Hlavní navigace

Získat úvěr bude těžší. Kvůli regulaci

3. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Poskytovatelé nebankovních půjček a finanční zprostředkovatelé budou mít ztížené podmínky. Poslanci schválili návrh zákona o úvěru pro spotřebitele.

Poslanecká sněmovna schválila v pátek 3. června 2016 návrh zákona o úvěru pro spotřebitele. Cílem zákona bylo především posílit postavení spotřebitele.

Pokud bude zákon přijat, nahradí zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru. Nový zákon zároveň do českého práva implementuje Evropskou směrnicí Evropského parlamentu a Rady (2014/17/ЕU ze dne 4. února 2014) o smlouvách o spotřebitelském úvěru na nemovitosti určené k bydlení. Na to ale měla Česká republika čas pouze do 21. března 2016, takže jí nyní hrozí pokuty.

Přísnější podmínky pro poskytovatele půjček

Jednou z novinek, se kterými návrh zákona přichází, jsou nové podmínky, které bude muset plnit nebankovní subjekt, který by zde chtěl poskytovat nebankovní půjčky:

  • Nově musí získat oprávnění od České národní banky.
  • Musí se zapsat do registru.

Toto oprávnění je navíc časově omezené na 5 let a následně je nutné prodloužit ho uhrazením správního poplatku. O oprávnění se ale mohou ucházet pouze:

  • Akciové společnosti,
  • společnosti s ručením omezeným,
  • evropské společnosti s kapitálem minimálně 20 000 000 Kč.

Vázaná živnost už nestačí

Přísnější podmínky ale budou platit i pro zprostředkovatele. Těm doposud stačila vázaná živnost. To se ale nyní mění, protože poskytování a zprostředkování úvěrů už nově živností nebude. Zprostředkovatelé se tak musí registrovat u centrální banky a získat od ní povolení k vykonávání této činnosti. Pracovat ale budou moci pouze jako:

  • Samostatní zprostředkovatelé po udělení oprávnění od ČNB.
  • Vázaní zástupci zaregistrovaní u ČNB.
  • Zprostředkovatelé vázaného spotřebitelského úvěru, jehož činnost je opět podmíněna registrací u ČNB.

Jakákoli jiná možnost není přístupná.

Schválený vládní návrh má ale mnohem více novinek a změn, které v této oblasti bude nutné dodržovat. Více se o nich dočtete v článku Úvěry 2016: 12 změn, které zlepší postavení dlužníků, ve kterém jsme vás o chystaných změnách informovali v době, kdy návrh zákona schválila vláda a byl na cestě do Poslanecké sněmovny.

Hypotéku budete moci splatit jednorázově

Kromě toho ale byla do zákona implementována i úprava, kterou navrhoval Václav Votava. Nově tak budete moci svou hypotéku splatit při prodeji nemovitosti jednorázově. Splacení ale bude možné nejdříve po dvou letech trvání úvěrové smlouvy.

Náhrada nákladů byla stanovena na 1 % z předčasně splacené částky. Maximální výše náhrady však nesmí přesáhnout 50 000 Kč.

Nelegální úvěry pod drobnohledem

Další schválenou úpravou navrhoval zpravodaj zákona Jaroslav Klaška. Centrální banka se bude muset zabývat i nelegálním poskytováním úvěrů. Za to by firmám, ale i jednotlivcům, hrozila pokuta až do výše 20 000 000 Kč. Počítá se i s tím, že se zruší odměny za doporučení či nalezení nových pracovníků do distribuční sítě úvěrů.

Na čem se poslanci neshodli

Během projednávání zmíněného návrhu zákona ale neměli poslanci vždy jasno. Neshodli se například na tom, zda uzákonit horní hranici RPSN. Někteří tuto neochotu považovali za nevstřícný přístup k těm, kteří skončili v pasti lichvářů.

skoleni_29_6

Vyškrtla se také možnost řešení sporů prostřednictvím arbitráží, respektive u rozhodců.

Nyní putuje návrh zákona do Senátu, který jej může schválit, zamítnout, nebo s pozměňovacími návrhy vrátit zpět do Poslanecké sněmovny.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).