A víte, že mají ženy kvůli nižším příjmům a výpadkům příjmů kvůli výchově o dost nižší důchody než muži? Za to, že se ženy stávají matkami, dostanou často méně peněz a následně i menší důchod - to je fakt, ověřte si statistiky...Dříve ženy odcházely do důchodu dříve, ale i toto už se nyní z hlediska nastavení důchodového věku průběžně dorovnává. Podle vás je tedy v pořádku, že za to, že se přičiní o další generace, mají mít méně? Krista pána, tahle diskuse předčila veškerá očekávání :)
Hájková
11. 4. 2025, 14:34 editováno autorem komentáře
Ano, vim, ze maji statisticky zeny nizsi duchod. Je to dane nizsimi odvody. Cas straveny peci o deti na to ale vliv nema, protoze to je vyloucena doba, ktera neovlivnuje vypocet, slouzi jen k uznani odpracovanych let. Ja fakta a statistiky znam.
Zeny stravi v duchodu v prumeru 27.1 let a muzi 19.1 let a v prumeru maji duchod nizsi o 12%. Prumerna zena tedy z duchodoveho systemu ziska o 26% vic penez, nez prumerny muz, a to nazdory tomu, ze do systemu odvede min penez..
Takze jeste jednou(pro ty mene bystre) opakuji, ze "jestli to nekdo chce brat jako plosne srovnani zeny vs muzi ve spolecnosti, tak je asi na miste zminit i to, ze z duchodoveho systemu dostanou podstatne vic, nez muzi."
Nelze preci porovnavat jen jakasi spatne podlozena negativa a ignorovat objektivne dolozena pozitiva.
Nemáte tak úplně pravdu. Čas strávený s malými dětmi vliv mít naopak může. O vyloučenou dobu se totiž jedná pouze v případě, kdy během náhradní doby nemáte žádné příjmy. Ženy si ale během rodičovské často přivydělávají. Tyto přivýdělky většinou bývají nízké a právě to je ten problém. Pokud si ženy tyto příjmy vyloženě nenechají vyloučit (a pak se postupuju skutečně jako s vyloučenou dobou), započtou se a mohou jim naředit dosažené příjmy z ostatních let.
Navíc opomíjíte, že ženy kromě mateřské, rodičovské a všech nemocenských, na kterých jsou také daleko častěji, také pečují v některých fázích života i o své rodiče případně jiné blízké osoby, které to vyžadují. To je věc, kterou také nezastávají muži a která se negativně odráží v příjmech a následně i v důchodech. Teprve jedna ze změn v rámci současné "důchodové reformy" tuto věc začíná řešit.
Takze jeste jednou (pro ty mene bystre) opakuji, že ženy mají nižší příjmy a následně i nižší důchody. Jestli ale chcete dávat na roveň to, že zaměstnavatelé dávají ženám na stejných pozicích méně než mužům (což je jejich záměrné rozhodnutí) a to, že ženy se "proviňují" tím, že se přirozeně dožívají vyššího věku, tak mi to nepřijde tak úplně fér.
Hájková
14. 4. 2025, 18:27 editováno autorem komentáře
Se divím, že my muži máme furt práci, když se tak vyplatí zaměstnat ženu, levnější, je otloukánek, ještě si nemůžou vybírat... no to je sen takový zaměstnanec...
Jako podnikatel znám další podnikatele, jo ženy často, ne vždy berou méně, ale je to proto, že část měsíce jsou nepoužitelné, na pracovním místě dělají problémy, hádají se mezi sebou, intriky, řeší často blbosti a když se najde ta co tohle nedělá, tak naopak maká za dva chlapy, pač je na rozdíl od chlapů pečlivější a vydělává více jak ti chlapi, protože dámy a pánové... peníze nejsou za pracovní místo, ale za tu práci co odvedete, takže pokud někdo má více jak vy... asi dělá více jak vy :) Jinak by totiž bylo trestné ho stejnou práci odměnit jinak.
