Hlavní navigace

Zaměstnanost nebo inflace?

4. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Inflace je v USA přesně tam, kde by měla být. Třetí kolo kvantitativního uvolňování by to ale mohlo změnit. Ve Fedu se zatím nebojí.

Americká centrální banka nastavuje svoji měnovou politiku podle duálního cíle – inflace a zaměstnanosti. Současná míra inflace se nachází pod úrovní 2 %, což je hranice, kterou Fed považuje za adekvátní pro dlouhodobý stabilní vývoj ekonomiky, a kde tedy inflaci chce držet.

 Nicméně důležitějším faktorem, než je aktuální hodnota inflace, jsou inflační očekávání. Odpůrci kvantitativního uvolňování (QE) argumentují budoucími inflačními tlaky. A do jisté míry jim lze dát za pravdu. První dvě kola byla představena v období, kdy se inflační očekávání pohybovala na velmi nízkých úrovních, zatímco to třetí Fed oznámil v jejich rostoucím trendu, kdy se blíží nejvyšším úrovním za několik posledních let. Přesto z úst centrálních bankéřů zatím příliš obav ohledně inflace nezaznělo.

skoleni_13_10

Naopak mnohem větší důraz je v současné době kladen na zaměstnanost. Z tohoto pohledu budou důležité páteční údaje z trhu práce. Tvorba nových pracovních míst není dostatečná pro udržitelný dlouhodobý hospodářský růst a i míra nezaměstnanosti na 8,1 % se nachází nad stanoveným 7% cílem. A Ben Bernanke prohlásil, že centrální banka bude ekonomiku stimulovat do té doby, než nezaměstnanost spadne pod tuto klíčovou úroveň.

Nejnovější prognóza Fedu ukazuje ve střednědobém horizontu prakticky na stabilitu inflace okolo 2 % a postupný pokles nezaměstnanosti pod 7 % v roce 2014. Zdá se tak, že bezprostřední riziko pro vývoj inflace nehrozí, přestože v dlouhodobém období rozhodně není nezanedbatelné. Měnová politika tak bude především soustředěna na trh práce. A vzhledem k tomu, že tam je situace neuspokojivá, objevují se již spekulace o tom, že třetí kolo QE bude nedostatečné a na začátku příštího roku (poté, co bude ukončena operace Twist, neboli prodej krátkých dluhopisů a nákup dlouhých dluhopisů) přijde Fed vedle naposledy oznámeného QE3 s dalším odkupem státních cenných papírů. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).