Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Žijete naplno? Myslete i na horší časy! od hejhulák - Jsou tu dobré rady. Pro zazobance. Jestliže 2/3 občanů...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 7. 2006 12:25

  hejhulák (neregistrovaný)
  Jsou tu dobré rady. Pro zazobance.
  Jestliže 2/3 občanů nedosáhnou na průměrný plat a žijí od výplaty k výplatě, z čeho si mají stavebně spořit, penzijně se pojistit, pojistit se i na další možná rizika (úraz, ztráta zaměstnání, vykradení bytu, havárie/zcizení auta ...), platit si zdravotnictví, vzdělání atd atd.? Je jistě dobré předvídat a mít úspory pro případ ztráty zaměstnání či nějaké nemoci, ale z čeho je tvořit? "kolik lidí je v Česku špatně pojištěno " se píše v článku: být pojištěn, ale výhodně - pokud znáte praktiky prodejců a trend podnikání v čemkoliv za účelem nej nej zisku - ne, to nejde do hromady. Aby kdokoliv dosáhl maximálního zisku, jak to všude chtějí, tak jako klient nemůžete uzavřít výhodnou smlouvu. I když se ve smlouvě cosi píše a vy umíte číst, vy jako klient - laik nemáte šanci odhalit nějakou sviňárnu vůči vám ,protože i když se optáte, je vám to objasněno tak, abyste smlouvu uzavřel, ne tedy co je pravda. Je mi jasné, že se najdou i rejpalové, co budou tvrdit, že je nikdo neochči*e, že si vždy najdou na trhu produkt pro ně supervýhodný, případně že na takovéto úkony mají svého právníka.
  Problémem asi bude to, že se tu sice zavedly světové ceny, ale vždy si ze světa vezmeme to negaitvní, co ale praktikuje třeba jen desetina - z těch negativních desetin poskládáme všechna negativa, ale pozitiva již nepřebereme a pak k tomu dáme pětinové mzdy. Ne, to opravdu není umění. Příklad: v Japonsku mají malou dovolenou a prý je módou, že se jí ještě vzdávají a o dovče chodí pracovat. To by bylo dobré zavést i u nás, aby chudáci podnikatelé nemuseli sponzorovat své zaměstnanané celých 25 dnů, kdy nepracují a užívají si zákonné dovolené. Ale: v médiích nyní proběhla informace, že v Česku je jedna z nejmenších dovolených. V Itálii mají plných 42 dní! A jistě nějaký rejpal bude tvrdit, že tam to mají včetně sobot a nedělí. Další příklad: naše pracovní doba patří k nejdelším. Jinde pracují 30 - 35 hodin týdně! Tak by se dalo pokračovat.
  Naopak, když dochází ke zdražování, hned se to zdůvodňuje, že ve světě jsou ceny vyšší. Ano, stojí-li benzín třeba 1,30 €, tedy na naše okolo 35 CZK a berou tam pětkrát vyšší mzdu, tak si to spočítejme. A rejpalům, co budou tvrdit, že € není za 27 ale za 27,10 a benzín že nestojí 1,30 €, ale 1,39 €, ĎÍK.
  Pokud občan má nějaký majetek koupený za poctivě vydělané peníze třeba ještě za komunistů a ten mu nyní odchází, tak ho bude chtít pochopitelně obnovit. TV, mrazák, ledničku, auto atd. Pokud se na tyhle věci za minulého režimu zmohl a nyní ne nebo se na věci běžné spotřeby musí zadlužit, a nežije tedy vůbec naplno, není s ekonomikou v tomto státě cosi v pořádku. Zadlužuje se třeba na bydlení, ale ne na spotřebu. Když pak do toho přijdou nějaké komplikace nezaviněné občanem, je to na mašli. Bohužel. To jsou ty "lepší" zítřky ...

  Dejte nám vedle cen i odpovídající platy a my si budeme penzijně, stavebně spořit, nebudeme muset jezdit ve 14,5 let starých autech či šrotu dovezeného sem v rámci nové, mírnější legislativy ze západu, budeme moci platit odpovídající tržní ceny za nájem, plyn, vodu, elektřinu, pečivo ... Že to nejde? tak to jsme tedy tam, kde jsme byli před 89, nebo ještě někde hůře, a jděte tedy hoši od válu, když v rámci ekonomické reformy si řada občanů nemůže dovolit to, co si kdysi dovolit mohla!!!
 • 19. 7. 2006 12:35

  Phil (neregistrovaný)
  Az budete odpovidajicne pracovat, dostanete i odpovidajici platy.