Díky za to zjednodušení, zjevně tady toto téma nejste schopni pojmout jinak. Budu tedy v tomto duchu pokračovat - chcete tím tedy říct, že ženy si zaslouží o šestinu menší příjmy, protože mají hormony a menstruaci, které ovlivňují jejich chování a produktivitu? :)
Víte, že hormony ovlivňují i muže? Podívejte se ho USA nebo do Ruska, kde je teď na vzestupu testosteron - oproti tomu - no, zlatá perioda :)
Ano, žena v PMS dokáže být neuvěřitelně protivná a otravná. Asi se ale shodneme (i když..) že v těch špatných chvilkách ženské pokolení, jaksi, není samo, protože muži dokáží zase jiné libové věci, které zase nedělají ženy.
Nebo snad myslíte, že budou-li si v tomto ohledu ženy s muži "porovnávat pindíky", vyjdou z toho muži lépe? To byste mě opravdu rozesmál :)
A nakonec vám jen připomenu, že kdyby nebylo těch otravných menstruací, nikdo z nás tu není.
Hájková
11. 4. 2025, 14:23 editováno autorem komentáře
Chcete nám říct, že vám máme platit za práci, kterou neodvedete jen proto, že jste ženy? A takhle si představujete tu rovnost pohlaví?
Tohle je přesně to myšlení, proč lidé nesnáší feminismus. Protože rovnost totiž už v 98% máme a spíše se dá říct, že jsou ženy často zvýhodněny.
Já jako muž zcela objektivně vykonávám horší práci pokud jde o práci s lidmi, jenže my muži se na takové práce ani nehlásíme, protože by nás platili málo nebo vyhodily, protože by na nás byli stížnosti, umíme si totiž najít práce, ve kterých budeme vynikat.
V mém okolí téměř polovina žen vydělává více než průměrný muž, jsou to ale vše ženy mimořádně obdařené intelektem nebo stabilitou emocí, s cílem se vzdělat v praktických profesích. Naopak zhruba třetina vydělává málo a má podobné řeči, jak jsou oni trestání za to, že jsou ženami, jenže velká část z nich funguje stylem, kafíčka, doma většinu času netflix, seberozvoj nula, když mají děti tak maximum času i v práci věnují řešení dětí, no nezlobte se na mě ale za tohle nikdo platit extra nebude, v práci se platí za práci a je jedno jaké máte pohlaví, pokud se práci na 100% nevěnujete nikdo vám platit nebude a nesmí! To totiž pak není spravedlivé. Chcete spravedlivost a rovnost? Ano tohle přesně je rovnost.
Když přijedete žádost o práci, tak na místo je nějaký budget, například max 40 000 hrubého, žena často přijde a na otázku kolik si za práci představuje, tak řekne, no chtěla bych 30 tisíc, co dostane? ano dostane 30tis. Přijde na stejnou pozici muž, ten si zjistil kolik se kde bere a řekne si o 45tis, riskuje totiž, to většina žen nedělá, jedou na jistotu. Nakonec dostane 40tis a je spokojený.
Po 10 letech je situace podobná, mohu potvrdit z okolí. Zatím co muž pravidelně riskuje a žádá zvýšení mzdy, ženy často čekají až jim spadne z hůry nebo se nechají odbýt prvním ne, protože sám od sebe vám nikdo více nedá. Ale pokud jako žena vykonáváte práci na urovni mužů, ani ve velkém korporálu u pásů nebude problém brát více, než muži v okolí, třeba teď nedávno jsem se bavil s jednou takovou která bere výrazně více jak její kolegové ve firmě kde se dělá na směny, proč? protože je proaktivní, bere na sebe riziko, stará se o nářadí, hlídá nějaké rozpisy, zatím co muži tam chodí jen od do a více neřeší, stejně jako její kolegyně, které tam ale spíše dělají dusno a řeší to neustále nadřízení, že se donáší. A to se bavíme o firmě, kde jsou fakt nízké příjmy z pohraničí, přesto i v takových firmách je výsledek ohodnocení v 99% odpovídající práci a ne pohlaví.
