Vlákno názorů k článku Ze snu o bydlení se snadno stane podvod od P2010 - Tohle neni o zadnem "snu o bydleni", ale...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 1. 2015 0:33

    P2010 (neregistrovaný)

    Tohle neni o zadnem "snu o bydleni", ale o ciste spekulaci. A ta ma samozrejme pro spekulanta dopadnout co nejhure.

    Pronajem bytu od spekulanta co vlastni (casto ma pronajaty od banky) jen jeden byt v celem dome dava smysl mozna jen pro nejaky kratkodoby rezim docasne ubytovny "po nas potopa". Takoveho cloveka vubec nezajima co se v celem dome deje a ani nema moznost to prilis ovlivnit. Stejne tak tam neni prilis velka perspektiva dlouhodobejsiho najmu, zvlaste pri ceskych specifickych smlouvach na jeden rok - aneb jak si predem odradit bezproblemove potencionalni najemniky a divit se ze mi prichazeji jen ti problematicti.

    Smysl dava pouze najem u majitele, ktery vlastni cely dum a ma tak zajem na tom aby to cele dobre fungovalo. Jenze to je v soucasne CR povazovano za nemoderni. Kazdy ma mit prece svuj "vlastni" byt, jinak je "socka" ze :-)

    Treba v Japonsku jsem videl "sidliste", kde byly byty pronajimany jednou spolecnosti za jasnych a jednotnych podminek. U nas by to zrejme nekdo oznacil za socialisticke :-)

  • 12. 1. 2015 7:45

    Mendrit (neregistrovaný)

    U nás se to neoznačí za socialistické, ale na Ostravsku RPG má ve správně pár sídlišť a nespočet samostatných bytových domů a po neustálém zdražování a žádných obravách začali dlouhodobí nájemníci své byty opouštět aby přešli právě k jednotlivcům s jedním bytem.

    V našem městě mají někteří z RPG štěstí alespoň na opravený dům, kde oprava je určitě jednodušší než u běžného SVJ, kde každý vchod si vymyslí vlastní barvu fasády, ale jiné domy jsou stále neopravené a podfinancované a pomalu se zněj stává ghetto.

  • 13. 1. 2015 1:48

    J, Novák

    Rozhodopádně s vámi nemohu souhlasit, alespoň né z mého pohledu. Také pronajímáme jeden byt, který má manželka po rodičích. Vůbec nemám pocit, že by nás nezajímalo, co se v domě děje, protože jde o náš, resp. její majetek, takže se o dění v domě, jeho údržbu, správu, odečty atd. zajímáme, jelikož nemáme zájem, aby se dům, a tím samozřejmě i byt, znehodnocoval. Ba právě naopak. Dům je za účasti vlastníků jednotek zhodnocován rekonstrukcemi a úpravami. A to i přesto, že v domě je poměrně dost jednotek, které jejich vlastníci pronajímají. Z mého pohledu ani nevidím nic problematického na tom, když jsou uzavírány nájemní smlouvy na dobu určitou, tedy povětšinou na jeden rok. Pokud je nájemník s bydlením spokojen a vyhovuje mu, tak nic nebrání, aby jednak každý rok podepsal novou smlouvu na další rok, jednak aby eventuálně přišel a řekl, že by chtěl smlouvu dlouhodobější, tedy na dobu neurčitou. Ale myslím, že smlouva na dobu určitou je to nejlepší řešení. Proč vám to nepřijde? Měl jste nějaký problém v minulosti s majitelem?
    V každém případě byste měl blíže vysvětlit, proč podle vás dává smysl pouze a jen nájem u majitele, který vlastní celý dům. Co na tom může lépe fungovat, než v domě, kde se vlastníci o své byty a společné prostory starají, ač byty pronajímají? Pokud totiž bude majitel celého domu, který se o dům starat nebude, tak v čem vidíte smysluplnost?

