Hlavní navigace

Z nejhoršího jsme snad venku

Miroslav Frayer

Máme za sebou další sérii makroekonomických dat. Nutno říci, že nám přinesly spíše smíšené signály.

Doba čtení: 1 minuta

Máme za sebou další sérii makroekonomických dat. Nutno říci, že nám přinesly spíše smíšené signály. Pozitivně lze hodnotit květnové maloobchodní tržby, které rostly již druhý měsíc v řadě a mohou být příslibem pro vývoj ve druhé polovině roku. Zdá se, že spotřebitelé si začínají připouštět, že to nejhorší má již česká ekonomika za sebou, což  naznačuje i zvyšující se spotřebitelská důvěra. Do tohoto obrázku zapadá i nižší míra nezaměstnanosti a rostoucí počet volných pracovních míst. Nízká inflace pak zvyšuje reálné disponibilní příjmy domácností.

Právě spotřebitelské ceny se postaraly o největší překvapení tohoto měsíce, když oproti očekávání zaznamenaly za červen mnohem silnější růst. Hlavní zásluhu na tom měly nové brambory, podíváme-li se však na poptávkovou inflaci, ta pokračovala v prohlubování meziročního propadu. I tak však byla reakce koruny poměrně silná, když v bezprostřední reakci byla vůči euru až o dvacet haléřů silnější. Po zveřejněném zápise z posledního zasedání ČNB, z kterého vyplynulo, že několik centrálních bankéřů zvedlo ruku pro okamžité intervence proti koruně, tak spekulace na tento krok lehce vychladly.

dan_z_prijmu

Dle nás jej však zcela opomíjet nemůžeme. Ačkoliv deflace, která by spustila přímé intervence, dnes nehrozí, slovní intervence hrozbou rozhodně zůstávají. Riziko nadále představuje vnější prostředí. Zahraniční obchod s vysokým přebytkem vypadá optimisticky pouze na první pohled, když se za čísly skrývá pokles exportní i importní dynamiky. Vyhráno nemá ani průmysl, který se netěší dostatečnému počtu nových zakázek.

Mluvit o světle na konci tunelu by bylo ještě předčasné, nicméně známky stabilizace či v optimističtějším hodnocení i křehkého oživení patrné jsou. V tomto kontextu tak nelze vyloučit, že koruna bude testovat své silnější úrovně směrem k hranici 25,50 CZK/EUR, ale hrozba intervencí ze strany ČNB bude výraznějšímu posílení určitě bránit.

Našli jste v článku chybu?