V mém okolí nejméně berou ženy co vystudovali nějaký neuplatnitelný filosofický obor a většinu času si stěžuji, že za jejich život může někdo jiný. Nikdo se tomu moc nediví. Protože ono co ten člověk umí, když ho přijmete tak ho musíte vše naučit, tudíž tomu člověku často na začátku musíte dát méně už jen proto, že do něj musíte investovat zaučení. Ale on se pokud bude makat může za rok přihlásit o zvýšení, protože už bude pro firmu cenný a jeho výkonost nebude ničím snížená. Ale tam budeme zpět u toho, že se bojíte riskovat.
Nikdo netvrdí, že máte platit ženám, které nic nedělají. Nemáte a platí to samozřejmě na obě strany. Ale vy předesíláte, že část žen je na pracovišti část měsíce nepoužitelných, takže snad odůvodňujete oprávněnost pay gapu tím, že menstuujeme?
Jak tedy vysvětlíte, že pay gap se rodí už při nástupu po vysoké, jak uváděl na základě svých zkušeností pan Dombrovský?
Ta vaše věta: "takže pokud někdo má více jak vy... asi dělá více jak vy," to je opravdu echt gold zjednodušení :) Fascinuje mě, že tady nejvíce křičí muži, kteří nemají s těmito problémy moc osobních zkušeností a nutně tedy nenahlédnou na celou komplexitu, která je v té problematice obsažená..
a dále věta: "Jinak by totiž bylo trestné ho stejnou práci odměnit jinak." no uf, to jsem si oddechla, protože na světě se naštěstí dějí jen věci, které trestné nejsou, tak to otírám pot z čela a jsem naprosto klidná :)
Nejsem zastáncem pozitivní diskriminace, jsem zastáncem otevřené hlavy, která umí přijmout fakt, že do problematiky nemůže tak dobře vidět a tím pádem bude pokornější..já rozhodně nejsem zastáncem nějakých válek muži vs. ženy a vždycky jsem byla odpůrce házení všech do jednoho pytle..ale jestli myslíte, že rovnost v 98 % máme, tak to je z vaší strany neuvěřitelná naivita..upřímně, už jen to, že se tu dokážete ohánět číslem, které nemá žádný backround a vy reálný stav věcí vědět nemůžete (nikdo to neví přesně, ale statistiky, které zahrnují spoustu dat, hovoří úplně o jiných procentech), tak to už na něco ukazuje...
A všechny vaše teze o tom, jak jsou odměny spravedlivě nastavovány, nabourává na začátku zmíněný fakt, že pay gap začíná už po vysoké při nástupu do první práce a pak se - zejména kvůli mateřství - jen zvyšuje..
Hájková
11. 4. 2025, 15:42 editováno autorem komentáře
No jenže to je oprávněný důvod, ač se vám to líbí nebo ne. Znám několik zaměstnavatelů, zpravidla velikostí 5-40 zaměstnanců. S většinou jsem tohle ze zajímavosti řešil a nikoho netrápí, jestli jdete na mateřskou. Většina spíše odmítne voliče některých stran, než ženu co hlásí, že chce děti, fakt to není důvod ani pro by vám dali méně. Ovšem druhým dechem se všichni shodli na tom, že výkonnost je nižší a peníze odpovídají právě té výkonnosti. Já to vidím také, jelikož já pro ty firmy dělám systémy a musím s jejich zaměstnanci řešil nasazení, jak to používat apod, a komu myslíte, že to musím vysvětlovat nejvíce nebo opakovaně.
Problém je v tom, že nikomu to nepřijde, že dělá málo nebo méně, to dokáže posoudit leda někdo vnějšíma očima, typicky nadřízený :) Já jsem názoru, že ty platy jsou většinou spravedlivé, minimálně firmy které sídlí napříč republikou, byť často mají ženy spíše nižší peníze, tak vždy důvody jsou opravdu ve vykázané výkonnosti a efektivnosti, ani z jednoho zaměstnavatele nemám pocit, že by to dělal kvůli svému mínění nebo, že by toho zneužíval, když pokud tam je někdo kdo maká, dostává prémie a příplatky, často to jsou právě ty výkonnější ženy.
