Názory k článku Zaměstnanec se cítí diskriminovaný kvůli mzdě. S kým se poměřovat, pokud jde o odškodnění, a jak určit jeho výši?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 1. 2025 13:34

    me vakérav

    Proboha, tohle je strašný. Tady je zjevně zákoník v rozporu s přírodními zákony.

    Nechápu to. Ještě třeba beru, že někdo úplně odtržený od reality navrhne zákon o takové „rovnosti“. Ale pak se stane tohle. Nějaký vychcánek využije téhle podivné díry v zákoně, protože může. Soud se tím holt zabývá a musí rozhodnout tak jak rozhodl, protože v zákoně taková pitomost opravdu je, nemá na výběr.

    Potud dobré. Jak to ale, že se teď zákonodárci teď okamžitě neplácnou do čela a tenhle nesmysl hned nezruší? Vždyť je to zcela zjevné. Kdo má na tom zájem? Nebo to fakt ještě furt někomu přijde jako dobrý nápad?

    A jaké ignorování/„na­pravování“ přírodních zákonů přijde příště? Zákaz gravitace? Nebo velkého mrazu? Takových příležitostí pro regulaci…

    Jestli má nějaká vláda v programu zrušení rovných mezd, okamžitě má můj hlas.

    14. 1. 2025, 13:37 editováno autorem komentáře

  • 14. 1. 2025 17:44

    Macah

    Nesouhlasím s Vámi... Vám je jedno, že například u jednoho zaměstnavatele v jedné budově jsou vyvolení, kteří jsou hodnoceni za stejnou práci lépe? Mě teda ne a považuji to za absurdní.
    Spíše se chci optat autora článku, jakým způsobem se dá zjistit mzda u jiného zaměstnance, dokonce pracujícím v jiném okrese než já? Děkuji

    14. 1. 2025, 17:46 editováno autorem komentáře

  • 15. 1. 2025 5:07

    Krtek

    Můžete dojíždět do jinéh okresu, nikdo vám nebrání. Nikdy by mě nenapadlo pídit se po tom, kolik bere někdo jiný (pokud neni můj podřízený). Buďto mám dost pro sebe podle toho jak cítím svuj výkon vs mzda. Nebo nemám a řešim to z tohoto pohledu.

  • 15. 1. 2025 10:01

    me vakérav

    Za prvé: neexistuje žádná „stejná práce“, protože neexistují stejní lidé. Každý člověk je jiný, a i když by byla práce úplně stejná, vlastnosti člověka se liší: Výsledná práce může vypadat jinak. Může být udělaná různou rychlostí. Jsou různé reakce na opravu té práce. Někdo potřebuje být ve tři hodiny vždy doma, jiný může být flexibilní. Zaměstnanec může různě vycházet se svými kolegy. Může smrdět. Může mít podivný humor. Může mít nepříjemné zvyky. A podobně. Neexistují dva stejní lidé. Proto je utopický nesmysl i stejná odměna.

    A samozřejmě sem patří i tržní cena. Můžete si to přebrat tak, že pokud jsou v jiném okrese třeba větší náklady na bydlení, je tam méně lidí ochotno pracovat za stejné peněz (a naopak). Přesný důvod ale není podstatný, je to prostě věc nabídky a poptávky (to je ten ekonomický přírodní zákon, nelze ho nijak změnit nebo zakázat).

    Já třeba naprosto netuším, kolik berou mí kolegové na „stejné“ pozici. A je mi to úplně šumák. Proč? Protože já nejsem oni. Já dělám něco jiného a jinak než oni. Jsem spokojenej s tím, co mám. Kdybych nebyl, ozvu se. Kolegové s tím nemají nic společného; ti by za můj posraný život nemohli!

    Za druhé: Proč vás vůbec zajímá mzda někoho jiného? Vás by měla zajímat vaše mzda a nic víc. Víte prd o tom, co ostatní lidé dělají, jak kvalitně, jací jsou a podobně. Starejte se o sebe, ne o druhé, a bude vám mnohem líp! Chcete přidat? Tak si o to řekněte! Podle výsledku si můžete říct, jestli vám ta práce za to stojí, anebo půjdete dělat jinam. Ale vy jste vy, a někdo jiný je někdo jiný, proboha. To, že někdo má víc, neznamená, že vy můžete mít taky víc. To je fakt asi ten nejhloupější důvod pro zvýšení mzdy.

    Za třetí: K čemu mi je proboha vědět, kolik má někdo v jiném okrese? Představte si, že se nějak dopátráte, že ten člověk bere víc než vy. Dáte to k soudu, ten musí debilně rozhodnout, že je to diskriminace, a tak zaměstnavatel, aby nediskriminoval, mu sníží mzdu na vaši úroveň (protože třeba víc nemá). Takže vy budete mít furt stejně, a nějakému chudákovi, o kterém víte úplné houby a může být v úplně jiné pozici, seberete peníze. To vážně chcete? Budete tak spokojený/á? Bravo, tleskám a zvracím. Vaše myšlenkové pochody mi přijdou jak z budování socialismu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).