"Pokud tedy máte, nebo si sjednáte DIP, budete si moct každý rok odečíst ze základu daně až 48 000 Kč za zdaňovací období. Znamená to, že daňovou podporu od státu získáte při měsíční úložce v maximální výši 4000 Kč. Peníze, které investujete nad tuto částku, už mít zvýhodněné nebudete."
To je přinejmenším hodně nepřesné. Paní redaktorka by si to ještě měla prostudovat :)
Nevím, jestli se sem ještě pan Jirka vrátí, tak zkusím odpovědět za něj. Třeba: ten limit 48 000 Kč bude společný s penzijkem a životkem - tedy nejen pro DIP. Taková drobnost, která stála za zmínku :) A zároveň jde o roční limit - takže i když investuji víc než 4000 kč měsíčně (a v dalších měsících méně nebo nic), můžu to mít zvýhodněné. Zároveň to nijak nesouvisí s letošním konsolidačním balíčkem, v zásadě jde o návrh z roku 2019, který měl už dávno fungovat...
S těmi limity máte samozřejmě pravdu a nijak to nerozporuji, jen jsem doufala, že čtenáři si tyto okolnosti dokážou sami z textu odvodit a netřeba to rozepisovat do nejmenších detailů. Pro názornost jsem uvedla. že limit 48 tisíc znamená 4 tisíce měsíčně. Pokud si budete půl roku posílat na investici 8 tisíc a půlrok nic, tak pak se do ročního limitu samozřejmě vejdete.
Pokud jde o DIP, ano, mluví se o něm od roku 2019, nicméně v tuto chvíli je součástí návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů. Upřímně doufám, že to bude konečně schváleno. Investuji měsíčně na stáří mnohem více a daňová úleva aspoň z těch 48 tisíc ročně se hodí, znamená to ušetřených 7200 Kč ročně.
Hezký den přeji!
Nechápu to srovnání nákladovosti. Předpokládá se teda, že budu moct v rámci DIP investovat do obecných pasivních fondů (třeba jako je ETF Vanguard VWCE), ideálně rovnou v Eurech bez hedgování měny, případně že vznikne nějaký jejich ekvivalent s potřebnou českou licencí, tj. v podstatě má být DIP ekvivalent amerického 401k? Pak je ale ta nákladovost "mixed UCITS" DIP ~1.75% jenom strašení, protože tyhle pasivní fondy mají nákladovost kolem 0.2-0.3%.
Nebo se předpokládá, že to budou zase jenom nějaké pseudofondy populární mezi českými bankami, s aktivní správou a absurdními poplatky?
Přijde mi že tu citaci „U penzijních produktů životního pojištění (ani u připravovaného DIP) není regulována nákladovost, neexistuje reporting nákladovosti těchto produktů se státní podporou a stát u těchto produktů nemá žádný přehled o jejich nákladovosti a efektivitě“ lze interpretovat jako že se cukají protože přijdou o vemeno (začne být možné investovat do pasivních fondů, ze kterých nemají vejvar), i jako oprávněnou kritiku kdy hrozí že nabídka DIP fondů bude tragická.
Dobrý den,
přímo ve zvýrazněném boxu, který se jmenuje "Co je to dlouhodobý investiční produkt (DIP)", píšu:
"Nejedná se tedy o nějaký nově vznikající produkt, který by se měl od příštího roku zavádět. Pokud už jste zvyklí investovat, třeba prostřednictvím své banky nebo obchodníka s cennými papíry, pak už tento DIP vlastníte. Jediný rozdíl bude od příštího roku spočívat v tom, že si budete moct za dodržení určitých podmínek, o kterých si povíme níže, svoje investice daňově zvýhodnit."
Hezký den přeji :-)
Možná by bylo vhodné, kdyby se zákonodárci zamysleli nad tím, PROČ lidé peníze, naspořené v penzijním připojištění, vybírají najednou. Je to proto, že pokud dotyčný důchodce zemře, pak jím naspořené peníze zůstanou ve fondu pro další důchodce. Nepochopila jsem, proč mám spořit a následně MNOU naspořené peníze připadnou ostatním, Což byl důvod, proč i já jsem naspořené peníze vybrala najednou a použila k umoření úvěru na bydlení.
@Prochy75: myslím že to je poněkud nepřesné. Před několika lety jsem to řešil, musel bych se podívat do poznámek, ale myslím že je důležité, jestli to jsou osoby obmyšlené nebo je neuvedete a pak to jde do klasického dědického řízení. Obojí mělo nějaké pro a proti, já se nakonec rozhodl uvést osobu obmyšlenou...
Nicméně to podstatné je podle mě tak, že pokud zemřete tak to někdo "zdědí", ALE: pokud ten někdo to nestihne vybrat ať už částečně nebo úplně, tak byť má své dědice tak ti už mají smůlu..
Logiku tohoto jsem nepobral.