Na druhou stranu, můžeme to mnohokrát omílané mateřství otočit. Jelikož je muž povinný se během toho o ženu starat, živit jí tak by měl mít tedy více peněz, jen proto aby si to mohl dovolit ne? Nebo ne? Ono dítě je volba obou... Pokud se žena věnuje dítěti, tedy vydělává méně, musí muž následně vydělat více aby rodinu uživil, firma není povinna hradit vám vaše rozhodnutí, pořídit si dítě i přes snížený výkon v práci, od toho tam je ten muž, se kterým jste si to dítě udělaly.
Tzn to spíše můžeme říct takhle, pokud jako žena chcete lepší peníze, tak se musíte dát na karieru... pokud se rozhodnete mít děti, tak to sebou logicky nese menší výkonnost v práci po dobu následujících několika let a zde to leží na muži, který to dítě má. Nikoliv zaměstnavateli, toho nezajímá jestli máte dítě... ten chce udělat práci a za tu vám zaplatit.
Po nástupu ten gap je většinou proto, že si řeknete málo, to potvrzuje spousta HR a z nám to i z vyprávění žen, když se divím, proč si řekli o tak málo, kolikrát mi řekli, no my se báli si říct o víc aby nás neodmítli :) Ty samé ženy, co po vysoké kdysi takhle brali málo, dneska berou i přes 100tis, protože už jsou si jisté v tom co umí a dokážou si dupnout při požadavku na MD sazbu, přitom ještě kdysi si řekli nějakou směšnou částku po vysoké. Jenže za nimi stál muž, co jim řekl aby se nebáli a řekli si, naučil je mít ostré lokty.
A jak jsem říkal výše, pokud má někdo pocit, že za stejnou práci dostává méně, než jeho kolega, tak to může nechat prošetřit úřad, jestli si to obhájí zaměstnavatel a jak, nemyslím si ale, že většina pochodí, opravdu není náhoda, že je to tak jak to je. Děje se to všude na světě, jen levicové státy mají tendenci dneska tlačit tabulky, dosazovat všude ženy i za cenu, že nebudou kompetentní jen aby naplnily kvóty apod, ale tam kde je zdravý trh, funguje nabídka a poptávka, bude cena práce vždy odpovídat trhu.
Pokud by někde platily málo, nikdo by tam nešel pracovat. Pokud tam někdo pracuje, zřejmě platí dost aby se to někomu vyplatilo tam pracovat. Jestli mi někde platí málo, můžu jít jinam... nebo můžu začít podnikat, zaměstnat sebe sama a platit si plat jaký chci... možná pak zjistíte, že to tak lehké není.
To je to co bych rád slyšel, že tu jsou rozdíly v platech od nějaké ženy, co má hromadu zaměstnanců v nějakém neutrálním povolání, moc takových neslyším, vždy nejvíce platy řeší řadoví zaměstnanci nebo media, proč to neřeší lidé co ty lidi přijímají, HR a další? Hrají basu s firmou a nebo to je spíše proto, že vědí, že to je celé trochu jinak.
Nezlobte se, ale vy to celé soudíte optikou svojí bubliny? Znám několik zaměstnavatelů...tak to je opravdu relevantní statistický vzorek, jen co je pravda...
Takže všechny ty statistiky, průzkumy, data, to je prostě mimo, náhoda, důsledek jiných okolností? Ok :)
Jinak třeba právě pan Dombrovský se v problematice kolem trhu práce a HR pohybuje léta a ten tedy ze své pozice úplně jiného názoru. Ale chápu, že ten světonázor je prostě někdy hodně zatvrdlý.
