Ano je to zřejmé, ale pro názornost si to můžeme spočítat. Je nás 10 miliónů, čtvrtina z toho je 2,5 milionu lidí, za kterou platí zdravotní pojištění stát (předpokládám, že kromě důchodců to jsou též děti, studenti, matky na mateřské, nezaměstnaní). Za každého z těchto 2,5 mil. odvede stát 6.000 Kč za rok, což dělá 15 miliard Kč, každý ze zbývajících 7,5 milionu občanů spolu se zaměstnavateli zaplatí na zdravotním pojištění průměrných 30.000 Kč tedy dohromady 225 miliard Kč. Celkem dostanou zdravotní pojišťovny 240 miliard Kč za rok. A teď výdaje: 2,5 mil x 30.000 Kč + 7,5 mil. x 10.000 Kč = 75 miliard + 75 miliard = 150 miliard za rok. Takže v systému zdravotního pojištění by mělo každý rok přebývat 90 miliard Kč. KDE JSOU TY PENÍZE pánové Julínku, Cikrte, Rathe, paní Musílková??? Zavedení poplatků u lékaře a v nemocnici jen přilévá další miliardy do systému, který je černou dírou. I kdybychom platili u lékaře 1.000 Kč za každou návštěvu, nic se nezmění. Převod zdravotních pojišťoven na akciovky také nepomůže, každá akciovka bude chtít vydělávat miliardy, stavět si paláce, zvyšovat platy a vyplácet odměny. Pomůže jen šlápnout na krk nemocnicím, říznout konečně do těch socialistických molochů, namísto oblbování národa seriály typu Ordinace a Nemocnice na kraji města.
Ano, máte pane důchodče pravdu. Dalších peněz v podobě nových a vyšších poplatků netřeba. Obdobné je to i s důchody - tam také peníze přebývají, ale stát jimi zaplácne díry vzniklé úspěšnou podnikatelskou činností některých podnikavců. Takže stát rozhodne, že je potřeba snížit úroveň důchodů na 40 % příjmů občana pobírajícího mzdu. Sice se tím dostáváme do rozporu s jakousi mezinárodní listinou, kterou se naše republika zavázala dodržovat, ale to v celku nevadí. Některým vrstvám se zase přidá a v průměru to jakž takž vyjde. A nikdo nedokáže zaseknout ta zvěrstva. Jen od s. Nečase slyšíme, kolik že to bude stát ročně, když se důchodcům přidaly 3 stovky. Aĺe je tak padlej na hlavu, že si nedokáže spočítat, že při 10ti tisícovém důchodu a zvýšení základních životních potřeb o tisícovku se ten důchodce furt dostává se 7 stovkami do mínusu? Já vím, že pro něj 7 stovek nic neznamená, pak bych doporučoval oněm reformátorům, aby nám předvedli, jak by se svými nároky vyžili dejme tomu s průměrnou mzdou. A bez různých dalších fondů a náhrad, členství a pobírání různých odměn za různé funkce ve výborech (normální člověk přece stihne v pracovní době jen jednu jedinou pracovní náplň s jedným jediným platem) a bez rautů, kde se s odpuštěním nažere a ožere i celé příbuzenstvo (přinesou i vám v práci k soustruhu či k počítači tác chlebíčků a tác rozličného pitiva? či pro vás přijede k domu auto s řidičem a to samé i po skončení šichty?).
Přechod zdravotnických zařízení a i pojišťoven na ziskuchtivé akciovky a eseročka bude znamenat jen další honbu za zisky na úkor léčebné péče. Tudíž klidně Vámi zmiňovaný poplatek 1000 může být brzy reálný s tím, že pokud na to nemáte, tak tam zkrátka nelezte. Vypsání úmrtního listu bude plně hrazeno z pojistného.