  • 13. 1. 2015 8:17

    Flasi (neregistrovaný)

    Psal jsem to tu už, tak jenom nalinkuji svůj starší příspěvek:
    http://www.mesec.cz/clanky/proc-stale-nemuzete-mit-najemni-byt-a-k-tomu-dalsi-byt-nebo-dum/nazory/122995/

    Ve zkratce - pokud pronajímáte jeden byt, tak podnájemník neví dne ani hodiny, kdy se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete s pronajímáním skončit.
    - Zchudnete a budete potřebovat byt prodat (a byt se prodává nejlépe bez nájemníka).
    - Zjistíte, že je na trhu nějaká úžasná investiční příležitost a budete potřebovat peníze, tak prodáte byt.
    - Vaše dcera otěhotní. Nebo ji manžel vyhodí z bytu. Nebo se vám vrátí bratranec z Austrálie. A vy budete potřebovat pro danou osobu potřebovat byt.
    - Rozhodnete se, že se přestěhujete na venkov (za přírodou, za příbuznými) a nebudete chtít pronajímat byt, co je 100, 200 km daleko.
    - Změní se legislativa v neprospěch pronajímatelů a vy vyhodnotíte, že rizika pro pronajímatele jednoho bytu jsou moc velká. Nebo vám prostě dojde trpělivost řešit stálé problémy kolem toho. A necháte toho.
    - Změní se váš zdravotní stav (třeba náhle), takže budete rádi, že budete rádi a nebudete mít sílu řešit problémy s pronájmem.
    - Zemřete a zbytek rodiny bude mít s bytem jiné plány.

    Teď mi třeba napíšete, že zrovninka u vás nehrozí vůbec nic z toho, ale obecně tohle hrozí. Nájem na více let (2,3,5) není řešení. Já mám rodinu a chci stabilní bydlení. Tedy takové bydlení, kde pokud nebude problém na mé straně, tak mě nechají bydlet třeba 20, 30 let, pokud budu já chtít.
    To mi zajistí buď soukromé vlastnictví. Anebo pronajímatel, který má pronajímání jako velký a dlouhodobý byznys. A situace na trhu, že když majitel "mého" domu v byznyse skončí, tak to koupí jiný pronajímatel opět za účelem pronajímání.
    Taková situace v nájemním bydlení, ale bohužel v Česku není, takže zbývá soukromé vlastnictví.

  • 13. 1. 2015 11:54

    P2010 (neregistrovaný)

    Mam naprosto stejny nazor.

    Nadprumerny podil bydleni v soukromem vlastnictvi v ramci EU je v CR zpusoben modrou propagandou o "vlastnim" (= po vetsinu zivota pronajatem od banky) bydleni za radostneho hykani bank a developeru, ze "v najmu bydli jen socka". Vysledek je takovy, ze najemni bydleni se zde provozuje pouze timto individualnim/spe­kulativnim a nespolehlivym zpusobem, zatimco dlouhodoby "profesionalni" najem prakticky neexistuje.

    Reseni uz to nema asi zadne, protoze se povedlo lidem vymyt mozky do takove miry, ze se jiz do dlouhodobych najmu ve velkem asi nikdo nepusti.

  • 13. 1. 2015 12:04

    Patrik Chrz

    Problém vidím i v ochraně nájemníků. Zbavit se problémového nájemníka je věc na dlouhé lokte a vymahatelnost případných dluhů a škod je mizivá. Takže poskytnout nájemní smlouvu na dobu neurčitou je obrovské riziko ze strany pronajímatele.

  • 13. 1. 2015 12:37

    P2010 (neregistrovaný)

    To uz je ale zase jen dusledek a ne pricina. To je vse samozrejme soucasti te promyslene masaze "kazdy uspesny clovek musi bydlet s hypotecni kouli u nohy". Ti kteri z toho tezi si to samozrejme umi prosadit, aby stav a podminky najemniho bydleni byl takovy jaky je.

    Nemusi jit primo o smlouvu na dobu neurcitou. Nicmene jen na jeden rok je opacny extrem. Ale to uz tak v CR byva, zeme extremu kde nic nemuze fungovat normalne.

  • 13. 1. 2015 13:24

    Intri (neregistrovaný)

    Tak ono zase není problém to zkombinovat, že... Dávat třeba pět let nájemní smlouvu na jeden rok a když se zjistí, že nájemník tam chce bydlet dál a je bezproblémový, dát mu ji pak na neurčito. Ale dneska všichni chtějí záruky a místo toho, aby je v ČR nalezli v zákoně, jak to má být v normálním právním státě, žádná opora v ČR není. Je to začarovaný kruh, který vyhovuje tak akorát těm, kteří tady takový systém zavedli, a jejich podržtaškům.

