Pětinu Čechů osobní finance nezajímají, zhruba třetina považuje finanční plánování za zbytečné a čtvrtina nedokáže určit výnos z investice. Místo toho, aby přebytečné peníze lidé investovali, uloží je raději doma do šuplíku.
Já bych řekl.že tak 90% populace osobní finance nezajímají.A nebo zajímají,ale nemají nato.A taky z čeho,z těch platů??Tak to bych se divil.Budu investovat,založím si důchodové pojištění atd..K čemu.Aby mi ty peníze někdo vytuneloval.A kdo ví ,zda ta společnost bude za pár let ještě existovat.To ty dva tísíce co my zbydou radši utratím,za oblečení na děti.Příští rok po zdražení všeho, mě určitě nebude zajímat kam mám investovat.To se budu starat abychom nechcíply hlady.
Chápu podnikavce, který má každý měsíc vygenerován nějaký ten milonek z vykořisťování druhých, že má starosti, kam ty "poctiivě vydělané" peníze ulejt, aby mu vydělávaly a aby o ně nepřišel zásluhou jemu podobných, bezpracně ziskuchtivých podnikavců.
Také bych rád investoval, ale z čeho? Tento měsíc mi přebývají dva tisíce, ale příští nebo přespříští bude pojistka na auto, vánoce, syn potřebuje zimní bundu a boty a od nového roku zdražení snad všeho. Kromě toho nás čeká návštěva motolské nemocnice a ač s. Julínek v předvolebních diskuzích uváděl diagnózu našeho syna jako náročnou na platby a že v tom "něco udělá" - opak je pravdou - doplácíme daleko více než "za Ratha". Musí užívat kvůli možným následným komplikacím "nadstandardní" léky, limit X tisíc není zatím stanoven a až bude, tak se do něj budou započívat jen doplatky odvozené od "standardu" A rázem je ze 2tisícového přebytku 8tisícová díra.
Počítám, že díky dnešní hektické době plné kapitalistického vykořisťování se "normální" člověk důchodu ani nedožije. Co sleduji vývěsní skříňku se smutečními oznámeními v našem městě, tak vidím, že umírají ti s tuhým kořínkem, co zažili válku, a pak ti, co se "flákali" v socialismu. Většina se jich nedožila ani důchodu! Někteří z mladší generace si myslí, že se tu lidé do r. 1989 jen flákali a nic nedělali. Byla sice teplá místečka pro některé komouše, ale ti jsou dnes většinou překabátěnými váženými ODSáky. Zbytek národa musel tvrdě dřít - nebylo třeba tolik techniky, takže spousta práce byla fyzicky vyčerpávající - např. v zemědělství. A peněz za tu dřinu tolik nebylo. Ve fabrikách za 8,5 hodinovou směnu s kafíčkovskými přestávkami a prostoji bylo víc peněz než v zemědělství mnhody i 12 hodin denně, soboty a neděle k tomu, když bylo počasí... A na vesnicích pak po práci mnohdy ještě druhá směna - záhumenek, stavět svépomocí domek, starat se o domácí zvířectvo ... Proto prodlužování doby odchodu do důchodu považuji za zcela nesmyslné, nehledě na to, že lidi po padesátce (pokud to není nějaký manažer či patolízal či obojí) nechce nikdo zaměstnat a pokud je ve firmě nějaký personální audit, vždy jdou na dlažbu lidi před důchodem.
Ale o to tady jde. Má-li člověk jako vy za měsíc o 2.000 Kč víc, než je obvyklé, tak to neřeší a nechá si je na příští měsíc. Má-li investor, pro kterého má význam i 0,1% ročně, za měsíc navíc 2.000 Kč, než je obvyklé, tak (pokud to vůbec zjistí) to také neřeší. Prostě dávat do souvislosti neinvestování 2.000 Kč např. do akciíí s finanční gramotností, je hloupost.
Většina lidí, co tu diskutují o tom, že je nesmysl snažit se zhodnotit 2 000 Kč, které mi zbydou v jednom měsíci, si pořádně nepřečetla anketní otázku. Ta totiž neřeší, co s jednorázovým dvoutisícovým příjmem, ale ptá se: "Jak byste nejspíše naložil(a) s volnými peněžními prostředky ve výši 2000 Kč, které by vám zbyly v každém měsíci?" Uvedené dva tisíce vám zbývají každý měsíc a s tím už se něco dělat dá...