Co znám v okolí doktory a lékárníky, tak nikdo z nich nežije pod poměry, naopak. A poplatky půjdou do jejich kapsy. Neřeknu, kdyby strádali, ale takto? Křičet, že máme málo oproti vyspělým zemím, mohou nejen lékaři. I soutružníci, úředníci, řidiči, kuchaři .... A jak z toho ven? Není přece možné, aby část lidí brala k západním cenám západní platy a zbytek lidí bere socialistické almužny.
Ordinace v růžové zahradě je agitkou ODS. Nikde nikdo nezažil takový nenadřazenecký přístup lékařů k pacošům, nikde lékaři nevypráví svých pacientům o svých soukromých či zdravotních problémech. Jen jsem zvědav, zda TV Nova bude aktuální a v letošních dílech seriálu se budou vybírat nové "regulační" poplatky a zda je pacienti budou vítat. Díly totiž jinak kopírují roční období - když jsou vánoce v reálu, jsou i v seriálu.
Ty co vystudovali lékárenství na VŠ a pracují jako odborní zaměstnanci v lékárně? Nebo "lékárníky" co vlastní lékárnu a po odborné stránce třeba ani nemají s lékárenstvím nic společného?
V čem je problém? No samozřejmě v tom, že z peněz, které plynou do lékárny, lékárník zaměstnanec - VŠ nemajitel, neuvidí ani ň.
Zažije pouze za tárou nenávist davu, kterou tak umně provokuje Dr.Rath a spol....
Z peněz neuvidí nic ani VŠ lékař v nemocnici nebo sestřička. Pověstného Mercedesa si koupí jak lékárník VŠ-majitel, tak managment nemocnice. Část poplatku spolkne administrativa s tím spojená, ale jinak to jde do kapsy ať majitelům, tak managmentu. Nikde není určeno, kam mají dále poplatky směřovat. A o možnosti místo koupě mercedesa třeba snížit doplatek za lék si můžeme nechat jen zdát ...
Pokud vím, majitelé lékaren nemusí mít VŠ, stačí, když mají v lékárně tzv. odborného zástupce (tj. zaměstnance s VŠ).
Z toho plyne, že např. útoky p. Rátha jdou na "lékárníky" a myšleni jsou tím "majitelé lékáren" (s VŠ i bez).
Za celou éru nových vlád se nic ve zdravotnictví nedělalo. každá nemocnice si kupuje pokud možno veškeré existující přístroje, každý nový primář si vymýšlí jak změnit svůji oblast působení podle svého, vždyť ho to nic nestojí, jde to ze státních peněz a těch je stále dost na tyto experimenty. Když konečně příjde někdo a chce začít se změnou, tak řvou především ti co celou dobu nic nedělali jako pan Rath. Přece nejde všechno naráz. Copak lze s trakovou poslaneckou sněmovnou a senátem něco kloudného změnit, nejen ve zdravotnictví ?
Za celou éru nových vlád se nic ve zdravotnictví nedělalo. každá nemocnice si kupuje pokud možno veškeré existující přístroje, každý nový primář si vymýšlí jak změnit svůji oblast působení podle svého, vždyť ho to nic nestojí, jde to ze státních peněz a těch je stále dost na tyto experimenty. Když konečně příjde někdo a chce začít se změnou, tak řvou především ti co celou dobu nic nedělali jako pan Rath. Přece nejde všechno naráz. Copak lze s trakovou poslaneckou sněmovnou a senátem něco kloudného změnit, nejen ve zdravotnictví ?
Není nad čerpání z dostupných statistik. Celkové výdaje ve zdravotnictví v roce 2006 (2007 není k dispozici) dle statistické ročenky jsou 224 634 milionů Kč. Z toho na léky se vydalo 59 000 milionů Kč.