  • 13. 1. 2015 13:45

    jehovista (neregistrovaný)

    Jen jestli to neni naopak - najemni bydleni nevzkveta kvuli tem oporam v zakone. Trvalo mi tri roky vystehovat neplatice, kteri pachali skody! To mas podani vypovedi, zaloba na neplatnost vypovedi z najmu, podani exekuce, zaloba na neplatnost exekuce a neplatici nakonec dostanou bydleni v obecnim byte a ja uz z nich nic nedostanu, protoze jsou to socialni pripady...

  • 13. 1. 2015 14:03

    Intri (neregistrovaný)

    No já to měl na mysli z obou stran. Správně by měli najít oporu obě strany a zákony by měly být nastavené tak, aby se jimi daly řešit situace tak, aby podpořili toho, kdo je v právu. A vy jakožto člověk, který jenom chtěl uchránit svůj majetek a dostat peníze za to používání vašeho bytu, jste oporu hledal horko těžko...

    Holt jsme ve státě, kde podvodníci a nemakačenkové mají daleko více práv než ti, kdo na ně dřou.

  • 15. 1. 2015 3:12

    J, Novák

    Vámi uváděné heslo "kazdy uspesny clovek musi bydlet s hypotecni kouli u nohy" jsem tedy ještě nečetl a ani nikde neslyšel, ale zřejmě se pohybuji v jiných kruzích a čtu jinou "literaturu". Mimochodem, já se za nějak moc úspěšného nepovažuji, protože mi tak nějak schází nějaká obecně uznávaná stupnice úspěšnosti, ale tu mi nejspíš jste schopen také předložit. A přes to, že se necítím nijak úspěšným, nemá moje rodina ani hypotéku ani nějaké jiné dluhy. Jo, já i manželka bohatě využíváme výhod kreditních karet, ale pouze v mezích toho, abychom na tom vydělávali my, nikoliv jejich poskytovatelé. A přesto, i bez restitucí, prostitucí a dalších krávovin disponujeme dvěma byty a jedním rodinným domkem. Možná to bude také tím, že neutrácíme za hlouposti, ale máme v životě nějaký ten "herní plán". A pozor, samozřejmostí jsou každoroční lázně, dovolená (zimní nemusíme, takže tu většinou vypouštíme nebo trávíme někde v teplejších krajinách) a pokud možno častý relax. Jo, vážený, rentiéři si mají rentu prostě užívat, což my také děláme.

  • 15. 1. 2015 12:07

    jehovista (neregistrovaný)

    "pouze v mezích toho, abychom na tom vydělávali my, nikoliv jejich poskytovatelé"
    Vydelava na tom vzdy predevsim ten poskytovatel. Vy jenom usetrite. Nuti vas k nakupum kartou, protoze ma procenta z kazde transakce. A cele to zatahne obchodnik.

  • 16. 1. 2015 4:18

    J, Novák

    A v čem je problém? V prvé řadě bližší košile, než kabát, tedy hlavně mě zajímá co já a moje rodina, že? A pokud poplatky zatáhne obchodník? Nu, kdyby se mu prodej tzv. na karty nevyplatil, tak by to nedělal. Ale většina obchodníků ví, že když na karty prodávat nebude, tak mu do kšeftu spousta lidí nepřijde. Asi takto: Moc let se tomuto bránili třeba řezníci, což k jejich vesměs zlodějské nátuře je celkem pochopitelné. Ovšem už u nich se začíná blýskat na lepší časy a už jsou mezi nimi tací, u nichž se dá kartou zaplatit. Proč bych tedy chodil k těm ostatním?
    A že nic použitím karty nevydělám? Nu, já ano. Záleží na výběru karty, víme? Zkuste zagůglovat...

  • 14. 1. 2015 5:58

    J, Novák

    S tím beze zbytku souhlasím. Ale, jak jsem psal již výše, nevidím naprosto problém v tom, když je smlouva každý rok obnovena. A nevidím důvod, proč by to neměla většina pronajímatelů udělat, pokud tedy skutečně ten byt nepotřebují naprosto nezbytně k řešení nějakého např. rodinného problému. Kolik procent ovšem to může být ročně z celkového množství ročních smluv, si nedovoluji odhadnout, ale myslím, že to procento bude poměrně zanedbatelné. Když ovšem někdo chce vidět problém, tak ho samozřejmě najde vždy.

