Hlavní navigace

Názor k článku Zahraniční platby: S jakou devizovou společností ušetříte? od Patrik Chrz - Tak zcela jistě bude nejvýhodnější CAD přivézt v...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 9. 4. 2014 7:27

  Patrik Chrz

  Tak zcela jistě bude nejvýhodnější CAD přivézt v hotovosti a zde směnit v nějaké výhodné směnárně (v Praze bych pár tipů měl, jinde nevím). Ale už je to opravdu velká částka, což s sebou nese určité zádrhele:
  1) riziko ztráty/okradení
  2) převoz částek nad 10 000 EUR/USD nebo jejich ekvivalentu přes hranice EU již vyžaduje jejich ohlášení, což zvyžuje riziko bodu 1) a je to přece jen "opruz". Leda že by jelo více rodinných příslušníků najednou a peníze si rozdělili mezi sebe.

  Převod do ČR bude znamenat poplatky na obou stranách, jak na kanadské, tak na české. Kanadské banky mají poměrně "nevstřícnou" poplatkovou politiku, to proti tomu u nás je hotový poplatkový ráj :). Nejvýhodněji z kanadské strany vyjde opravdu ten šek (ten by mohl být i bez poplatku), v ČR bude zpoplatněn u většiny bank 1 % z částky, ale třeba Citi chce za inkaso šeku jen 650 Kč bez ohledu na částku (znamenalo by to ale založení účtu). Pak je dobré, pokud je to možné, nechat si částku vyplatit v CAD a směnit ve směnárně, protože to vyjde výhodněji, než v bance, i když zrovna Citi má docela dobré kurzy.

  Další možností je využít služeb devizových společností, ovšem to bude znamenat poplatek za odchozí zahraniční platbu v kanadské bance . Na druhou stranu je možné dostat velmi slušný kurz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).