Správně, ještě nikdo nesdělil občanům, kolik spotřebovávají zdravotní pojišťovny pro sebe. Živnostník je bit ze všech stran, nechrání ho odbory, nemarodí a sedí třeba ve stavební buňce. Existuje zákon o zdraví lidu, který mimo jiné určuje pracovní podmínky pro nejrůznější profese. Podmínky pracovníků zdravotních pojišťoven jsou několikanásobně nad touto normou!!!! A to všude. Vytápí se obrovské nevyužité haly a po nich plují lidé v téměř večerních toaletách. A živnostník v bundě a riflích to platí. Už se konečně všichni proberte. Je třeba se razantně ozvat. Tohle si nemusíme nechat líbit!!!
Pane, poplatek je sice nepopulární, ale na druhou stranu bych každému doporučil, aby navštívil lékaře v zemích na západ od Tachova anebo nejlépe v USA. Tam byste teprve pochopil, že 30 Kč není poplatek, který by měl někoho zruinovat.
Co sem pletete cestu na západ! My žijeme tady, tak nepřirovnávejte nic co se děje jinde.Proč sem tedy jezdí z Německa,Kanady a ne jenom ze západu ale i z Ruska .Tak pokud máte chuť tak můžete máte volnou cestu.
Možná byste se mohl pokusit mne přesvědčit nějakým rozumným způsbem, jak by někoho mohlo 30 korun českých za regulační poplatek přivést na mizinu. M sice žijeme tady, ale nikoliv ve vzduchoprázdnu, abychom si pořád namlouvali, jak jsme ti chudáčci, co kvůli 30 Kč zbankrotují.
Mě určitě nerozhodí platit 30Kč u lékaře,ale myslím si že je to nefér.Celý život si platím pojištění,bohužel k mé nevýhodě jsem podědila astma, a řeknu vám nemoc si nevybírá bohatý -chudý.Ano platí za mne stát určitou částku ale já se snažím pracovat i při část.důchodu a platím si ještě sama zdr.poj a soc.poj.Myslím si,že na poplatky doplatí rodiny s dětmi a bohuželti nejstarší lidé a důchodci.
Pokud mám léky na astma tak za 2měs.zaplatím kolem1300Kč i s poplatky ,za rok 7,800 a to nepočítám když mám záchvaty- nemocnice 60za den a.t.d.,zdá se vám to fér.Někdo to má lehčí,není nemocný a to ušetří,.každému přeji zdraví v dnešní době nad zlato cenější.
Viki, 30,- Kč nikoho na mizinu určitě nepřivede. Jenže to není 30,- Kč jednou za rok.
Co důchodci, kteří žijí sami? Pokud jsou v bytě dva, není to problém. Nájem nebo fond oprav je stejný, náklady na teplo také, ostatní energie mírně vyšší. Ale když je tam sám a má důchod 8.000,- Kč, i těch 30,- Kč je poznat.
A na kecy modroptáků, že takový důchodce může byt prodat a spolu s dalšími pěti si pronajmout 2+1 na periférii, fakt nejsem zvědavej.
Já nikoho nechci nikam stěhovat. Jistě ale uznáte, že systém je zneužíván a NIC a nikdy není zadarmo, přestože se to tak hodně dlouho tvářilo. těch 30 u lékaře totiž není a nebude problém, ten je jinde - v poplatcích v lékárnách. Tam se budou točit peníze úplně jiných řádů a to asi nikomu nevadí... ???
Jaké máte důkazy o zneužívání péče? Pohled od stolu a konstatování, že na Balkáně lidé marodí o 10 % méně?
Nebo má pacient s bolestmi a teplotami čekat, "co to udělá" po 3 dnech. Buď se z toho vzpamatuje nebo skončí na Aru?
Pokud je ekonomické fungování zdravotnických zařízení založeno na výkonech, těžko tato zařízení sama od sebe budou chtít snižovat výkony. A zatahovat do toho pacienty a poplatky od nich je nehumánní. Pacient se těžko bude s lékařem dohadovat o tom, zda další vyšetření, kontroly, léky jsou pro něj nezbytné, zvláště tváří-li se lékař, že chce pacientovi "opravdu" pomoci. A kdyby se pacient postavil na odpor, hned má ve zprávě něco ve smyslu "pacient odmítá spolupracovat".