  • 14. 1. 2015 7:25

    Flasi (neregistrovaný)

    Tak já vycházím ze svých osobních zkušeností, na ročních nájmech jsem nějakou dobu bydlel.
    A vycházím ze zkušeností svých známých a jejich známých, kteří si koupili byt. A většina z nich nikoliv spekulativně, ale k bydlení - ale pak se stěhovali jinam za partnerem, nebo za prací do jiného města a byt začali pronajímat. A tak do 5 let s tím pronájmem skoro všichni z různých důvodů skončili. A ti, kteří neskončili, tak o tom buď uvažují, nebo k tomu ukončení chybělo málo.

    Pronajímat byt není žádné terno. Není to ani žádný pasivní příjem, jak se nás snaží přesvědčit různé knížky. Proto velmi nesouhlasím, že ukončit pronájem je až ta poslední věc, kterou pronajímatel udělá a že ho k tomu musí dohnat nějaký rodinný problém.
    Ale i tak - v Česku se rozvádí polovina manželství. To je přesně ten jeden z problémů, kdy je potřeba se nájemníka zbavit buď proto, že tam bude jeden partner bydlet, nebo protože se byt bude prodávat a vypořádávat majetek.
    Takže ne, není to zanedbatelné procento, pro člověka, který chce stabilní bydlení, je to reálné riziko.

  • 15. 1. 2015 3:26

    J, Novák

    Samozřejmě, v mnoha věcech máte pravdu. Ale, když už jste zmínil možnosti rozvodu, tak bych vám také rád připomněl to, že jste na jednu, a to celkem podstatnou, zapomněl: I ten druhý partner musí někde bydlet, že? Takže, pokud se manželství rozvádí a v nějakém, dosud společném, bytě zůstane jeden z manželů, ten druhý si musí opatřit nové bydlení. A tady už nastupujeme my, pronajímatelé bytů, byť na dobu určitou, kteří takovému člověku, pokud byt mají volný, řešení nabídnou. Jinak by, chudák, mohl také skončit někde na ubytovně mezi nepřizpůsobivými či velmi přizpůsobivými (jak chcete).
    Ale pokud píšete, že vycházíte z osobních zkušeností, tak si to mám vysvětlit tak, že vás vykopala manželka nebo přítelkyně?

  • 15. 1. 2015 7:44

    Flasi (neregistrovaný)

    S váma je těžká práce, ale já jsem trpělivý člověk a zkusím to znova.
    Pronajímatelé bytů na rok, dva, jsou na trhu potřební a je v pořádku, že tu jsou. Nikdy nejsem nepsal opak. Jak jsem psal - sám jsem na ročních nájmech dříve bydlel - v období bez závazků mi vyhovovaly.

    Moje pointa, kterou tady opakuji asi popáté je ta, že malí pronajímatelé nedávají nájemci dlouhodobou jistotu. Tedy, že o jejich nabídku nemá hodně lidí zájem už z principu.

    Pokud v jednom příspěvku napíši o osobní zkušenosti s bydlením v ročních nájmech a v jiném příspěvku konstatuji, že se polovina manželství se rozvádí (a uvádím to jako příklad rizika, že se bude pronajímatel rozvádět), tak to jako moji osobní zkušenost s rozvodem/rozchodem chápete zcela špatně. Díky za zájem o můj osobní život, ale přesto bych raději diskutoval o tématu.

  • 15. 1. 2015 11:23

    J, Novák

    Se mnou je těžká práce naprosto stejně, jako je těžká práce s vámi. Vy máte prostě svoji pravdu, já zase svoji. Takže jsou to vlastně jen kecy o ničem, protože těžko přesvědčit přesvědčeného, což platí samozřejmě oboustranně. Vy si to dělejte podle svého, já si to budu i nadále také dělat podle svého. Pronájem provozuji již cca deset let a ještě se mi nestalo, že by to, co pronajímáme, bylo volné byť jen jeden den. Takže naprostá spokojenost se současným stavem, rozumíte?

  • 15. 1. 2015 11:39

    Flasi (neregistrovaný)

    Já mluvím o tom, že malopronajímatelé bytů znamenají pro nájemce riziko nestability. Mluvím obecně.
    Netvrdím, že každý pronajímatel nutně skončí s pronájmem do deseti let, takže vaše osobní zkušenost by byla nepodstatná i kdybyste argumentoval, že jste zatím žádný byt pronajímat nepřestal. Ale aspoň by to mělo nějakou logiku.
    Argumentovat, že máte už 10 let trvale obsazený byt je pro naši diskuzi naprosto irelevantní.
    Že vy jste spokojen se současným stavem je mi naprosto jedno. Netuším, proč jste získal pocit, že mě to zajímá, proč mi to píšete.

