Hlavní navigace

Názor k článku Žijete naplno? Myslete i na horší časy! od hejhulák - Jsou tu dobré rady. Pro zazobance. Jestliže 2/3 občanů...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 7. 2006 12:25

  hejhulák (neregistrovaný)
  Jsou tu dobré rady. Pro zazobance.
  Jestliže 2/3 občanů nedosáhnou na průměrný plat a žijí od výplaty k výplatě, z čeho si mají stavebně spořit, penzijně se pojistit, pojistit se i na další možná rizika (úraz, ztráta zaměstnání, vykradení bytu, havárie/zcizení auta ...), platit si zdravotnictví, vzdělání atd atd.? Je jistě dobré předvídat a mít úspory pro případ ztráty zaměstnání či nějaké nemoci, ale z čeho je tvořit? "kolik lidí je v Česku špatně pojištěno " se píše v článku: být pojištěn, ale výhodně - pokud znáte praktiky prodejců a trend podnikání v čemkoliv za účelem nej nej zisku - ne, to nejde do hromady. Aby kdokoliv dosáhl maximálního zisku, jak to všude chtějí, tak jako klient nemůžete uzavřít výhodnou smlouvu. I když se ve smlouvě cosi píše a vy umíte číst, vy jako klient - laik nemáte šanci odhalit nějakou sviňárnu vůči vám ,protože i když se optáte, je vám to objasněno tak, abyste smlouvu uzavřel, ne tedy co je pravda. Je mi jasné, že se najdou i rejpalové, co budou tvrdit, že je nikdo neochči*e, že si vždy najdou na trhu produkt pro ně supervýhodný, případně že na takovéto úkony mají svého právníka.
  Problémem asi bude to, že se tu sice zavedly světové ceny, ale vždy si ze světa vezmeme to negaitvní, co ale praktikuje třeba jen desetina - z těch negativních desetin poskládáme všechna negativa, ale pozitiva již nepřebereme a pak k tomu dáme pětinové mzdy. Ne, to opravdu není umění. Příklad: v Japonsku mají malou dovolenou a prý je módou, že se jí ještě vzdávají a o dovče chodí pracovat. To by bylo dobré zavést i u nás, aby chudáci podnikatelé nemuseli sponzorovat své zaměstnanané celých 25 dnů, kdy nepracují a užívají si zákonné dovolené. Ale: v médiích nyní proběhla informace, že v Česku je jedna z nejmenších dovolených. V Itálii mají plných 42 dní! A jistě nějaký rejpal bude tvrdit, že tam to mají včetně sobot a nedělí. Další příklad: naše pracovní doba patří k nejdelším. Jinde pracují 30 - 35 hodin týdně! Tak by se dalo pokračovat.
  Naopak, když dochází ke zdražování, hned se to zdůvodňuje, že ve světě jsou ceny vyšší. Ano, stojí-li benzín třeba 1,30 €, tedy na naše okolo 35 CZK a berou tam pětkrát vyšší mzdu, tak si to spočítejme. A rejpalům, co budou tvrdit, že € není za 27 ale za 27,10 a benzín že nestojí 1,30 €, ale 1,39 €, ĎÍK.
  Pokud občan má nějaký majetek koupený za poctivě vydělané peníze třeba ještě za komunistů a ten mu nyní odchází, tak ho bude chtít pochopitelně obnovit. TV, mrazák, ledničku, auto atd. Pokud se na tyhle věci za minulého režimu zmohl a nyní ne nebo se na věci běžné spotřeby musí zadlužit, a nežije tedy vůbec naplno, není s ekonomikou v tomto státě cosi v pořádku. Zadlužuje se třeba na bydlení, ale ne na spotřebu. Když pak do toho přijdou nějaké komplikace nezaviněné občanem, je to na mašli. Bohužel. To jsou ty "lepší" zítřky ...

  Dejte nám vedle cen i odpovídající platy a my si budeme penzijně, stavebně spořit, nebudeme muset jezdit ve 14,5 let starých autech či šrotu dovezeného sem v rámci nové, mírnější legislativy ze západu, budeme moci platit odpovídající tržní ceny za nájem, plyn, vodu, elektřinu, pečivo ... Že to nejde? tak to jsme tedy tam, kde jsme byli před 89, nebo ještě někde hůře, a jděte tedy hoši od válu, když v rámci ekonomické reformy si řada občanů nemůže dovolit to, co si kdysi dovolit mohla!!!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).