Hájková
A ještě dodám k těmto odstavcům:
"Na druhou stranu, můžeme to mnohokrát omílané mateřství otočit. Jelikož je muž povinný se během toho o ženu starat, živit jí tak by měl mít tedy více peněz, jen proto aby si to mohl dovolit ne? Nebo ne? Ono dítě je volba obou... Pokud se žena věnuje dítěti, tedy vydělává méně, musí muž následně vydělat více aby rodinu uživil, firma není povinna hradit vám vaše rozhodnutí, pořídit si dítě i přes snížený výkon v práci, od toho tam je ten muž, se kterým jste si to dítě udělaly.
Tzn to spíše můžeme říct takhle, pokud jako žena chcete lepší peníze, tak se musíte dát na karieru... pokud se rozhodnete mít děti, tak to sebou logicky nese menší výkonnost v práci po dobu následujících několika let a zde to leží na muži, který to dítě má. Nikoliv zaměstnavateli, toho nezajímá jestli máte dítě... ten chce udělat práci a za tu vám zaplatit."
-- Jde o to, aby měly ženy na stejných pozicích stejně jako muži. Pak by se mohl pár svobodněji rozhodovat o tom, kdo zůstane doma a nemuselo by to být pouze volbou peněz. Muži nemají přece kvůli mateřské a rodičovské víc. Mají pořád stejně. Ale ženy mají méně. A ano, dítě je volbou obou, ale v praxi se podívejte, jak to často vypadá. Je volbou obou, ale kdo se stará víc? Kdo zůstává doma víc? Kdo má často mnohem méně osobního volna kvůli péči o děti? Jsou to ženy. Tohle je potřeba v hlavách změnit - i v hlavách žen i v hlavách mužů. Právě kvůli těmhle myšlenkám jsme tam, kde jsme. Nehledě na to, že podle toho, co říkáte vy, prostě žena bez muže dítě mít nemůže? Protože takhle je to nastaveno v pořádku, ženy tedy mají méně, zadotuje je muž. Ale co když žádný není? Co když umřel, odešel...proč nemůže mít žena stejný příjem bez ohledu na to, jak přesně to v životě má s rodinným životem?
A to vaše: "pokud jako žena chcete lepší peníze, tak se musíte dát na karieru" to je právě to nastavení, které je blbě, ne? proč si musí žena vybírat? proč v západních zemích jde oboje dohromady? vy jste slyšel svoje, já sem teda často slyšela zase to, že ženy - matky jsou v práci daleko efektivnější, protože umí lépe pracovat s časem, organizovat si práci atd. takže proč logicky menší výkonnost? že je dítě nemocné a žena s ním musí být? proč proboha trestat ženy za věci spojené s mateřstvm, když je dítě rozhodnutím obou a stát další děti potřebuje? ženy v práci být chtějí - pokud jste ale nebyl nikdy dlouhodobě s dětmi doma, tak to nemůžete pochopit.
Hájková
S těmi příležitostmi bych si dovolil nesouhlasit, zrovna v mé sociální bublině byly ve firmách různé speciální kurzy pro zvýšení kvalifikace pouze pro ženy (třeba zaměřené na IT) plně hrazené firmou v pracovní době a s prakticky jistou pozicí (pokud alespoň "proleze"), to já, jako muž jsem takovouto možnost neměl.
A s tou nižší výplatou to také není jednoznačné, v kolektivech, kde jsem byl, tak na stejné pozici měly méně i více (záleželo na senioritě, ale třeba i různých osobních vztazích a vazbách), jestli to spíše nebude tím, že si obecně vybírají pozice pro ně vhodnější (a třeba s menším množstvím potenciálních přesčasů a jiných aktivit mimo běžnou pracovní dobu).
Asi by bylo fajn se zamyslet nad tím, proč je potřeba, aby tyto speciální kurzy vůbec vznikaly...
Nehledě na to, že soudit cokoli podle své bubliny je asi dost ošemetné.
Víte, k tomu poslednímu odstavci by se dalo napsat tolik, ale nemám tolik času, protože mám periodu a jsem zrovna neproduktivní :) Je pravda, že ženy jsou v pracovních věcech často mnohem pokornější než muži a mohou samy mířit níž, než by si zasloužily.