    Já konstatuji, že ač osobně mám bydlení dobře vyřešeno, tak se mi nelíbí situace na trhu, která nenabízí nájemní bydlení od seriozních velkopronajímatelů a píši, jaká rizika znamená bydlení u malopronajímatele.

    Vy ale opakovaně píšete, jako bych psal, že děláte něco špatně a snažil se vás o něčem přesvědčit a změnit vaše chování. Buď nejste funkčně gramotný, nebo se chcete hádat, nebo nevím.
    Ale přiznám se, že je to až zábavné, čekat, jak příště zase zareagujete s něčím mimo téma.

  • 16. 1. 2015 4:11

    J, Novák

    Řeknu to asi takto: Pokud se vám nelíbí situace trhu, nic vám přeci nebrání, abyste onu mezeru, tedy scházející nájemní bydlení od seriozních velkopronajímatelů, zaplnil vlastními silami. Ono už to tak bývá, že pokud se mi něco nelíbí, tak to chci napravit. Ale né tak, že to bude někdo napravovat za mě, ale tak, že se budu snažit to napravit sám. Já jsem opačného názoru, tedy jsem přesvědčen, že trh s nájemním bydlením u nás funguje dobře. A pokud nejsem podle vás proto funkčně gramotný, tak prosím, já to nějak snesu. Koneckonců, na nadávky za to, že nesdílím názor nějakého stáda, jsem za svůj život zvyklý.
    Přeji vám hezký den, vy zábavo!

  • 16. 1. 2015 10:31

    Flasi (neregistrovaný)

    1. nemám stovky milionů abych začal s velkopronájem. Znamená to, že tedy nesmím kritizovat situaci na trhu?
    2. i kdybych měl stovky milionů, tak to, že tady nejsou velkopronajímatelé (resp. není jich mnoho a nejsou seriozní), má nějaký důvod, který bych stejně nevyřešil.

    To, že můžete být funkčně negramotný jsem napsal proto, že v podstatě trvale píšete mimo téma o kterém se bavím já, trvale reagujete jako bych psal něco, co jsem vůbec nepsal. Je na vás, jestli to vezmete jako urážku, nebo jinak. Ale v žádném případě to nebyla nadávka za to, že nesdílíte názor nějakého stáda. To jste si zase zcela vybájil, to je jenom další potvrzení, že píšete mimo.

  • 14. 1. 2015 5:54

    J, Novák

    Samozřejmě nemáte pravdu. Ač "modré" nemusím, tak ono je to podstatně jinak. Za tzv. totality se stavěly ročně tisíce bytů, které ve svých správách a majetcích měl stát, obce, ústřední orgány, různá družstva atd. atd. Ovšem postupně se stát, obce i družstva začala tohoto majetku zbavovat, protože nebyly peníze na jeho další údržbu a správu - viz postupná likvidace legendárních OPBH. A co s těmi byty? Řešení v podstatě velice jednoduché: Odprodej nově založeným bytovým družstvům, jejichž členové jsou výhradně dosavadní nájemníci. Nemohlo to být samozřejmě za moc peněz, protože lidé by na to neměli a k odprodeji by nedošlo. Takže v prvé fázi se dostaly tisíce bytů do rukou jejich nájemníků prostřednictvím družstev. A ty byty byly navíc spláceny třeba na deset let. A jak šel čas, byty byly splaceny, došlo k jejich převodu do osobního vlastnictví, vzniku SVJ a zániku družstev. Takže to je dnes hlavní důvod, proč lidé mají tolik bytů ve vlastnictví. Nejde tedy o "vymytí mozků", ale jen a jen o přizpůsobení se realitě. Za tzv. totáče si stát mohl dovolit investovat do mohutné výstavby s mnohaletou návratností. Kdo si to ovšem může dovolit dnes, když by chtěl nějakým omylem stavět domy s nájemními byty?

  • 14. 1. 2015 11:33

    P2010 (neregistrovaný)

    To ale neni ten pripad ktery jsem myslel. Me slo o ty kteri si poridili novy byt za "plnou" cenu, at jiz (v minimalni mire) koupili za hotove nebo jsou do konce zivota otrokem banky.

    Kdo si to ovšem může dovolit dnes, když by chtěl nějakým omylem stavět domy s nájemními byty?

    A proc to tedy funguje v zahranici ?