  Coze? Vy byste si chtel doprat tu desetinu, ze se tady maka pomalu/nekvalitne/lajdacky, ale chtel za to mit ty zahranicni prijmy, aby vas 35Kc za litr benzinu nerozhazelo? No, tak v tom pripade si rozmyslete, co vlastne chcete.

  No a pokud si myslite, ze to je jinde o tolik lepsi, co vam brani se za tim lepsim prestehovat? Lenost? Neschopnost? Pohodlnost?
 • 19. 7. 2006 14:17

  Klokan (neregistrovaný)
  To je pěkný žvást.
  Je jistě nerealistické očekávat po 15 letech od pádu komunismu stejnou životní úroveň jako ve vyspělých zemích. O tom není sporu.
  Ale řečmi o tom, jak má u nás každý možnost si takovou životní úroveň vybudovat jsou, tedy promiňte, poněkud stupidní. Tím spoustu lidí jen na.erete. Kdyby se rozkrájeli a makali 24 hodin denně, nevydělají si na to ! Je načase mluvit pravdu.
 • 19. 7. 2006 14:37

  jezevec (neregistrovaný)
  S odpuštěním žvástáte vy.
  Pokud vaše práce má směnnou hodnotu jako na západ od Aše - tak jí neprodávejte pod cenou v zaměstnaneckém poměru jako bulík, ale založte si firmu a prodávejte svou práci za desetinásobek jako firma - týká-li se takový jev dokonce "spousty lidí" tak si založte zprostředkovatelnu práce a budete neuvěřitelně bohat.
  Pokud vaši práci ale zaměstnavatelé nejsou ochotni kupovat za více než za desetinu západoevropských průměrů - najděte si západoevropského zaměstnavatele, a nebo se nezlobte na zrcadlo, majíc křivou hubu.
 • 19. 7. 2006 15:47

  Radek (neregistrovaný)
  Tradiční rejpal Phil, který má vždy a všude jasno: víc makejte, a budete se mít jak v ráji. Problém je v tom, že tu lidi dřou mnohdy víc jak na západě, ale líp se nemají. A jak tady někdo píše, nezmůžou se ani na to, co si za komančů dopřát mohli. A to je již velký problém - nastal krok zpátky, cesta do Evropy přes Balkán ... Nikoho z téhle republiky nevyhazuijte - každý má právo obstojně žít tam kde chce. Nejsme na začátku minulého století, abychom vyráželi do ciziny za obživou. Do 89. tady bylo práce dost, a dalo se vybírat. Dneska musíte většinou brát to, co je, ne to co vás baví, jak furt nabádá ODS. Stejně vás skoro nikde v unii nezaměstnají, to snad dobře víte, nejste-li oslněn modrou barvou do slepoty. A pokud některý stát se uvolí zaměstnat vás, tak pak na takové práce, které nikdo nechce dělat, které jsou pro místní podřadné. Jeden z našeho města se vrátil z Ameriky, kde myl hajzly. Vůbec se tím ale nechlubí. proč? Známý je nyní v Irsku, které nám nabízí volná pracovní místa, a stejně tam nemůže o nic zavadit. Když, tak něco krátkodobého a za mizerný peníz.

  A pro Jezevce: vy asi neznáte, co kapitalismus obnáší. Jinak byste tu tak hloupě neplkal. Podívejte se na montovny třeba automobilového průmyslu: někde vám sice dají víc než onen celostátní průměr, ale vy jim za to odvedete práci, kterou by tam doma museli zaplatit daleko dráž. A výsledná cena kupovaného auta je třeba jen o 20 tisíc menší než to vyrobené na západě tureckými nebo polskými gastarbeitery nebo dokonce stejná. Vyrábí se u nás třeba klimatizace do aut, přesto je stále předražena na 30 - 40 tisíc. Principiálně je to lednička nebo mrazák, který tady seženete za 10 tisíc, když je neznačkový, tak ještě za míň. Pokud si třeba půjdete koupit část produkce Toyoty, tak je vyrobená v Turecku, ale na ceně to v žádném případě nepoznáte. Mnoho značek dělá sedany v Turecku. Třeba Renault to aspoň veřejně přiznává a jeho Thalii nebo Mégana pořídíte levněji než ostatní modely. Že ti Turci tam berou podstatně méně nebo že tam mají pracovní tempo, které bychom my Češi nezvládli - tak o tom je to kapitalistické vykořisťování ...