Podobné, ale na komerční bázi, je to např. s právním zastupováním. Ve vcelku jednoduché věci právní zástupce navrhuje nová a nová dokazování, nemající na průběh kauzy žádný vliv a tahá tak s klienta další, zbytečné peníze.
Nebo v autoservisu vám nakukají úkony k extra placení, které jsou buď obsaženy již v prohlídce po x tisících km/určité době nebo které jsou zbytečné vzhledem ke stáří a opotřebení vozidla. Také těžko odmítnete, zvláště pohrozí-li vám možností ztráty záruky.
... tahá tak s klienta ... - správně asi má být:
... tahá tak z klienta ...
Sorry.
Ještě poznamenám, že ne všichni lékaři se honí za body za každou cenu, ale veřejnost toto má takto zakotveno v podvědomí. Jeden lékař-bouchač výkonů tak očerní práci třeba 20ti svých dalších, poctivějších kolegů ...
čl. 31 listiny základních lidských práv a svobod: Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.
Ten doplněk "za podmínek, které stanoví zákon" se vztahuje ke zdravotním pomůckám, které se již platí. Ke zdravotní péči se nevztahuje a už doplatky za soc. demokracie byly tedy nezákonné. Jinak se snad poplatky chápat ani nedají ...
Pán možná ústavním soudcem není, ale usuzuje podle toho, co je v čl. 31 uvedeno. Někdy je vhodnější místo X titulů a škol používat mozek a selský rozum ...
A jestli je tam uvedeno "...právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon", tak snad opravdu není co řešit. Zdravotní pomůcky se plně z pojištění nehradí a nehradily, zdravotní péče by tedy měla být poskytována jak bez regulačních poplatků, tak i bez doplatků na úkony či léky. Jestli někdo rozhodne jinak, tak lidská práva a demokracie dostaly v této republice pěkně na frak! A je třeba, aby opět nastoupil nějaký zastánce lidských práv a nesobecky bojoval za práva občanů, ne lobboval za hrstku finančně mocných.
Aha, takze vam chybeji tituly, v pravu se tedy zrejme nevyznate, a tim padem vam nezbyva nez pouzivat selsky mozek... Kdyz budu aplikovat moji matematickou logiku, kterou do mne vtloukali na MFF, dostavam se k nasledujicimu vykladu Vami citovane casti zakona:
pravo na bezplatnou peci=X
pravo na zdravotni pomucky=Y
podminky stanovene zakonem=Z
Dostavam se k moznym vykladum (X+Y), za podminky Z; nebo X+(Y za podminky Z). No a urceni ktery z techto vzorcu je spravne je prave ukol pro ustavni soud, a ty otitulovane pravniky, kteri holt musi rozhodnou, jestli je spravne Vas selsky rozum, nebo selsky rozum nekoho jineho, ktery rika opak...
Je celkem jedno, kterou z těch dvou variant si kdo vybere, bezplatnost zdravotní péče zákonem zrušit nelze, lze pouze vymezit a zpoplatnit nadstandard, nebo omezit nadužívání (např. poplatky za častější návštěvy lékaře, než je běžné), nebo změnit ústavu. Ale současný systém poplatků je jednoznačně protiústavní. Zbytečně budou umírat lidé jen kvůli tomu, že nešli k doktorovi hned, nebo neměli dost peněz na potřebné léky.
Už aby tahleta zločinná vláda padla!
soude i podle predchozich clanku, ale mozna nam nevyhrozuje a jen dobre radi a ja mu krivdim, ale s ohledem na jeho vzdelani si nemyslim ze je hňup:-). Tohle je ukazkovy pripad kdy server ktery se prezentuje jako radce pro osobni finance vychvaluje pro lidi nevyhodne reseni a produkty. At si kazdy sam zvazi, pokud uz nema mozek vymyty uplne docista, co je pro nej a splecnost ve ktere zije dobre.