Často je to ale tak, že si ty lepší pozice vybírat nemohou, protože prostě jednoduše jako matky nemají příležitost, jak se jim naplno věnovat. Protože s dětmi se v práci samozřejmě nepočítá. Přijď, pracuj, ale že máš děti? No to si holčičko poraď, to nás nezajímá. A mění se to jen velice pomalu. Upřímně, celá tahle mužská diskuse je krásným důkazem, že se to zatím zas o tolik nikam neposunulo :)
Zdravím, Hájková
A je pak něco divného na tom, že zaměstnavatel dá zaměstnanci pracujícím "naplno" víc, než tomu, co naplno nepracuje (a třeba i proto, že nemůže)?
Zaměstnání není sociální ústav, aby každý dostával podle svých potřeb.
Mimochodem v USA postupně odhalují, že "pozitivní diskriminace" není dobrý nápad, že na místa se pak dostávají ti méně schopní, kvůli kterým pak třeba padají letadla, protože na místa dispečerů se dostali ti, kteří na to neměli.
> "pozitivní diskriminace" není dobrý nápad, že na místa se pak dostávají ti méně schopní, kvůli kterým pak třeba padají letadla
O bezpečnost letecké dopravy se docela zajímám ale to takovém případu jsem ještě neslyšel. Můžete dát odkaz na pár závěrečných nebo alespoň předběžných zpráv o nehodách způsobených tím, že "Na místa dispečerů se (kvůli pozitivní diskriminaci) dostali ti, kteří na to neměli."?
Ano, ženy a muži jsou jiní, dokonce i jeden muž je jiný než druhý. To je překvapení. Garantuji vám, že nikdo normální (nebavme se o státních zaměstnancích, kde je to totálně pokřivené právě kvůli zatahování genderu), kdo chce vydělat prachy, nebude zaměstnávat muže jen proto, že je muž, když by mu přinesla žena více peněz. Není k tomu ani důvod ani v tom není logika.
Jakákoliv pozitivní diskriminace je stejné zlo jako jakákoliv jiná diskriminace a je to obdobné zlo jako dotace.
11. 4. 2025, 14:48 editováno autorem komentáře
Jednomu ohledu se článek vůbec nevěnuje. Mají opravdu méně např. celý život nesezdané a bezdětné ženy oproti obdobným mužům?
Samozřejmě že nějaký vliv dětí a rodiny na platy u žen tam bude. Ale pak pokud opravdu žijí v rodině musím se optat - ZÁLEŽÍ NA TOM? Je rozdíl pokud v rodině bere žena 30 tisíc a muž 50 nebo to rovnostářsky srovnáme oboje na 40+40? Vždyť je to přeci jedno! A představa místních naivních feministek včetně autorky, že rozdíl se zamázne jen přidáním ženám (a mužům zůstane) je přeci absurdní nesmysl, ty peníze v ekonomice nikdo nevyčaruje z ničeho. Samozřejmě "ideální" by bylo rovnosti dosáhnout opět nějakou nesmyslnou EU regulací/dotací/reportem apod že.
Takže otázka je - KOMU TÍM PROSPĚJETE? Pokud rodina ve výsledku vydělá stejně ale v tabulkách se feministickám sníží nějaký ten jejich GAP tak to pomůže akorát jejich feministickému egu ničemu jinému.
Zdravím,
je jedno, jestli je žena nesezdaná a bezdětná, protože když je v produktivním věku, kdy by děti mít mohla, vždycky bude "podezřelá" v tom smyslu, jestli si to náhodou nerozmyslí. Zaměstnavatel tak bude potichu zohledňovat i to, jestli náhodou nezmění názor, protože ta možnost tu je..A to jen proto, že to tak prostě biologicky je. I když se nahlas nikdo nesmí zeptat, pokud zaměstnavatel uvažuje o dítěti své zaměstnankyně jako o potenciálním problému, vždycky tím směrem bude uvažovat bez ohledu na to, co ta žena avizuje (zeptejte se).