  A klokan to dobře vystih, že řečmi typu Phila se ostatní jen na*erou.
 • 20. 7. 2006 3:49

  anonymní
  Nikoho z téhle republiky nevyhazuijte - každý má právo obstojně žít tam kde chce.
  Blbost. Snad platí "každý má právo žít kde chce" a "každý má právo obstojně žít". Ale dohromady to prostě neplatí. Někde se prostě obstojně žít nedá ani kdyby se jeden sebevíc snažil. Jediná možnost pak je sbalit se a jít jinam. Ale je nebezpečí že někde tam daleko vystřízliví a s hořkostí zjistí že chyba nebyla v "systému" ale v něm a že prostě na obstojné žití nemá on osobně schopnosti.
 • 20. 7. 2006 3:50

  Michal Ludvig
  Nikoho z téhle republiky nevyhazuijte - každý má právo obstojně žít tam kde chce.
  Blbost. Snad platí "každý má právo žít kde chce" a "každý má právo obstojně žít". Ale dohromady to prostě neplatí. Někde se prostě obstojně žít nedá ani kdyby se jeden sebevíc snažil. Jediná možnost pak je sbalit se a jít jinam. Ale je nebezpečí že někde tam daleko vystřízliví a s hořkostí zjistí že chyba nebyla v "systému" ale v něm a že prostě na obstojné žití nemá on osobně schopnosti.
 • 20. 7. 2006 8:39

  Phil (neregistrovaný)
  :-) Dekuji, koukam, ze jedna diskuse mi uz vynesla nalepku tradicniho rejpala. Jak je to jednoduche... každý má právo obstojně žít tam kde chce - tohle neplati. Kazdy ma pravo zit tam, kde chce, a pokud se bude snazit, tak i obstojne, s tim bych souhlasil. Zkuste si rict, ze chcete zit v Kanade, USA, Francii, Portugalsku, nebo trebas v Indii, a mate pravo tam zit obstojne. Kdo Vam to zajisti? Pokud mate pro zamestnavatele cenu, zaplati Vas tak, jak chcete. Pokud pro nej takovou cenu nemate, mate na vyber dve moznosti: bud tam zustat, ale smirit se s nizsim platem nez jaky si predstavujete, nebo holt udelat neco pro to, aby se to zmenilo (a jestli to je zmena zamestnavatele, zvyseni kvalifikace, prechod na podnikani nebo prave treba stehovani jinam, je celkem nedulezite). Jina moznost neexistuje. Pokud Vam klimatizace pripada predrazena a nekoupite si ji, a myslite si, ze to jde udelat lepe/jinak/levneji, zase mate dve moznosti - bud nadavat (a to Vam zrejme jde docela dobre), nebo muzete ten svuj napad realizovat. Pokud to bude fungovat, a vy budete levnejsi, lide Vam utrhaji ruce, vydelate miliony a budete si moct dovolit i to co ted nemuzete. Jenze to chce se trochu snazit, a to je moc prace, ze? Klokan to mozna vystih, ale naserou se (aspon podle mych zkusenosti) jen ti, kteri jsou lini nebo neschopni neco se svoji zivotni urovni udelat...
 • 20. 7. 2006 8:42

  Phil (neregistrovaný)
  Krome toho si dovolim jeste jednu malou poznamku.

  Nikdy jsem nikoho nenabadal k tomu, at vic maka, ze se potom bude mit jak v raji. Vite, ono "snazit se s tim neco udelat" neznamena nutne "vic makat". Leckdy staci "trochu premyslet"...
 • 20. 7. 2006 11:30

  Petr Mirvald (neregistrovaný)
  Krásný den.
  Pane Phil, musím s vámi souhlasit.
  Podnikám od roku 1983 (tehdy na vedlejšku), v roce 1989 jsem začal zaměstnávat první pracovníky a v roce 1990 jsem začal podnikat na hlavní činnost.
  Přesto nejsem se vším co se děje v této republice spokojen. Také jsem už uvažoval, že se přestěhuji např. do Bulharska a začnu tam podnikat a nebo založím firmy na Slovensku a budu moci podnikat v ČR, ale platit lepší daně na Slovensku. Český stát by měl smůlu.
  Nakonec jsem se rozhodl, že najdu politickou stranu, která je blízká mým názorům a vedle podnikání začnu pracovat na prosazování svých názorů.

