Hlavní navigace

Zahraniční obchod opět roste

Michal Kozub

Statistika zahraničního obchodu ukazuje, že se mu v poslední době začíná opět dařit. Vývoz zaznamenal letošní druhý nejlepší výsledek.

Doba čtení: 1 minuta

Statistika zahraničního obchodu ukazuje, že se mu v poslední době začíná opět dařit. Vývoz vzrostl v červenci o 3,2 % a dovoz o 1,3 %. Bilance tak skončila přebytkem 28,2 miliardy korun. Vývoz tedy zaznamenal letošní druhý nejlepší výsledek. Po očištění o sezónní vlivy rostl jen o 0,5 %, ale i to je stále velmi dobrá hodnota. V rámci vývozu se dařilo všem velký skupinám zboží. Propad zažily jen minerální paliva a maziva, což souvisí s krizí uhelných dolů. Výrazně se ale v červenci dařilo průmyslovému zboží, kde export rostl o 12 %. Největší položkou na seznamu jsou ale stroje a dopravní prostředky. Objemově tvoří více jak polovinu celého exportu a v červenci se jich vyvezlo o 1,7 % více. 

Hlavními obchodními partnery Česka jsou stále země Evropské unie, tedy EU-28. Tam míří téměř čtyři pětiny celého českého vývozu. Nejdůležitější je Německo, které je pro Česko blízkým obchodním partnerem, ale také motorem celé evropské ekonomiky s obrovskou silou. Čína, nebo Rusko, které jsou svým objemem obrovskými trhy, zatím na českém vývozu tvoří jen nepatrnou část. Zahraniční obchod České republiky se soustředí téměř výhradně na země Evropské unie. 

Našli jste v článku chybu?