Smiřte se s tím, že už daný systém nebudete moci zneužívat, tak, jak jste to dělal doposud. Asi s tím máte problém, ale věřte, že 30 korun nebo stovka dvakrát do roka ještě nikoho neožebračila. Holt i závistivý a komunismem zkažený čecháček časem pochopí, že tohle je to jediné a správné řešení. Jsme snad jediní, kteří křičí na to, co je všude jinde samozřejmost. Každý by chtěl vše jen zadarmo, typický přístup některých jedinců.
Názorně jste zde předvedl, jak vypadá nenávistný blábol fanatického příznivce ODS. Pokud si někdo dovolí nesouhlasit s vašimi ideologickými žvásty, je ihned onálepkován za komunistu, závistivce a já nevím co všechno... Je mně z vás na zvracení.
Mimochodem - nikdy jsem zdravotnictví nezneužil, dokonce jsem si v případě nemoci vždy vybíral _svoji_ dovolenou. To čím nálepkujete své odpůrce je mně zcela cizí a právě proto pociťuji k ODS a jejím nohsledům takovou nechuť a pohrdání. Jste prostě bolševici, přetření namodro a kdo nejde s vámi, jde proti vám. Komunisté a ODSáci je to nejhorší, co mezi námi Čechy je - to říká moje dlouhodobá zkušenost.
Názorně jste ve svém hněvu předvedl, jak je Vám nálepkování cizí. Doufám, že jste si to i uvědomil. Nohsledové, nechuť, pohrdání, to mně něco připomíná.
Doufejte, že se nerozsekáte v autě nebo náhodou nebudete mít děti, to pak nevim jak to všechno nacpete do dvou návštěv doktora ročně :-D
Když se podívám na daňové přiznání a vidim kolik penez sem nacpal do černé díry s názvem zdravotnictví, tak se mi dělá mdlo.
Všem kdo si myslí, že větší přísun peněz zlepší zdravotní péči, doporučuji nastudovat, jak dopadl podobný experiment ve Velké Británii ;-)
Vážený jo 30 korun nebo stovka dvakrát do roka ještě neožebračila, dnes jsem šla na kožní mám něco na víčku nad okem na kůži, zaplatila jsem 30,-- Kč a dověděla jsem se, že se to musí řešit na očním, tam jsem zaplatila dalších 30,-- Kč, pak jsem dostala recept na kožním, kapky na očním a bylo dalších 120,-- Kč. Takže jedna návštěva mě stála 180,-- Kč plus ještě doplatke za léky , takže to bylo 269,-- Kč v lékárně. A já k lékaři nechodím jen když musím. A nebylo to vůbec příjemné, když tam sestra vybírá do pokladničky 30,-- Kč v hotovosti v době internetu, kdy se úhrady řeší pomocí karet a bankomatů, myslím když chtěli zvýšit výběr tak se mělo teda zvýšit zdravotní a ne dělat z doktorů nějaké výběrčí peněz , jako nějaké zpropitné ne vždy za kvalitní a plně odbornou službu.
Mne by docela zajímalo, jak to budou dělat s někým, kdo si na cirkulárce uřízne obě pracky a přivezou ho na chíru... Jestli mu bude sestra šmátrat po kapsách od modráků, zda tam má peněženku s 90,- Kč za pohotovost...