  Dovolím si poradit všem, kteří nejsou spokojeni se svojí ekonomickou situací, aby začali na sobě pracovat. Prosím, přečtětě si např. knihu "Bohatý táta chudý táta" od pana Roberta Kiyosakiho. Začněte přemýšlet, co jste pro svůj život udělali. Zkuste si doma zavést domácí účetnictví, evidujte si veškeré příjmy a výdaje, které ma vaše rodina. Zkuste přemýšlet, jestli ten, nebo tento výrobek je pro vás opravdu tak důležitý, abyste jej museli hned koupit. Život není o tom, že budeme mít všechno hned. Život je o tom, že můžeme mít to či ono, ale musíme něco pro to udělat. A o tom a dalším je ta doporučovaná knížka.
  Nerad slyším výmluvy od lidí, že nejsou na podnikání a investování, že na to nemají, atd.
  Hloupost !!!
  Každý člověk umí podnikat, (pokud o tom chcete diskutovat, tak moje icq je 301-826-827), a investovat se naučí. Lidi nevzdávejte to, je to ve vaší hlavě !!!
  Předem Vám děkuji, pokud jste se rozhodli pro Vás a vaši rodinu něco udělat.
 • 15. 9. 2006 13:41

  Docent (neregistrovaný)
  Souhlasím s Vámi, ale s jednou výhradou. Prvotní musí být duchovní řád, který nesmím překročit, jinak by to mohlo sklouznout do podnikání "za každou cenu" a to narušuje řád společnosti a tudíž je to cesta do "pekel". Každý by měl mít sebevědomí, které mu dovolí podnikat. Vedle toho by měl pochopit, že jeho spokojená mysl nemusí být podmíněná ekonomickými úspěchy, ale že je to především jeho duchovní schopnost být nad věcí. Jedno východní moudro říká: Štěstí je stav mysli, ne konta!
 • 20. 7. 2006 23:54

  jezevec (neregistrovaný)
  Podívejte - práce je zboží jako každé jiné.
  Vy nabízíte - zaměstnavatel kupuje. A nebo nekupuje.
  Dohodněte se na ceně - vy za nabízenou cenu práci prodáte nebo neprodáte, zaměstnavatel jí koupí nebo nekoupí.
  Nic jiného v tom není. Cenu práce nestanovuje vaše pojetí sociální spravedlnosti, ani výsledná cena výrobku - ale jen a pouze ochota zaměstnavatele za vaši práci zaplatit.
  Pokud máte problém s uplatněním vámi nabízené práce na pracovním trhu, pokud vám vám nevyhovuje nabízená práce a nebo její cena - změňte nabídku. Nabízejte jinou práci nebo jiným způsobem, nebo jinde. Součástí ceny práce (a tedy mzdy i kvality pracovního uplatnění) je i schopnost práci vyhledat, správně prezentovat a správně "prodat". Pokud to nedokážete, žadný zázrak vám životní úroveň nepozvedne. Nemůže každý dělat ředitele za kakáč peněz, jsou i mizerně placení dělníci a jsou i nezaměstnaní.
 • 21. 7. 2006 6:59

  Mirek (neregistrovaný)
  Přestaň tu jezevče tláchat ty svoje modrý vejmysly.
  Jde o to, že zaměstnavatel práci nikdy nekoupí za hodnotu, kterou skutečně má. O vykořisťování je ten kapitalismus!
  Jak tady někdo píše o v těchto vedrech aktuální klimatizaci. Jsou předražené. Dělník na pásu za ni dostane pár šprdů. Zbytek jde nějakému vykořisťovateli. Nebo bydlení. Náklady na stavbu bytu jsou třeba milion korun. Z toho milionu se zaplatí materiál, mzdy, ale taky kus luxusního auta podnikatele, počítač, soukromé telefony atd. atd. Přesto se vejde do milionu. A přesto se prodá za miliony dva. Zase vykořisťování. A je tím také vytvářen umělý nedostatek. Kdyby ten nový byt stál "jen" ten milión, mohlo by si jej pořídit více lidí a ti by nemuseli bydlet v ostudných králíkárnách, jak je při převratu nazýval soudruh Havel a které se v civilizovaných státech hromadně bourají. Bohužel nic lepšíhio nebyl pro masy běžných občanů schopen vymyslet či vytvořit. Kdyby klima v autě stálo desettisíc, taky by si to koupilo více lidí. Takhle se šetří, ať to stojí co to stojí. Těžké tragédie na našich silnicích v těchto dnech mluví za vše. Řidiči jsou z veder zmožení a bourají. Pokles nehodovosti a následků ve statistice byl jen asi týden, nyní je situace horší než byla. Takže abych to shrnul: zaměstnavetel-kapitalista nebude nikdy ochoten za práci náležitě zaplatit!
  To, co tady popisujete, směřuje k vrácení lidské společnostio do Egypta, kdy jeden se bude mít dobře (faraón) a miliony dalších ne. Promiň, ale o takovýto návrat do historie, pokud jsou si to schopni lidé vůbec uvědomit, mnoho normálně smýšlejících lidí zájem nemá. Ostatně, ohlédneme-li se do historie a pak do současnosti na západ od našich hranic, vidíme neustálý boj za dodržování lidských práv, za odstranění vykořisťování. To, co jsme v minulosti měli jako samozřejmost, o to nyní na západě bojují a nemohou tam pochopit, že jsme se takovýchto výdobytků dokázali v polistopadových dobách vzdát.
  Demokracie je také o tom, aby byly vyslyšeny obě strany. Ne jen ta mocná, co vládne penězi a následně i mocí, silou ...
 • 21. 7. 2006 9:08