  • 14. 1. 2015 20:41

    xf (neregistrovaný)

    Soudruh AAA sice vidí věc správně politicky, ale vlastní úsudek má velmi slabý.
    Za socialismu se stavělo 35-90.000 bytových jednotek ročně. Zatímco dnes 11-36.000 jednotek ročně.
    Statistika nuda je, má však cenné údaje.

  • 14. 1. 2015 20:58

    AAA (neregistrovaný)

    Vidíš a přesto si někteří soudruzi zase stěžují, že ty nově stavené byty nikdo nechce.

  • 14. 1. 2015 21:22

    xf (neregistrovaný)

    Tak to už bys mohl rozlišovat mezi chtít a mít, dokonce i ty.
    Dám pro tebe příklad: Pod stromeček jsi chtěl Lego s hasičema, ale máš nový penál.

  • 15. 1. 2015 10:59

    Jarmila (neregistrovaný)

    Mám dotaz: ty byty se za socíku stavěly nebo byly jen na papíře? Strýc byl zedník. Jednoho dne přišel domů dosti nasrat. V práci měli totiž kolaudaci. Problém byl v tom, že ten panelák ještě nebyl ani vykolíkovaný, ale už byl papírově zkolaudovaný. Šéfové by jinak nedostali prémie. Další problém byl v tom, že na zkolaudovaný panelák se nedaly psát faktury. Tak se psaly na obchoďák ve výstavbě, ale přitom se zároveň stavěl i ten panelák. Takže papírově bylo zkolaudovaných nějakých cca 40 bytů, jen jaxi ještě nestály. Rčení, že tužka a papír snesou všechno, bylo tehdy víc než hmatatelné.
    PS: pro rejpaly: do r. 1989 ten panelát stihli postavit.

  • 15. 1. 2015 12:23

    Jarmila (neregistrovaný)

    Neodpověděla.
    Otázkou totiž je, jestli stihli postavit všechny ty byty, co jim na papíře už stály. Tady to třeba stihli, protože toto se stalo cca v roce 1980. Myslíte, že se tak nedálo v celém státě nebo toto byla jediná výjimka v celém státě? Já bych si to zas tak neidealizovala. Lhalo se všude a ve všem. Já jsem tehdy bydlela na vesnici a ještě v r. 1988 tam vládnul de facto přídělový systém různého zboží, m.j. i nedostatkového. Když se o tom někde zmíním, zvláště lidem z města, tak mi nevěří. Jenže ve městě to bylo o dost jiné. Přesto jsme papírově předháněli kapitalistické státy a stáli jsme na prahu komunismu.

  • 15. 1. 2015 21:00

    xf (neregistrovaný)

    Asi takhle: zajedou se podívat do libovolného města, často i vesnice, a řeknou sama, jestli tam ty paneláky stojí, nebo nestojí, a kolik jich je. A podívaj se, kolik je tam nových baráků postavených po převratu.

    A když už v tom budou, tak se projedou do Prahy, a tam se porozhlídnou. Proč do Prahy? Protože jedině tam je ta nová bytová výstavba, vůbec vidět. Ještě se o něčem dá mluvit v krajských městech, ale v okresních městech už to jsou jednotlivé domy. A schválně, jestli v té Praze uvidí to co já. Já tam vidím obrovská sídliště postavená z minulého režimu, čtvrti činžáků postavené za první republiky i starýho Procházky. A mezi tím, tu a tam, nějaký ten baráček byťáček. Jeden, občas čtyři, tak čtyřpatrový. A a když najdou šest nových velkých domů, řekněme 14 pater, každý 150 bytů, vedle sebe, tak to už je MEGALOKALITA.

    Ono nebýt individuelní výstavby rodinných domů, z větší části stavěné dnes svépomocí, které se do těch "bytových jednotek" také počítají, tak by ta čísle vypadala ještě mnohem hůře.

  • 16. 1. 2015 4:23

    J, Novák

    Asi máte na mysli to, že u vás na vsi byli řezník a zelinář nenažrané svině, takže vše, co dostali na krám, cpali pod pult? Jo, v tom byl totiž ten socík hodně benevolentní, protože nedokázal tyto svině eliminovat. Ale pokud se týká postavených bytů. Když tedy tvrdíte, že se lhalo v počtech postavených bytů, tak pro toto své tvrzení určitě máte nějaké důkazy, že? Nu, sem s nimi, milostivá!