Ty uřízlé pracky taky budou o zneuživání zdravotnictví? Už jen čekám, kdy za takovéto "sebepoškozování" budou pacienti platit pokuty. A alkoholikům a narkomanům naopak poplatky odpustí, tady jde přece o dobro věci a o žádné zneužívání zdravotnictví. Brala bych, kdyby při zranění při činnostech pro život nedůležitých (adrenalinové sporty, rvačky v hospodě, ale i ten alkoholismus či narkomanství) nebyla léčba hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Děsí mne představa, že mne na ulici někdo přepadne a já si budu muset připlácet na léčbu ze svého, byť s možností, že tyto náklady mohu vymáhat po pachateli. Ale všichni jistě víme, že poškozený má menší práva než viník, díky složitosti dokazování poškozeným a naopak nepotřebě dokazování u pachatele vichází z kauzy viník vítězem a poškozený poraženým.
Dostane fakturu na 30 nebo 90 CZK! Pak celý ten kolotoč zmíněné peníze rozfrcá a na zlepšení zdravotnictví se nedostane nic! A až budou vybírání poplatků ještě kontrolovat zdravotní pojišťovny, tak z toho bude záporná hodnota!
A jako perlilčku, jsem zvědav, kdy začnou praktičtí lékaři brečet, že je pacienti začínají obcházet a chodí rovnou za příslušným odborníkem na danou nemoc.
v současném českém časoprostoru je těžko udržitelný. Existuje celá řada velmi hloupých řešení a mezi nimi to zahájené letošním lednem je doslova nesvéprávné. Občan (platící kdejaké pojistky a daně) se mění v jakéhosi gamblera těsně před léčením, který vyráží do zdravotnických zařízení s kapsami obtěžkanými drobásky. Sestra důsledně přepočítá třicet korun v korunách a padesátnících (čeho jiného se zbavit, že áno) a vloží je do prasátka. Jinde gamblerské srdce pookřeje a vhodí korunky do automatu (hned vedle automatu na kafe) a vypadne mu známka. Nebo zajde do centrální pokladny a známky si zakoupí (jistě i do zásoby). Tento postup má odradit chudé dědečky, aby místo do čekáren šli raději na pivko (jedno velké a jedno malé).
po převzetí zahraničním kapitálem. Ty mají v sazebnících poplatky, které až tak moc "nekřičí", ale v součtu za měsíc dají docela slušný peníz. No a ve zdravotnictví 30 nebo 90 CZK taky moc nekřičí. V součtu za návštěvu lékaře, dání na jeho rady nákupem léků a podpůrných potravinových doplňků či vitamínů nehrazených z pojištění ani částečně či za pobyt v nemocnici to pak dá docela pěknou sumu. A při poklesu příjmů z důvodů výplaty oškubané nemocenské mohou přijít finančí problémy zvláště důchodců, chronicky nemocných či méně vydělávajících.
Zaráží mne, že nejen tady na Měšci se většina lidí bouří proti bankovním poplatkům, poplatky ve zdravotnictví ti samí ale schvalují. Z hlediska stejného principu je tedy nepochopitelné jedno odsuzovat a druhé schvalovat.
Celý měsíc pracuji,dostanu výplatu,-je zdaněná,koupím jídlo -platím sp.daň-.zaplatímsloženky -platím poplatky,natankuji-platím poplatky ,pustím tv -platím poplatky,a teď zase zdravotnictví taky platím,nejdřív povinné zdr.a nově u lékaře,ať je to cokoliv platím a platím a platím,člověk by se pomátl.Asi se z toho po....,ježiši radši né ,kolik budu platit?Kdyby to k něčemu bylo prosím, ale státní kasička má pořád hlad,jen ti nahoře pořád mrazí své platy a přidávají si.Radši jdu pracovat abych měla na poplatky.
Žiji v zahraničí - konkrétně Švýcary/ nechtějte a ani nebudu zde psát, kolik musí každý platit celý život za péči a kolik ještě musí mít našetřeno, aby si mohl dovolit pouze základní prohlídky u lékaře/. Jako emigrantka bych ovšem chtěla napsat, že v zahraničí žijící Češi jsou v naprosté většině zcela normální. Když ovšem přijedu zpět do české kotliny, tak zjišťuji že blbost je lokálně omezena jen opravdu na tuhle kotlinu. Nedávno mně starý kamarád říkal, že blbost lidí je zde v Čechách způsobena pitím většího množství piva a používáním hliníkového nádobí a příborů za cca 40 let.
