Zajímalo by mě, jak by ctihodní páni soudci reagovali, kdyby všichni studenti oborů, na kterých je na VŠ povinná praxe, podali hromadnou žalobu za porušování LZPS na tyto školy.
Taková praxe je často povinná pro zisk titulu, neplacená (některé školy maximálně proplácejí náklady na cestu z bydliště do místa výkonu, a to ještě jen do určité výše), studenti jsou k ní nuceni (jinak by nedostali titul), výhradně pro soukromý sektor, a pokud ji odmítnou absolvovat, škola je vyřadí ze studia, stát za ně přestane platit sociální a zdravotní (podobně, jako u nezaměstnaných), a oni pravděpodobně budou muset jít na pracovní úřad, kde jen velmi těžko získají nějakou nabídku (protože budou mít v papírech nedokončenou VŠ).
Tyto podmínky mi připadají více než podobné těm, kvůli kterým Ústavní soud zrušil povinné veřejně prospěšné práce u nezaměstnaných. Nevíte tedy někdo, v čem vidí Ústavní Soud onen rozdíl?
Mimochodem - na středních školách už se žáci nějakou dobu nesmí nutit k utírání tabulí, veškeré tyto práce probíhají oficiálně dobrovolně...
Těch rozdílů je spousta. Student si může vybrat, kam půjde na praxi a je mu to prospěšné při pozdějším hledání práce, je to bonus, který mu umožní získat lépe placenou práci. Navíc to má na omezenou dobu, kterou si může korigovat podle svých potřeb a možností. Nuceně nasazený jde zametat ulice, nebo dělat cokoliv mu nařídí, bez ohledu na to, že mu to životopis spíš zkazí než vylepší, diktují mu pracovní dobu, která může být i taková, že musí být k dispozici 24 hodin denně (soboty, neděle), prostě kdykoliv si ho mohou zavolat a on musí jít, svátky a návštěvy lékaře si musí nadělat a celou tu otrockou práci může dostat i na doživotí...
Taky je dost podstatné, že na nucené práce jsou posíláni lidé, kteří jsou třeba živiteli rodin (nebo spoluživiteli) a kvůli nucené docházce na VS mohou ztratit placenou práci (brigádu), která znamená alespoň nějaký příjem (4 tisíce si mohou dlouhodobě nezaměstnaní při registraci na ÚP legálně vydělat).
Veřejná služba je prostě nucená práce, žádná praxe.
I nezaměstnaný si může vybrat, nemusí na veřejně prospěšné práce nastoupit a nedostane podporu. Už mě štve ten socialistický přístup, že podpora je jakoby něco automatického samozřejmého, co je výchozí stav a jakékoli zpřísnění podmínek je nežádoucí. Ani jeden kritik veřejně prospěšných prací tady nenavrhnul systém, kde by teda podpory fungovaly ku pomoci druhým a nebyly zneužívány. Jen jestli nepíšete z pracáku a nejste vydržovaný námi pracujícími.
I nuceně nasazený za nacistů si mohl vybrat. Nenastoupit a přijmout trest.
Už je trapné to hanění nezaměstnaných, jestli náhodou něco nezneužívají, a přitom na dotace podnikatelům teče mnohonásobně víc miliard a zneužívány jsou taky mnohem víc, protože nejsou pod takovou kontrolou, a když se na to přijde, tak ani nemusejí ty zneužité miliony vracet (to kvůli stovce běží k nezaměstnanému hnedka exekutor). A to nemluvím o těch stamiliardových rozkrádačkách na veřejných zakázkách. V tom jedou taky jen politici a podnikatelé, žádní nezaměstnaní, dokonce ani žádní cikáni z ubytoven.
Jen jestli nejsi z těch, kdo žádné daně neplatí, jenom kradou a zneužívají ve velkém (tihle takové kecy mívají nejčastěji, asi aby odlákali pozornost).
Protože podpora v nezaměstnanosti NENÍ problém!
Jste jako na lodi, která se potápí, ale jedinou Vaší starostí je, jestli je dobře umyté nádobí.
Jde o to, že pokud se bude pozornost věnovat takovým prkotinám, nezbude čas ani energie na řešení skutečných problémů. A dost možná je to záměr.
Článek byl o zrušení nucených prací, k tomu jsem tu napsal věcné příspěvky. Vy jste si postěžoval, že tu žádný kritik nucených prací nenavrhnul systémem podpor, který by fungoval. A na to jsem reagoval tím, že není důvod nic navrhovat, protože skutečné problémy jsou někde jinde.