  • 15. 1. 2015 3:57

    J, Novák

    To asi máte pravdu. Ale určitým způsobem sociální bydlení budovali i tam. V podstatě hranice mezi kapitalizmem a socializmem je poměrně velice úzká a záleží na výkladu a přístupu. Ono asi takto: Jestliže ve státě vládne socialistická vláda, jako je to pro lepší pochopení např. v současné době ve Francii, znamená to, že je tam budován socializmus? Navíc nevím, co si mám představit pod pojmem "kapitalistická vláda". Do Peruna, doufám, že to nebyla vláda ODS, TOP09 a VV! A, mezi námi, co to tady v ČR vlastně budujeme poslední čtvrtstoletí?

  • 15. 1. 2015 4:16

    J, Novák

    Musíte být konkrétnější. Já jsem se v zahraničí setkal s formami soukromého vlastnictví bytů, nájemních bytů v chápání, jako je to u nás, ale i s družstevním vlastnictvím bytů. A také jsem se setkal, např. v Německu, se stavbou domů s nájemními byty, ale ve finále to skončilo tím, že ten, kdo chtěl stavět, spoléhal na státní, resp. obecní dotace s tím, že obec bude i po dostavění ono nájemní bydlení dotovat. Takže, co přesně si myslíte, že v zahraničí funguje, a kde?
    Ale prosím, nic vám nebrání, abyste si vzal příslušné úvěry, pokud nemáte vlastní kapitál, a postavil dům s nájemními byty. A ty pak pronajímal, "tyl" z nájmů a ze zisků splácel úvěr, který jste si na to vzal, pokud tedy, jak jsem uváděl, jste neměl vlastní kapitál. A pozor, pokud jste do toho vrazil jen vlastní kapitál, tak jste na tom vlastně naprosto stejně, jako ten, kdo si u nás koupí k pronajímání ten jeden ušmudlaný byt za vlastní ušetřené peníze... Takže se ptám ještě jednou: Co že to v zahraničí funguje a kde?

  • 14. 1. 2015 5:14

    J, Novák

    Jistě, možností bych vám určitě našel ještě daleko více, než jste uvedl vy. Ovšem řada z možností, které jste uvedl, se může týkat i majitele činžovního domu s "jánevímkolika" byty. A když se ten majitel rozhodne činžák prodat a podaří se mu to i s nájemníky, načež "koupíte" majitele- svini? Věřte nebo nevěřte, ale může vám také poměrně slušně zatopit. Koneckonců, já v tom problém nevidím, vy v tom problém vidíte, takže se zřejmě není možné shodnout. Klidně dál bydlete tak, jak bydlíte, my si dál budeme pronajímat ty bytečky tak, jak je pronajímáme.

  • 14. 1. 2015 7:44

    Flasi (neregistrovaný)

    Ale to píši v posledním odstavci. Na normálním trhu, když pronajímatel celého domu prodává dům s nájemníky, tak dům koupí jiný pronajímatel celého domu (nebo firma, která pronajímá domů třeba desítky).
    Pokud někdo pronajímá dům nebo více domů, tak většinou hledá dlouhodbý zisk a není to "svině".
    To je podobná situace jako třeba u restaurací - u majitelů jednotlivých restaurací je větší procento těch, kteří se rozhodli vydělat rychlé peníze, natáhnout zákazníky a skončit na trhu, než mezi majiteli řetězců restaurací.
    Prostě pravděpodobnost, že pokud bydlím u velkomajitele, tak že skončím u "svině" a budu ještě sám rád hledat bydlení jinde, je výrazně něžší, než budu muset hledat bydlení jinde, když jsem v nájmu u malomajitele.

    Já budu dál bydlet ve vlastním a ani vám dál neberu, abyste pronajímal jeden byt. Jenom konstatuji, že lidé hledající stabilní bydlení (alespoň část z nich), vidí ve vaší nabídce problém.

  • 15. 1. 2015 3:35

    J, Novák

    Tak to jsem nepochopil už vůbec. Vy bydlíte ve vlastním a vztekáte se, že někdo pronajímá byty "v malém"? To mi tedy skutečně hlava nebere. Ale dobře, asi se holt chcete vztekat, tak se vztekáte. Já tedy osobně, když někdo začne hovořit o "velkopronaji­mateli", tak si vzpomenu na dnes už kultovní OPBH. A v tu chvíli jsem rád, že je dnes stav takový, jaký je. Nu, zkuste se zeptat, jak jsou spokojeni se svým "velkopronaji­matelem" lidé, kteří bydlí v bytech bývalé spol. OKD, dnes bytech vlastněných RPG Byty s.r.o. Zkuste to třeba tady: http://www.bytyokd.cz/?q=o-nas

  • 15. 1. 2015 7:36

    Flasi (neregistrovaný)

    1. Já se vztekám? Opravdu? Jak jste na to přišel? Děkuji za odpověď.

    2. To, že vy si pod slovem velkopronajímatel představíte OPBH, to vypovídá pouze o vás a je váš problém, k tomu není potřeba nic dodávat.

