Hlavní navigace

Zakletý Servis 24 České spořitelny

30. 5. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V České spořitelně máte šest možností, jak obsluhovat svůj účet: osobně na pobočce, prostřednictvím sběrného boxu nebo bankomatu a dále „na dálku“ přes telefon, internet nebo mobilní telefon. Poslední tři zmíněné možnosti jsou efektivní, pokud fungují. Spořitelnu v poslední době často zrazuje technika.

Největší a nejporuchovější

Česká spořitelna je podle objemu aktiv po Československé obchodní bance druhou největší bankou v Česku. Podle počtu klientů je však s přehledem největší. Z více než 5 milionů klientů jich přes 1,1 milionu využívá přímé bankovnictví. To ovšem včera odpoledne neplatilo. Krátce po poledni totiž zkolabovaly systémy zajišťující provoz internetového bankovnictví a klientského centra spořitelny. Rozhodně se přitom nejednalo jen o krátkodobý výpadek. Poruchu se podařilo odstranit až po více než pěti hodinách.

V průběhu celého odpoledne tedy zůstaly klientům nedostupné všechny služby umožňující jejich dálkový přístup k účtu. Nepříjemné bylo, že kromě internetového, telefonního a GSM bankovnictví nefungovala ani infolinka a dokonce ani internetové stránky spořitelny. Běžný klient zvyklý využívat služeb přímého bankovnictví se tedy obvyklým způsobem nedostal nejen ke svému účtu, ale ani k žádným jiným informacím, než že jím požadované služby jsou z technických důvodů dočasně mimo provoz.

Záchrana jen na pobočkách a bankomatech

Lidem, kteří neodkladně potřebovali zadat platební příkaz nebo třeba zjistit zůstatek svého účtu, nezbylo nic jiného, než aby se vydali k nejbližšímu bankomatu. Majitelé debetních (nikoliv však kreditních) platebních karet vydávaných Českou spořitelnou totiž mají možnost využívat jejich bankomatů nejen k výběru peněz, ale také k zadání jednorázových platebních příkazů až do výše denního limitu 20 tisíc korun. Služba je dostupná na všech bankomatech České spořitelny po celou dobu jejich provozu.

Jedinou další alternativu pro klienty, kteří měli i jiné požadavky a nemohli se dočkat, až bude dálkový přístup k účtu a infolinka opět v provozu, představovala cesta na kteroukoliv pobočku České spořitelny. Slabou útěchou za nepohodlí a ztrátu času jim může být alespoň to, že v době od výpadku služeb přímého bankovnictví až do ukončení provozní doby poboček jim spořitelna nebude účtovat poplatky za transakce uskutečněné na pobočkách, které by jinak bylo možno realizovat prostřednictvím přímého bankovnictví.

K příčinám včerejších technických obtíží Česká spořitelna prozatím nesdělila žádné bližší informace. Prioritní pro ni zřejmě bylo především co nejrychlejší zprovoznění systému. Analýzou příčin se hodlá zabývat teprve následně. Kristýna Havligerová z oddělení firemní komunikace České spořitelny bezprostředně po odstranění poruchy server Měšec.cz informovala: Situaci jsme intenzivně řešili s nejvyšší prioritou důležitosti. Přesnou příčinu výpadku však zatím neznáme. Klientům se omlouváme.

ČS: Přímé bankovnictví je pro nás prioritou

Klientům zřejmě nezbude nic jiného, než omluvu přijmout. Tristní však je, že podobné problémy Českou spořitelnu pronásledují poměrně často. Někdy se neplánovaně protáhne plánovaná odstávka internetového bankovnictví, jako tomu bylo naposledy v březnu, jindy nejsou v provozu platební terminály u obchodníků z důvodů přetížení sítě popřípadě zkolabují některé její bankomaty. Poruchy technických systémů sice čas od času postihují i jiné banky, ale jen málokdy zasáhnou tak velký počet klientů.

Pro Českou spořitelnu jsou opakované problémy s občasnou nedostupností jejich některých služeb určitě nepříjemné a jistě se je intenzivně se snaží vyřešit. Kristýna Havligerová k tomu pro Měšec.cz řiká: Přímé bankovnictví je naší dlouhodobou prioritou. V roce 2007 byla jeho dostupnost téměř 99%. Každý rok do něj investujeme řádově stovky milionů Kč. Celková částka těchto investic od roku 2000 přesáhla jednu miliardu Kč. Jde však o techniku, a ta se bohužel někdy porouchá.

skoleni_29_6

Úspěch se jednou může zastavit

Česká spořitelna je bezpochyby úspěšná banka. Svědčí o tom mimo jiné i její stále se zlepšující hospodářské výsledky. O budoucnosti každé finanční instituce však rozhoduje především spokojenost jejich klientů. Pokud je banka důsledně vede k co největšímu využívání služeb přímého bankovnictví, měla by bezpodmínečně zajistit jeho permanentní dostupnost. Nechce-li Česká spořitelna o své klienty začít přicházet, bude se muset v tomto směru ještě zlepšit. Dostupnost 99 % brzy nebude stačit.

Především by ale měla zamezit tomu, aby kdykoliv v budoucnu mohlo dojít k současnému výpadku všech jejich prostředků dálkové komunikace s klienty. To by totiž mohlo mít pro její důvěryhodnost fatální následky. Kombinace nefunkčního přímého bankovnictví, nedostupných internetových stránek i infolinky je pro běžného klienta, který potřebuje cokoliv neodkladného se svou bankou vyřídit, skutečně deprimující. Odkázat ho jen na možnost využití bankomatu nebo návštěvy pobočky rozhodně nestačí.

Anketa

Povšimli jste si sami výpadku? Způsobil vám obtíže?

Autor článku

Narozen v roce 1968. Absolvent FEL VUT obor jaderná energetika. Má mnohaletou praxi v soukromém i státním sektoru, zejména v oblasti Managementu a kontroly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).