Jediné, co se s tím dá udělat, je vložit tuto sumu na spořícím účet s týdenní výpovědní lhůtou nebo na ING-konto. Protože: za 8 měsíců tam máte 16.000, ale potento se Vám pračka. Na valše ve vaně prát nebudete a jakožto finančně vzdělán si nevezmete úvěr, sice s nízkou měsíční splátkou, ale na délku 72 měsíců. Investujete dál. Za dalších 5 měsíců tam máte další sumu, ale píchnul jste pneu u auta a ostatní jsou sjeté, takže za to nakoupíte sadu nových pneu. Pak následuje totéž, jenže objektem Vašeho zájmu je lednice. Posléze sporák. Pak vám rupne radiátor u ústředního topení a zničí koberec a další vybavení (pojistka to bohužel neřeší, je to ve výlukách). A takto pokračujete dál, nakonec zjistíte, že je Vám 60 a už Vám ty prachy nezbývají a taky byste si chtěl naspořit na důchod...
Ale i to je projev finanční gramotnosti: všechno neutratit a spořit si na budoucí výdaje. A pak si nemuset na tu ledničku půjčovat.
Ale ani tuhle úroveň finanční gramotnosti spousta lidí nemá, viz množství uzavíraných úvěrových splátkových smluv ("sales finance").
Všechno neutratit ... ono se to řekne. Chápu, že utrácet za chlebíčky, chodit do hospody na jídlo a chlast nebo poslední plazmový výkřik není životně nutné. Ale pokud si toto nadstandardy odepírám a není už z čeho si spořit na budoucí výdaje? Mám nechat dítě chodit na boso nebo má dávat jídlo 1x denně, doma topit na 5 stupňů, aby nezamrzla voda a nemít ledničku? Pokud bych měla tu možnost platit "smluvní" ceny - tedy ceny s přiměřeným ziskem, ale pokud musím platit ceny převysoké, s nemravným ziskem, nemám na vybranou.
Řada lidí si ale nebere půjčky z nutnosti, když se jim třeba podělá lednička, ale aby byli IN. Musí se třeba předvádět s nejnovějším modelem plazmy, protože když by si počkali, až na ni budou mít, bylo by pozdě ... Nebo mobily ... proč bych musel mít nový na půjčku, když mi stavávající funguje a ještě dlouho fungovat bude ...
Máte pravdu, tu chybu jsem udělal i já. Chápal jsem to prakticky, takže to že by mi přibývaly 2.000 Kč bych poznal na hotovosti nejdříve tak za tři měsíce a těch asi 6.000 Kč bych převedl na běžný účet, tak že bych něco co neplatím hotově např. kartou bych zaplatil keš a dále bych to neřešil. Zvýšení hotovosti na běžném účtu bych zaznamenal asi za rok a pokud bych se přesvědčil, že to není nahodilý výkyv, tak bych to možná již řešil, ale přesunem peněz na nějaký „střední produkt“ (ne okamžitě likvidní a tím výnosnější). O nákupu akcií apod. bych uvažoval, až řádově okolo 100.000 Kč. I když zřejmě část prostředků (možná všechno) z 2.000 Kč/měs. bych spotřeboval, protože nespořím a neinvestuji, jen proto, abych svůj majetek zmnožoval, ale abych žil lépe. Takže, když jezdím na dovolenou autobusem do Chorvatska, dopřál bych si letecky Egypt (a 12x2.000 Kč jsou pryč) nebo se připravuji za 4 roky na rekonstrukci bytu, tak ji provedu za 3 roky. Tu otázku jsem nechápal čistě teoreticky (ve smyslu zaručeně a trvale) ale i tak by se moje odpověď moc nelišila.
Jsem sice levicově orientovaný volič, ale pro tebe mám jednu jedinou radu: Emigruj na Kubu nebo do KLDR, popř. se může jevit jako zajímavá Čína (ale tam jde už spíš o kapitalistický socialismus) a popř. má zatím zajímavou perspektivu Venezuela. Jestliže každý, kdo se stará o vlastní firmu a vybudoval ji od píky až k zajímavému zaměstnavateli o desítkách či stovkách zaměstnanců, je pro tebe jen podnikavec a vykořisťovatel, potom ti přeju sladký život ve společnosti s "majetkem v socialistickém vlastnictví".
