A víte, že mají ženy kvůli nižším příjmům a výpadkům příjmů kvůli výchově o dost nižší důchody než muži? Za to, že se ženy stávají matkami, dostanou často méně peněz a následně i menší důchod - to je fakt, ověřte si statistiky...Dříve ženy odcházely do důchodu dříve, ale i toto už se nyní z hlediska nastavení důchodového věku průběžně dorovnává. Podle vás je tedy v pořádku, že za to, že se přičiní o další generace, mají mít méně? Krista pána, tahle diskuse předčila veškerá očekávání :)
Hájková
11. 4. 2025, 14:34 editováno autorem komentáře
Ano, vim, ze maji statisticky zeny nizsi duchod. Je to dane nizsimi odvody. Cas straveny peci o deti na to ale vliv nema, protoze to je vyloucena doba, ktera neovlivnuje vypocet, slouzi jen k uznani odpracovanych let. Ja fakta a statistiky znam.
Zeny stravi v duchodu v prumeru 27.1 let a muzi 19.1 let a v prumeru maji duchod nizsi o 12%. Prumerna zena tedy z duchodoveho systemu ziska o 26% vic penez, nez prumerny muz, a to nazdory tomu, ze do systemu odvede min penez..
Takze jeste jednou(pro ty mene bystre) opakuji, ze "jestli to nekdo chce brat jako plosne srovnani zeny vs muzi ve spolecnosti, tak je asi na miste zminit i to, ze z duchodoveho systemu dostanou podstatne vic, nez muzi."
Nelze preci porovnavat jen jakasi spatne podlozena negativa a ignorovat objektivne dolozena pozitiva.
Nemáte tak úplně pravdu. Čas strávený s malými dětmi vliv mít naopak může. O vyloučenou dobu se totiž jedná pouze v případě, kdy během náhradní doby nemáte žádné příjmy. Ženy si ale během rodičovské často přivydělávají. Tyto přivýdělky většinou bývají nízké a právě to je ten problém. Pokud si ženy tyto příjmy vyloženě nenechají vyloučit (a pak se postupuju skutečně jako s vyloučenou dobou), započtou se a mohou jim naředit dosažené příjmy z ostatních let.
Navíc opomíjíte, že ženy kromě mateřské, rodičovské a všech nemocenských, na kterých jsou také daleko častěji, také pečují v některých fázích života i o své rodiče případně jiné blízké osoby, které to vyžadují. To je věc, kterou také nezastávají muži a která se negativně odráží v příjmech a následně i v důchodech. Teprve jedna ze změn v rámci současné "důchodové reformy" tuto věc začíná řešit.
Takze jeste jednou (pro ty mene bystre) opakuji, že ženy mají nižší příjmy a následně i nižší důchody. Jestli ale chcete dávat na roveň to, že zaměstnavatelé dávají ženám na stejných pozicích méně než mužům (což je jejich záměrné rozhodnutí) a to, že ženy se "proviňují" tím, že se přirozeně dožívají vyššího věku, tak mi to nepřijde tak úplně fér.
Hájková
14. 4. 2025, 18:27 editováno autorem komentáře