Přátelé, už léta se zamýšlím nad samotnou existencí poplatku za předčasné splacení. Takové zvrhlé okrádání může opravdu vymyslet jen banka! Jakýkoli věřitel bude vždycky skákat do stropu, že mu ubude starostí tím, že mu někdo splatí předčasně a banky si za to ještě nechají platit! To je podle mě odporné odírání zákazníků!
A ještě si přisadím: zkuste udělat VNITROSTÁTNÍ převod z EURového účtu na EURový. Zvolena varianta taková, že se na poplatcích podílí oba účty. Převádějící zaplatil asi 7 EUR(!!!) a příjemce asi taky velmi podobnou částku. Prostě hnus velebnosti...
Při volbě nového účtu volte banky bez poplatků (FIO, m-bank), úvěry si raději neberte, pokud to jde, prostě živme ty vydřiduchy co nejmíň!
Nemyslím si, že poplatek za předčasné splacení úvěru je zvrhlé okrádání. Uvědomte si, že když předčasně splácíte úvěr, tak splácíte pouze dosud nesplacenou jistinu, takže očekávaný zisk banky v podobně placených úroků je tímto znehodnocen. Podle délky splácení jsou totiž i nastavovány úroky.
Čím delší doba splácení, tak tím je většinou úrok nižší, protože zisk banky se delší dobou splácení zvyšuje. Pokud byste chtěl bez poplatku splatit dlouhodobý úvěr předčasně, tak byste se vlastně dostal na krátkodobý úvěr ale s úroky jaké jsou na dlouhodobém úvěru.
Je ale samozřejmě otázkou, jak velký by tento poplatek měl být a o tom myslím tento článek je.
Na druhé straně by ale banka měla být ráda, že má svou jistinu dřív a bez problémů. Může ji tedy znovu otočit, čímž by byla na svém. Já poplatek za předčasné splacení úvěru považuju osobně taky za nemravnost. Beru to tak, že jsme uzavřeli nějakou smlouvu. Pokud chci předčasně splatit a v rozumné době na to druhou stranu upozorním (třeba že zaplatím za 30 dnů), pak by na to měla rozumně reagovat a spíš mne pochválit než potrestat. Já vyrovnávám závazek, banka může znovu vydělat na jiném dlužníkovi.
Banka nehospodaří s nějakým konečným množstvím peněz. Ona ty vaše peníze nepotřebuje, aby je zase mohla půjčit. Když nemá svoje, tak si půjčí na mezibankovním trhu. Ona potřebuje ten váš úrok, to je její zisk.
Věřitel bude skákat do stropu, když dostane zaplaceno předčasně v případě, že ty peníze bude potřebovat a nebo je poskytl "nedobrovolně" (nezaplacená faktura), popř. že úroky dostal zaplacené předem (např. v ceně zboží).
Banka poskytuje úvěr za nějakých podmínek a samozřejmě se různě zajišťuje aby měla k dispozici prostředky na jeho krytí (např. termínovanými vklady atd). Pokud by bylo možné předčasné splacení bez poplatku, tak by se jí tyto náklady nevrátily, takže na poplatku za předčasné splacení nevidím nic nemorálního, stejně jako na sankcích za pozdní splacení. Můžeme se bavit o je ho výši.
Ohledně toho EUR převodu - EURo není naše národní měna a není nic neobvyklého si za nestandardní transakce účtovat vyšší poplatky - jinak já převádím do zahraničí přes devizové společnosti a odchozí platby (kamkoliv) mám za 100 Kč, příchozí zdarma. Neexistují jenom banky.
Jinak s FIO + mBank souhlasím (ještě bych doplnil třeba takové Postžiro zadarmo, popř. na zhodnocení peněz MPÚ, WPB, Unibon).
OK, díky za odpověď.
Ještě se zeptám (nejen vás, napište všichni co k tomu máte co říct) na vaše názory na FIO a firemní účet (zdá se, že mBank stále firemní účet nenabízí, což docela nechápu): pro svou firmu jsem tam účet zřídil, nemám s tím problém, protože firma víceméně "spí" a zůstatek tam mám minimální. Jak ale přesvědčit majitele firmy s několikamilionovým zůstatkem u "normální" banky k přechodu? Úspora 10 kKč na poplatcích je poměrně dost, ale nedůvěra k "záložně", resp. malé a málo známé bance je stále dost vysoká...
k tomu firemnimu uctu: Ty jako soukroma osoba s malym zustatkem (v radu deseti- az statisicu) muzes byt kde chces, protoze mas vklady pojistene.