    3. Ano RPG Byty není ideální pronajímatel. Však také já celou dobu píší, jak to funguje na normálním trhu - nikoliv na českém.

  • 15. 1. 2015 11:26

    Flasi (neregistrovaný)

    Např. trhy v západoevropských zemích, kde je v některých zemích bydlení v nájmu mnohem častější a kde takoví velkopronajímatelé existují.

  • 15. 1. 2015 11:34

    J, Novák

    No, zkuste to konkrétně. A prosím i s popisem podmínek pronájmů a cen. Jinak je ta vaše odpověď o ničem.

  • 15. 1. 2015 12:11

    jehovista (neregistrovaný)

    Ja se pridam k dotazu, protoze me to taky zajima. V cele zapadni evrope funguji neskutecne regulace a dotace. "Normalni" trh funguje snad jen tam, kde nefunguje stat.

  • 15. 1. 2015 15:48

    Flasi (neregistrovaný)

    Nesmíte se chytat slovíček. Normální v kontextu tohoto vlákna znamená, že se tam podnikání s pronájmem bytů věnují velcí i malí.
    .

  • 16. 1. 2015 4:27

    J, Novák

    Takže toto považujete za konkrétní odpověď? Pak ovšem není co řešit. Víte velké kulové, ale tvrdíte, že "tam" je vše v pořádku a "tady" je vše špatně.

  • 16. 1. 2015 11:02

    Flasi (neregistrovaný)

    Hele, nechcete si s tím zajít k doktorovi?
    Já psal, co konkrétně mi na českém trhu s pronájmem nemovitostí vadí, co mi tady chybí.
    A vím, že na západních trzích velkopronajímatelé jsou.

    Ale vy z toho uděláte, že tady je vše špatně a tam je vše dobře? To není normální.

    Jestli to považujete za podstatné, tak sám jsem někdy na montážích v Německu nebydlel v hotelu, ale krátkodobě pronajatém bytě. Kolegové bydleli i v jiných zemích, Holandsko, Francie Itálie, Británie. Organizovala to vždy sekretářka v době, kdy ještě nebyl tak rozšířený internet a malí pronajímatelé se nedali na dálku, tak snadno najít. Je to fakt podstatné, že jsem vám tady napsal 5 zemí, kde o velkopronajíma­telých vím osobně?

  • 15. 1. 2015 15:42

    Flasi (neregistrovaný)

    Nechápu, proč bych vám měl vypisovat podmínky pronájmů a ceny. Já konstatuji, že na západních trzích existují velkopronajímatelé, že pronajímání bytů je tam podnikání, kterému se věnují nejenom jednotlivci. Co s tím mají co dělat podmínky a ceny v dané zemi?

  • 16. 1. 2015 4:30

    J, Novák

    Na toto mám naprosto stejnou odpověď: I u nás existují velkopronajímatelé, jejichž podnikáním je pronajímání bytů. V čem tedy vidíte rozdíl? Také tak neurčitá odpověď jako ta vaše, že?

  • 16. 1. 2015 10:52

    Flasi (neregistrovaný)

    Ale já vím, že jsou NĚJACÍ velkopronajímatelé. O rpg jsme se tu bavili. Ale jak jsem psal dříve - nejsou tu slušní velkopronajímatelé.
    A dodávám - je tu zanedbatelné množství velkopronajíma­telů.A také jak kde, ne všude nějaký působí.
    Navíc většinou ti velkopronajímatelé nejsou takoví, pro které by to byla první volba. Nejsou tu velkopronajímatelé, kteří by od developerů kupovali nové byty a rozšiřovali podnikání (a to je dlohodobý stav).

    Já nechápu, co konkrétního chcete slyšet. Mám tady náhodně vyjmenovat pár západoevropských států, kde jsou velkopronajímatelé rozšíření? K čemu proboha? Mám tady vypisovat nájmy a podmínky, jak chcete? Absolutně nechápu souvislost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).