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Pekna blbina. Samozrejme, ze podnikatel nezaplati za praci jeji maximalni hodnotu - musi mit nejaky zisk. Vy taky nepracujete zadarmo. Proste podnikatel nese riziko a ma v tom svoje prachy a ty "luxusni auta" co jim zavidite je proste odmena za to. Koneckoncu, muzete se stat taky podnikatelem.

  O 100% marzi u novych domu bych se hadal. U klimatizace do aut je to slozitejsi - je sice relativne "predrazena", ale diky tomu, ze na "holem" aute moc velky zisk neni a nahani se prave na takovyhle doplncich. Takze ti "bohati" co si poridi do auta klimu vlastne dotuji tem chudym auta.
 • 21. 7. 2006 9:27

  jezevec (neregistrovaný)
  SVATÁ PROSTOTO!!!!!
  A co vám teda kua brání postavit byt za milion a prodat ho za dva - a mít se dobře? Příkladně znám jednoho kdysi chudého dělníka, co za stavební spoření koupil zdevastovaný byt po cikánech za pár korun, několik let ho opravoval a czeloval, a dneska už má byty tři a pronajímá je.
  Co vám brání montovat do aut dodatečné klimatizace za deset tisíc? Znám jednoho co jezdí do německa na vrakáče vymontovávat z rozbitých vozů klimaanlage, a tady je montuje v garáži u rodičů.
  Co děláte vy?
  Nebo vy snad pracujete za korálky a stavu - a nemáte na práci zisk?

  Mimochodem - ještě jednou a doopravdy - KDO STANOVUJE HODNOTU PRÁCE? Ten kdo za ní platí nebo ten kdo jí chce prodat?
  Co kdyby vám v krámě kde nakupujete potraviny, prodavač prostě přidělil nějakou částku, kterou by si přál vydělat - a vy byste jí musel zaplatit? Nebo je zaměstnavatel nakupující vaši práci v jiné pozici?
 • 19. 7. 2006 19:30

  JYXO (neregistrovaný)
  Já před chvilkou v libereckých zprávách na Nově taky slyšel, že Italové mají 42 dní dovolené, Němci "jen" 35 a Francouzi 37. A že firmy ze zahraničí u nás působící na to nemaí, i když mají jinak skvělé? výsledky. To nepochopím. A kolik mají páni poslanci volna? A kolik toho mohou absentovat, aniž by jim byla krácena mzda? Myslím tím třeba nemoc, kde by si lidi pomalu měli platit ze svého nemocenskou nebo na nemoc brát dovolenou, aby nepřišli o práci a na druhou stranu třeba policajti mohou marodit snad celý rok, aniž by se jim plat nějak krátil. Ano, kázejte vodu a sami pijte víno ...
 • 19. 7. 2006 19:56

  bezauťák (neregistrovaný)
  Co pořád máte s těmi auty? Já žádné auto nemám a díky tomu mi zbyde tolik peněz, že nevím co s nimi - a tak bez problémů spořím a investuji.
  (Ano, uznávám, jsou výjimky. Někdo potřebuje auto k práci a někdo se bez něj nemá jak dostat do práce. Většina lidí ale ne, zvlášť ve městech.)
 • 20. 7. 2006 7:03

  anti (neregistrovaný)
  To byste taky mohl tvrdit: co máte s těmi byty - já byt nepotřebuji a zbývá mi peněz habaděj. Já nepotřebuji ledničku, já nepotřebuji boty, já nepotřebuji zdravotnictví, já nepotřebuji elektřinu, já nepotřebuji školy, já nepotřebuji číst, psát a počítat ... Když mnohdy vdidím různé zelené mozky, jak proti všemu protestují a pak to také stejně používají ,,, A pazourek k ulovení mamuta taky nebudete potřebovat? A slepice chovat na balkoně, to by taky šlo?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).