Soused si usmysli,ze si postavi plot a ja se mu o to mam spolustarat ?! To s tou dobrou virou je taky bezvadne. Ferovejsi by bylo narizeni nejake nahrady. Nebo povinnost zememericskeho rizeni. Aby vsichni vedeli na jakem pozemku se stavi. Jinak propagace OZ je paradni-asi jako kampan na druhy pilir. Vlada si resi zabomysi valky, spehuje manzelky a ministri az tri noci nespi a lidi-vy si shanejte info kde chcete.
Kalim vam na novy zakonik-mne stacil ten stary. A vymahatelnost prava nejakeparagrafy stejne nezaruci.
To si vážně myslíte, že nějací zeměměřiči by to změřili? Uvědomte si, že ač dnešní technika umožňuje měření s přesností milimetrů, tak při vyměřovaní se vychází z základní geodetické sítě ještě z dob C&K mocnářství zaměřené s přesností půl metru. Takže ti zeměměřiči to klidně vyměří s milimetrovou přesností o metr vedle.
Kdyby půl metru... Tvrdili nám teď v pondělí při ukázce digitalizované verze katastru pro připomínky, že body pozemku i stavby mají kód přesnosti 8 a chyba může být +/- 2-3 metry (postaveno koncem 19. století a pozemek se min. od 30. let neměnil). A jediný bod s lepší přesností, kde byl hraniční kámen je zasypaný sousedovou navážkou. Takže nevím, jak by to přeměření dopadlo (i když ty referenční body o kousek dál by pomohly...).
CK katastr je podstatně přesnější, než ta meziverze PK před digitalizací. zatímco císařpán používal hraniční kameny, provázek, a úhlopříčky, a má tam chyby přinejhorším v jednotkách centimetrů - novodobí frajeři zaokrouhlovali i na metry. digitalizace se pak často prováděla tak, že se odečetly výměry drobnějších pozemků, ty se jakž-takž nakreslily aby vyšly čtvereční metry, a zbytek byl ten největší pozemek. nebo se celá plocha katastrálního území rozdělila prostě poměrně tak, že každému odečetli či přičetli přebytečné metry - komu výměra pozemku přibyla tomu pogratulovali k nárůstu majetku, komu ubyla tomu pogratulovali k nižším daním při fakticky stejném pozemku.
takže není problém zaměřit, s gps a laserem to lze na jednotky centimetrů - je problém vejít se tím co se naměří, do existujících map, které se používají posledních sto roků, a jejichž výměry často nesedí s realitou.
proto se při srovnávacích mapách např v restitučních sporech používají srovnávací mapy s francjosefským katastrem - je podstatně přesnější, než PK parcelace. jenže pak se stejně musí fyzicky do pole, a zapíchnutou tyčkou někomu ubrat.
Ale vždyť nikdo nerozporuje absolutní možnou přesnost zaměření! Problém je ale v tom, že katastrální mapy ve spoustě případů nesouhlasí se skutečností třeba až o jednotky metrů a hlavně u menších pozemků to může být docela zásadní.
Tohle není žádná teorie, podobný případ řešil blízký příbuzný - oplocený pozemek je minimálně 30 let (a možná to bude spíš 50 let) beze změny (žádné tajné posouvání plotů :-)), ale najednou se zjistilo, že v katastru je to skoro o metr blbě. A při velikosti těch pozemků není dodatečná snaha o nápravu žádná legrace.
Řekl bych, že v tomto ohledu mohou úpravy v NOZ docela zjednodušit řadu v podstatě nesmyslných sporů...
Tady se míchají dvě věci, přesnost zaměření byla OK za CaK, pak se zaměřovalo za ČSR a díky tehdejším předníkům se tam či onde prodalo oficiálně 2500m2 ve skutečnosti 2400m2. A toto se zaneslo textově do katastrálních záznamů. Tj. číslo 1350/5 má mít 2500m2 atd. Pak přišla digitalizace do počítače a ten to nevzal, protože tam zanesli reálné hodnoty.
Takže problém není v možnostech přesnéhozaměření, ale že lidi kradli...
No, vzhledem k tomu, že ty pověstné spory mezi sedláky o metrový proužek pole, co se táhly i přes sto let a někdy přivedly účastníky sporu na buben, vznikly tak, že se zjistil rozpor mezi katastrem a skutečností, tak bych si správností zaměření za C&K nebyl tak jistý.
Navíc si uvědomte, jak vypadala geodetická síť. Základní body (těch bylo co by člověk na prstech spočítal) se zaměřovaly astronomicky, několik let a byly zaměřené s přesností půl metru. Z těch se vychází dodnes. Od nich byla odvozen síť druhého řádu, tam už byla přesnost kolem metru, z té byla odvozena síť třetího řádu s přesností 2 až 3 metry. A z té se vycházelo při zaměřování map. Takže malý pozemek (který se vyměřoval od jednoho bodu) mohl být zaměřen relativně dobře, ale posunutý až o tři metry a případně natočený, zatímco velký pozemek (na který nestačilo pásmo a musel se vyměřit podle několika bodů) mohl mít nepřesnost až ty tři metry. No a když se za prvním republiky dělala pozemková reforma a ty velké pozemky se dělily, tak se zase začalo vyměřoval pásmem, a najednou tam tři metry chyběly.