Hlavní navigace

Z nejhoršího jsme snad venku

Miroslav Frayer

Máme za sebou další sérii makroekonomických dat. Nutno říci, že nám přinesly spíše smíšené signály.

Máme za sebou další sérii makroekonomických dat. Nutno říci, že nám přinesly spíše smíšené signály. Pozitivně lze hodnotit květnové maloobchodní tržby, které rostly již druhý měsíc v řadě a mohou být příslibem pro vývoj ve druhé polovině roku. Zdá se, že spotřebitelé si začínají připouštět, že to nejhorší má již česká ekonomika za sebou, což  naznačuje i zvyšující se spotřebitelská důvěra. Do tohoto obrázku zapadá i nižší míra nezaměstnanosti a rostoucí počet volných pracovních míst. Nízká inflace pak zvyšuje reálné disponibilní příjmy domácností.

Právě spotřebitelské ceny se postaraly o největší překvapení tohoto měsíce, když oproti očekávání zaznamenaly za červen mnohem silnější růst. Hlavní zásluhu na tom měly nové brambory, podíváme-li se však na poptávkovou inflaci, ta pokračovala v prohlubování meziročního propadu. I tak však byla reakce koruny poměrně silná, když v bezprostřední reakci byla vůči euru až o dvacet haléřů silnější. Po zveřejněném zápise z posledního zasedání ČNB, z kterého vyplynulo, že několik centrálních bankéřů zvedlo ruku pro okamžité intervence proti koruně, tak spekulace na tento krok lehce vychladly.

Dle nás jej však zcela opomíjet nemůžeme. Ačkoliv deflace, která by spustila přímé intervence, dnes nehrozí, slovní intervence hrozbou rozhodně zůstávají. Riziko nadále představuje vnější prostředí. Zahraniční obchod s vysokým přebytkem vypadá optimisticky pouze na první pohled, když se za čísly skrývá pokles exportní i importní dynamiky. Vyhráno nemá ani průmysl, který se netěší dostatečnému počtu nových zakázek.

Mluvit o světle na konci tunelu by bylo ještě předčasné, nicméně známky stabilizace či v optimističtějším hodnocení i křehkého oživení patrné jsou. V tomto kontextu tak nelze vyloučit, že koruna bude testovat své silnější úrovně směrem k hranici 25,50 CZK/EUR, ale hrozba intervencí ze strany ČNB bude výraznějšímu posílení určitě bránit.

Našli jste v článku chybu?