Firma s nekolikamilionovym zustatkem musi brat na zretel i neco jako jistotu (Sporku stat nenecha krachnout). Proto si musi hodne dobre rozmyslet, jestli mit penize v nejake mensi bance. Ono prece jenom zisk 10kKc za rok a eventualni mozna ztrata v radu milionu jsou znacne rozdilne.
Dalsi vec kterou je potreba posuzovat jsou v pripade firmy i naklady spojene se zmenou uctu (mnohem vyssi nez u soukrome osoby) a komplexnost sluzeb, ktere banka nabizi (taky obvykle pozaduje vice sluzeb, nez bezny klient).
To pojištění je přes 1 milión, takže to pro menší firmu moc omezující být nemusí. Kromě toho těch 10 kKč je dost nízký odhad, ve skutečnosti to může být o dost víc.
Ty náklady na změnu nemusejí být ani ve firmě vysoké, stačí pár mailů a dávat pár měsíců lípáky na faktury. Jinak při podnikání jsem měl účty u IPB, ČSOB, KB, RB, ŽB. Po 2+ letech u Fia musím říct, že kupodivu i jejich služby jsou z těch všech bank z mýho hlediska nejlepší (+ k tomu mám EUR účet v zahraničí).
Pokud se nemýlím, pojištěné jsou pouze vklady fyzických osob. Takže firemní účty pojištěné nejsou vůbec.
A k té změně účtu - před více než deseti lety jsem dělal v jedné malé s.r.o. (asi 10 zaměstnanců) a ta se rozhodla přejít k jiné bance. Náklady na přechod do jiné banky činily několik set tisíc korun, což byl pro tak malou firmu docela záhul.
Nevím, proč by stat nemohl nechat padnout třeba ČS. Vždyť ta se státem nemá nic společného, patří Rakousku, a Rakousko si užívá dividend tvořené oškubáním českých občanů. Ostatně, české banky se těší /prý/ nehoráznému zdraví (to ale tvrdila nejen o montovnách ODS donedávna taky).
Hrozně se mi líbí, když jde o nemravnost zisku, tak do toho nikomu nic není, ale jak přijde krize, státe, starej se. A to není spojeno jen s bankami nebo automontovnami.
Správně by jí nechat padnout měl. Jenže je tu politika a velké množství "okradených" klientů = velké množství naštvaných voličů a to si žádná politická strana nevezme na triko :(
Možná v tomhle máte pravdu. Viděli jsme to na krizi, jak se všude víceméně řešily jen automobilky a jejich dodavatelé díky mocným a bohatým lobby. Mocí a penězi však v minulosti neoplývali zemědělci, nábytkáři, mlékárny, textiláci, různé malé fabričky a družstva regionálního významu, tak se vše zavíralo, co lidí přišlo takhle o smysluplnou práci ... A namísto produkce ze zkrachovalých provozoven se sem nacpaly nekvalitní, předražené šunty z Asie.
To jsou prostě naše banky. Mezi slušnými lidmi by stačil úrok a dejme tomu % za vyřízení úvěru. Ovšem když u nás někdo koupí úvěr i s tímto nesmyslem (poplatek za předčasné splacení), proč by ho nenabízely?
Sranda je, že na trhu jsou i produkty bez tohoto poplatku. Takže jde zase jen o blbost... Dneska prakticky bez blbce neumíme vydělat :-)
Chtělo by to upřesnit co se myslí tím NAŠE banky a U NÁS, myslí-li se tím Česko tak se jedná o hloupé české sebemrskačství. Už jsem měl mnoho možností se přesvědčit, že české banky i Češi jsou průměrem a jsou spíše opoždění i v blbostech. Sám o sobě poplatek za předčasné splacení (stejně jako ostatní poplatky) nejsou lichvou, jako lichvou není úrok. Tak jak bylo již několikrát řečeno závisí na to výši. A blbosti, to bych mohl za blbost pokládat poplatek za vyřízení úvěru – já chci od banky něco koupit, za co tedy ten poplatek? A na závěr pořekadlo mojí babičky (1894):“nic není zadarmo“.