/a víte, že jsem jednou někde četla, že opravdu po hliníku se blbne !/
Hliník se odstěhoval do Humpolce, znáte-li to ...
Taky máme v cizině známé, a ti tvrdí, že to není tak nejhorší. Musíte si platit pojištění. Ale diví se, že se vzdáváme výdobytků, o které jiní usilují.
A ještě nás lucko pouč, kolik si musí platit ve Švýcarsku u doktora malé děti. A jak jsou lidé z příjmem 500 franků optimističtí a vesele si šetří na doktora. A nebo jinou pohádku, hlavně když to bude švanda..
V každém oboru, tedy i ve zdravotnictví, je součástí hodnocení jeho efektivity produktivita práce - výkon za jednotku času -, chcete-li.
O tom se u nás v souvislosti se zdravotnictvím nemluví a nikdy nemluvilo. To není chyba, to je dnes už opravdový zločin, rovnající se daňovému úniku nebo několika krádežím pana Františka!!!
Je nenormální, když mě při pětiminutovém zákroku, kontrole nebo vyšetření obsluhují lidé, kteří o sobě tvrdí, že jsou výkvětem národa a chtějí, aby podle toho vypadali i jejich příjmy a prestiž, a přitom jim ten pitomý zákrok, kontrola či vyšetření trvají hodiny, někdy i desítky hodin!
Myslíte, že je to nedostatkem lékařů, omyl. Lékařů je na tisíc obyvatel dvojnásobně víc než v jiných zemích. Je to jejich malou produktivitou práce. Mnohdy to není jejich chyba. Samozřejmě. Ale i oni by za to měli nést odpovědnost, protože se stále (již skoro dvacet let) míchají do věcí, kterým vůbec nerozumí a přitom za ně nechtějí nést odpovědnost – do řízení a vedení.
Mluvte o tom a stoupne vám IQ, protože začnete myslet normálně. Možná, že vám pak stoupne i něco jiného. Jestli tlak, sebevědomí, plat či horečka, nechám na Vás, kde, nebo od koho si to necháte změřit.
V každém oboru, tedy i ve zdravotnictví, je součástí hodnocení jeho efektivity produktivita práce - výkon za jednotku času -, chcete-li.
O tom se u nás v souvislosti se zdravotnictvím nemluví a nikdy nemluvilo. To není chyba, to je dnes už opravdový zločin, rovnající se daňovému úniku nebo několika krádežím pana Františka!!!
Je nenormální, když mě při pětiminutovém zákroku, kontrole nebo vyšetření obsluhují lidé, kteří o sobě tvrdí, že jsou výkvětem národa a chtějí, aby podle toho vypadaly i jejich příjmy a prestiž, a přitom jim ten pitomý zákrok, kontrola či vyšetření trvají hodiny, někdy i desítky hodin!
Myslíte, že je to nedostatkem lékařů? Omyl. Lékařů je na tisíc obyvatel je u nás dvojnásobně víc než v jiných zemích. Je to jejich malou produktivitou práce. Mnohdy to není jejich chyba. Samozřejmě. Ale i oni by za to měli nést odpovědnost, protože se stále (již skoro dvacet let) míchají do věcí, kterým vůbec nerozumí a přitom za ně nechtějí nést odpovědnost – do řízení a vedení.
Mluvte o tom a stoupne vám IQ, protože začnete myslet normálně. Možná, že vám pak stoupne i něco jiného. Jestli tlak, sebevědomí, plat či horečka, nechám na Vás, kde, nebo od koho si to necháte změřit.