Plně souhlasím. To co se v diskuzích píše jsou je jenom házení špíny na bohaté. Kdo někdy zkoušel podnikat, tak jistě poznal, co to obnáší. Není to procházka růžovou zahradou. Vy tady někteří vidíte jen výsledek - vilu a audi před garáží - a hned je to podle vás padouch. Nevidíte úsilí. Pouze 20% firem přežije déle než 5 let. Po vstupu do EU se situace stala obtížnější vlivem vyšší konkurence. Pokud se Vám zdá, že je lehké prosperovat a držet firmu 10, 20 let, proč tady fňukáte nad tim, že nebudete mít co dát po novém roce dětem k jídlu, a nejdete podnikat a svoje děti zabezpečit? Občas se stydim za náš národ. V roce 1989 jsme si "vycinkali" kapitalismus, ale drtivá většina lidí žije socialisticky. Všichni chtějí od státu hodně, na daních platit málo. Ve státech jako je Švýcarsko je vysoká životní úroveň a rozhodně tam není tak štědrý sociální systém jako u nás.
Je mi z vás opravdu špatně, přátelé. Jste jenom (samozřejmě ne všichni) banda tatíků s pupkem, kteří nikdy nic nedokázali a s filozofií "úspěch=zločin" nikdy nic nedokážou. Lituju vaše děti. Aspoň jim uzavřete to blbý stavebko, ať mají něco na zaplacení školného. Za 15 let to už také nebude zadarmo.
Ten kapitalismus si tady nikdo nevycinkal, ten tady byl nastolen Očekávateli Funkcí, přestože ho tu nikdo nechtěl.
Soudruh Havel nám přece při revoluci sliboval, že tu nebudou kapitalistické neduhy - že se u lékaře platit nebude, že nebude nezaměstnanost.
Nikdo přece podnikatele nenutí, aby podnikal. Pokud je to tak nevýhodné a jsou neustále "ve ztrátě", tak proč furt podnikají? Podívejte se na vyspělé země, jimiž se furt oháníme, jak funguje podnikání tam, jaké mají daňové zákony, jaké kontroly, jaké postihy. Nikdo by si nedovolil mít za 2 roky Mercedesa a neplatit svým zaměstnancům sociální. Nejde udělat tunel a vzápětí založit stejnou společnost psanou místo velkými malými písmeny a "podnikat" bezúhoně dál. Přiměřený / nemravný zisk vám něco říká?
Ono by se dalo v tomto státě legálně podnikat, ovšem stát by musel naše výrobce chránit před dumpingem a nekvalitními výrobky z Číny. A nikde není dáno, že vše musí být v soukromých rukách.
Z čeho mají lidi platit to blbý stavebko, když žijí od výplaty k výplatě?
Ano, i tak se to dá říct. Omluvíš si sám před sebou, proč ještě nemáš toho meďoura, svedeš vinu za svou předposranost na jiné a nejlépe na anonymní špatný systém a přezíravý státu a hned budeš o trochu líp spát (ale jen o trochu, nejlépe by se ti asi spalo, kdyby ten tvůj soused podnikatel o meďoura přišel, vila mu shořela a firmu mu znárodnili).
Nevím, se kterým státem se pokoušíš srovnávat podmínky k podnikání u nás, ale stejně snadno bych mohl vybrat státy, kde jsou podmínky naopak horší než u nás, ale přesto i tam lidé podnikají. Nezbývá než před nimi smeknout a přiznat si, že i kdyby u nás byly podmínky k podnikání nejlepší na celém světě, stejně by se našli tací, kterým by to nevyhovovalo a sloužilo by jim jako výmluva vlastní neschopnosti, že ty podmínky nejsou dost dobré.
PS: Nevím, z čeho platí lidé ta "blbá stavebka", ale asi z něčeho jo, když ve stavebních spořitelnách je uloženo nějakých 350mld. korun. A argument, že si to tam dávají ti bohatí, ten asi neobstojí. Stavební spoření si bohatí dávají jen výjimečně, protože to prostě produkt pro bohaté není.