Jinak vaše 30 vs. 50 = průměrně 40 ...to by mohlo platit, pokud by oba pracovali u jednoho zaměstnavatele, který by to viděl touto optikou. V praxi ale většinou přece muž a žena dělají každý jinde, zaměstnavatel muže mu přece nebude přidávat na základě toho, kolik vydělává jeho žena. Proč by se o to vůbec zajímal? Nehledě na to, že vůbec nechápete tu myšlenku, proč je pay gap špatně, jinak byste podobou rovnici neuváděl. Nic z toho neospravedlňuje, že dáte ženě na stejné pozici méně než muži. Nehledě na to, že spousta párů žije nesezdaně a nemají finance napůl a spousta žen také žije bez mužů (některé aniž by to chtěly). A ani v některých rodinách nejsou finance rozdělené napůl, podívejte se na průzkumy.
Dále pak tedy ten váš strach, kde vzít peníze v ekonomice na dorovnání pay gapu? A s tím se tedy mají ženy smířit? Pardon, na vás tolik nezbylo. Sice to nemá opodstatnění, ale smiřte se s tím, že jste žena, takže na víc prostě finančně nedosáhnete... Vy myslíte, že když někomu firma nedá tolik, dělá to vždy jen proto, že víc nemá? To je u hodně firem hodně naivní představa. Firmy to zkouší, dají vám často jen tolik, za kolik si vás udrží. Když jim dáte nůž na krk, že jdete pryč, najednou přijdou s tím, že vlastně ty peníze mohou být vyšší. Takže to funguje i u operátorů, dodavatelů energií...prostě samy od sebe vám ty firmy nedají víc, než musí...ale to proboha neznamená, že nemají...to znamená, že zkouší, kam je necháte zajít...
Zkuste si to představit obráceně. Muži jediní mohou mít děti, muži ze své podstaty častěji vychovávají malé děti, zůstávají s nimi doma, starají se o nemohoucí rodiče. Za to se jim společnost odvděčí tím, že budou mít o šestinu menší platy, protože to, že pečují o blízké a děti je sice bohulibé, ale sorry jako, nás to nezajímá, musíš bejt doma s dítětem, pro mě jako pro zaměstnavatele je to problém, takže dostaneš míň a ber to prostě, jak to je...
Je vidět, že spousta mužů zde má spousta nápadů a vysvětlení, ale taky je vidět, že se v praxi očividně s touhle diskriminací nesetkali, protože je to hodně teoretizování. To mě baví...vždycky jsou připraveni se vyjádřit k něčemu, s čím na vlastní kůži zkušenost nemají...Zatímco pan Dombrovský, který se kolem tohoto tématu pohybuje řadu let a má opravdu expertizu nejen že připouští gender pay gap, ale upozorňuje na to, že ten problém je mnohem hlubší a komplexnější.
Hájková
16. 4. 2025, 11:51 editováno autorem komentáře
TOLIK tolik zbytečného textu a totální nepochopení mého sdělení. Jediné co jsem říkal, že v ekonomice se ty peníze nenarodí. Tedy pokud by se to nějak "násilím" srovnalo tak muž a žena v manželství (doufám stále typická rodina) si prostě nepomůže, ve výsledku bude mít rodina stejně. Jediný kdo by si ASI pomohl jsou svobodné staré panny a ty si pomůžou na úkor single mužů.
Mimochodem dovolím si poznámku úplně až k nadpisu a podstatě článku - to že by ženu na STEJNÉ pozici za stejně odvedenou práci braly méně je:
1) Ničím nepodložený feministkami vykonstruovaný blud
2) Zjevně ekonomický nesmysl, protože jak tu zaznělo X-krát není jediný ekonomický důvod proč by toto jakýkoliv zaměstnavatel BEZ DŮVODU dělal. Snad kromě nějakých mužů co mají za životní cíl nenávidět ženy ale těch je doufám podobně málo jako feministek co mají za životní cíl nenávidět muže.. (a vymejšlet zhovadilý statistiky a nad tím podobně nablblé články)