Nedivte se lidem, že se mohou kvůli 30 Kč zbláznit. Celý život platili daně či jinak nazývaný odvod a nyní tohle. Ono totiž nezůstává jen u těch 30 Kč, ale výdaje pokračují a běžně dosáhnou několika set i několika tisíc, aniž by se z toho ale něco započítávalo do 5tisícového limitu.
Hospodářské noviny, 18.4.2008:
V Německu se u lékaře platí jinak
Určení ochranné hranice poplatků ve zdravotnictví pevně stanovenou výší 5000 Kč je nespravedlivé. Pro toho, kdo má roční příjem 500 tisíc, je to jedno procento, kdo má 100 tisíc, je to už 5 % a platí tedy pětkrát více. Aby k nespravedlnosti nedošlo, mají to v Německu stanoveno pevně v procentech. Jsou to pro každého 2 % z ročního příjmu. Další drzostí u nás je vyžadování plateb od bezpříjmových skupin. V Německu se platí až od 18 let.
Předpokládá se, že pak už dítě má vlastní příjem. Pokud ne, má již nárok na sociální podporu, ze které musí platit, a to zase jen do výše 2 % (chronicky nemocní jen 1 %). Za návštěvu u lékaře se u našich západních sousedů platí paušální poplatek za každé kalendářní čtvrtletí ve výši 10 eur. A nezáleží na tom, kolikrát lékaře navštívíte. U specialisty, kam vás pošle váš lékař, se neplatí nic.
Poplatky vybírá sestra, která je posílá zdravotní pojišťovně, u níž je pacient pojištěn. Nejsou tedy určeny lékaři. Stejně tak odvádějí poplatky pojišťovně i lékárníci. Totéž se týká i poplatků v nemocnicích.
No, a trocha reality z Metra 21.4.2008:
Nelidské zacházení s pacienty
Byl jsem nedávno ve vinohradské nemocnici jako doprovod maminky své přítelkyně. To, co jsem zažil, je pro mne zarážející a nedokážu se s tím smířit. čekali jsme asi hodinu a mezitím jsem sledoval chování sestřičky. Místo otázek typu "Dobrý den, co byste potřebovala?" nebo "Dobrý den, co vás bolí?" používala úvodní větu "Máte zaplacený poplatek?" Když to řekla už třetímu příchozímu (dokonce špatně chodící babičce, kterou poslalo o patro výš k automatu), říkal jsem si v duchu, že je to selhání jednotlivce. Jenže na druhém oddělení to fungovalo stejně! První otázka i tam zněla: "Máte zaplacený poplatek?" Nic nezmohly nářky pacientů, že je to opravdu moc bolí. Reakce byla vždy úplně stejná: "Nejdřív zaplaťte, pak vás vezmu!" Jestli tohle má být součást reformy našeho zdravotnictví, tak by se měl pan ministr Julínek stydět.
Přitom všude bylo deklarováno, že se má platit až po zákroku. Pacient většinou dopředu neví, co s ním lékař "bude dělat". Ale z praxe a od dalších známých vím, že lékaři považuji za klinické vyšetření vše (včetně přepsání zprávy od specialisty do své evidence nebo předepsání pravidelných léků na počkání přes sestru /bez poplatku je to řešeno tak, že pacient si počká celé dopoledne v čekárně, až pan dr. bude mít na předepsání léků klid/, aniž by pacienta nějak vyšetřovali. Změření tlaku nebo teploty sestrou snad nelze považovat za klinické vyšetření - to si může občan udělat i sám.
Poplatky vůbec neregulují (jak mohu ovlivnit návštěvu dalších lékařů, když mne tam odesílá praktický lékař, ke kterému jsem mnohdy přišel na preventivní prohlídku, která má včas objevit případné nemoci - mohu se s lékařem hádat, že toto a toto vyšetření je zcela zbytečné, ať diagnózu stanoví on a po stanovení diagnózy aby mne místo specializovaného pracoviště léčil obvoďák?), ale jen vedou k nemalým výdajům řady občanů a k nemalým příjmům některých zdravotníků.