema vkus a proto si vyzdobi byt ozdobnou plastovou lahvi.
- Nechape co jsou to externality pri vyrobe notebooku ale zato chce byt brzy slepa a hrbata (to notebook umoznuje)
- Neumi si spocitat jake jsou naklady na dopravu nerafinovaneho trtinoveho cukru od otrocky pracujicich cernousku k ni.
- Chce neco chytit od venkovskych slepic na jejichz zdravi hrabivi vesnicane naprosto dlabou.
Já můžupro životní prostředí dělat, co chci, stejně to bude kočku platné. Je třeba, aby byly zákony nastaveny tak, aby k ekologickému chování nutily.
Vyprávěl mi pán, co žil 30let v USA, jak to bylo tam: oni třídili naprosto všechno, prý bylo jen málo materiálů, které by se nenechaly recyklovat. Doma to separovali rovnou do pytlů: papíry, plasty, plech, hliník... 1x za 14 dnů to sebral a odvezl to autem do sběrného dvora na kraji města, přičemž zaplatil jen symbolický poplatek. Musel ale sám pytle naházet na příslušné hromady. Jeho soused auto neměl, tak vždycky v určený den vynesl pytle s tříděným odpadem na ulici, za což zaplatil poplatek o něco vyšší (protože byl třeba vůz a člověk, který to nakládal a svážel). Nejdražší bylo vyvážení popelnic, do kterých lidi naházeli směsku tak jak my dneska. Říkal, že nikdo si nedovolil poplatek neplatit, to by měl opletačky s berňákem a třeba i okamžitou exekuci. Směsný odpad vozili taky do sběrného dvora, kde ho vyklopili na pás, na tom šly odpady do velké haly, kde se to ručně třídilo k recyklaci. Říkal, že úplně stejně třídí odpady i firmy a že se tam u nich v Ohiu recyklovalo až 98 % veškerého odpadu. Takovýhle systém my můžeme jen závidět, protože my platíme stejně, ať třídíme nebo ne,
Pán v USA ale asi nebydlel v p. Havlem tolik odsuzované králíkárně-paneláku 3+1 o 75 m.
Sice v něm nebydlím, ale dělá se mi špatně, když pomyslím na hygienické podmínky skladování odpadků v paneláku, abych je pak mohl odnést na nějaké sběrné místo. Kde skladovat? kočárkárny či sklepy byly prodány či pronajaty ke komerčním účelům či zrušeny, v koupelně? v obýváku? v kuchyni? na chodbě? Starý papír ani nepáchne ani se na něm tolik nemnoží různé potvůrky, ale u PETek od mléka nebo kartonů od džusů či mléka ano. Tudíž by se musely nejdříve vymývat, což zase vede k plýtvání vodou, teplem.
Bylo by vhodnější řadu věcí nebalit (co v HM je zboží zavěšeno v různých plastových obalech na vešáčcích, mohlo by klidně být bez plastové dírky k zavěšení a ležet volně v regálech. Řada plastových obalů by se dala nahradit papírovými obaly. Papír je snázeji recyklovatelný nebo jeho spálením nevzniká tolik toxických látek jako při spalování plastových obalů z ropy. Ropa navíc jednou dojde, papír se dá vyrábět z dřevní hnoty, která by dojít neměla (pokud badatelé nevymyslí něco na způsob pálit dřevo na výrobu elektrické energie jako pálit obilí).
Pán v USA bydlel v nájemním bytě, velikost neznám. Odpady skladovali v bedně, něco na způsob botníku, ve které byly přihrádky pro různé pytle. Hned za dveřmi do bytu.
MMCH: ono ty odpady - pokud si s nimi dáte práci, zase tolik nesmrdí, holt je občas musíte vyvézt. Ale týden skladování je v poho. Upřesnil mi vyvážení: 1x on, 1x jeden ze sousedů, takže de facto vyváželi 1x týdně. Plastové obaly od jogurtů nevymývali, ale museli dát obal do jednoho pytle, hliníkové víčko do druhého, jinak jim zvedli poplatek, protože to a té lince musel někdo - za peníze - třídit.
Taky upřesnil: třeba žárovku si sám nevyměňujete, na to je opravář. Ten Vám ji vymění a starou odnese. Přitom Vám zkontroluje ostatní, doporučí a případně odstraní další závady. Když se stane a nezaplatíte, máte okamžitě elektřinu vypnutou. Zaplatíte a ještě ten den je zapnutá. Bez nějakého lítání po kancelářích, papírování a kdesi cosi. Uděláte vážnější dopravní přestupek a jste přistižen, druhý den jdete přee soudce, obvykle se nepřete, ale přijmete trest (pokud byste se přel, na což máte právo a můžete si klidně i přivést právníka, bývá sazba vyšší, takže se pře málokdo). Bylo toho víc a já tiše slintala, jak může stát i služby fungovat. A to Ameriku fakt nemusím,.
Já zažil v Německu, když zavedli zálohování a zpětný odkup PETek, tak v obchodech vždycky měli velký igeliťák, a přímo na prodejně ho skladovali. Nevím, za jako dlouho ho naplnili (za hoďku, za půl dne?), ale smrad kolem byl šílený. Dnes už tam mají automaty (podobně jako u nás na výkup skleněných lahví) s tím, že ten smrad je někde v zákulisí ve skladu. Teď mne napadlo - záloha za PETku je tuším 0,25 €, kdyby to tam Čecháčci vozili od nás, kde zatím PETky zálohované nejsou), tak by se na tom dalo vydělat. Zatím Němci vozili odpad k nám a odhazovali je do příkopů podél silnic nebo do lesa (takové bledě modré igeliťáky) tak proč to něudělat taky jednou obráceně? Akorát nevím, zda tamní automaty berou PETky zmačkané, jestli nevyžadují pouze neporušené PETky.
Po převratu s velkou slávou přišla tuším že Pepsi nebo Cola se zálohovanými PETkami za 10,-. Pak to ale v tichosti zrušili.
My jsme kdysi dělali pro dítě na ZDŠ taky separaci sběru. PETky vymývat, TetraPacky od mléka a džusů - taky vymývat, hliníková víčka od jogurtů a paštik - taky vymývat. Jediný starý papír byl bez problémů. Mnohé rodiny měly problém se skladováním takovýchto odpadků - v paneláku je to opravdu nevhodné a sběr se nenosil do školy pravidelně, ale nárazově (škola také neměla skladovací kapacity). Další problém nastal s odvozem odpadu ze školy. Legální odvoz byl tak drahý, že to nepokrylo ani odměnu za odevzdaný sběr. Tak se museli shánět sponzoři, které pak bylo celý rok nutno v místním tisku a na různých zasedáních a schůzích chválit do alelujá, že odvezli škole sběr zdarma.
Optimální by bylo dodávat jogurty v papírových kelímcích, s papírovým víčkem, mléko čerstvé, opravdu mléko a ne bílou náhražku z rostliných surovin. Nápoje ve skle vychází po přepočtu na litr mnohem drážeji než v těch PETkách - tady je určitě nějaká deformace ceny ve prospěch nákupu PETek, aby zákazníci "neměli" zájem o sklo. Blbé ovšem je, když vám skleněná láhev s mlékem nebo sladkým pitím v autě praskne a zaleje celý kufr nebo prostor posádky. Následná očista pěkně prodraží zelenou ekologii...
Výměna žárovky opravářem mi připadá na hlavu postavená.
boze je mozny ze na svete existuje takovej samolibej kkt?
koukej si jit udelat ukoly nebo te mama zase sereze a budes si pak vylejvat mindraky na mesci.