Hlavní navigace

Wall Street evropské problémy vrásky nedělají

30. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Akcie na Wall Street dokázaly uzavřít včerejší den poblíž denních maxim i přes snížení ratingu Španělska.

Komentář k trhu:

Aktivita na pražské burze včera zůstala slabá, investoři tak stále vyčkávají na další informace, které by jim pomohly rozklíčovat směr dalšího pohybu. Pondělní výprodeje zejména na ČEZu a Komerční bance se však již neopakovaly a index PX tak mohl posílit o 1,4 % (878,1 b.). Evropské trhy zažily poměrně volatilní obchodování. Zpočátku během dopoledne odmazaly ranní zisky, zejména díky prohlášení člena ECB (Nowotny), dle kterého v současné době není důvod pro oživení nákupu dluhopisů. Na toto prohlášení a také díky zhoršování situace ve španělském bankovním sektoru evropské banky odepisovaly 1 %, nicméně později opět nabraly 1 % zisky i přes slabší data týkající se spotřebitelské důvěry v USA. Erste Group nakonec posílila o necelá 3 % na  378 Kč. Komerční banka pomalejším tempem přibrala téměř 1 % (3 118 Kč). Také ČEZ si polepšil na 724,5 Kč (+1,5 %). 

CME: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD

Společnost oznámila, že ve výkupu svých dluhopisů (ukončeno 25. 5. 2012) splatných v roce 2013 byla úspěšná ve výši zhruba 109 z 129,7 mil. USD (absolutně). Vysoká úspěšnost se vzhledem k podmínkám očekávala. Rovněž zopakovala posun ukončení odkupu dluhopisů 2014/16 na 11. 6. 2012 a zvýšení výkupních cen těchto dluhopisů. Očekáváme, že výkup dluhopisů 2014/16 bude rovněž poměrně úspěšný, protože výkupní ceny se ztotožňují s aktuálními tržními cenami. Tímto krokem by CME měla dosáhnout snížení výše zadlužení, což je cílem. Pro akcionáře je stěžejní následný krok, a to profinancování půjčky od Time Warner (na snížení dluhu), kde je ve hře rovněž veřejná nabídka akcií.

BCPP: Exim Tours plánuje IPO

Podle denního tisku plánuje cestovní kancelář Exim Tours debut (IPO) na pražské burze zhruba v povoleně příštího (2013) roku. Mělo by se jednat o pravděpodobně 30 % společnosti, tím plánuje společnosti získat prostředky na expanzi do Holandska a Francie.

Komentář k americkému obchodování

Akcie na Wall Street dokázaly uzavřít včerejší den poblíž denních maxim i přes snížení ratingu Španělska a slabší makrodata z USA. Indexům pomohly vzhůru rostoucí volební preference „proevropských“ stran v Řecku a spekulace o možném uvolňování v Číně. Nakonec hlavní indexy přidaly 1 – 1,2 % i díky náznakům stabilizace nemovitostního trhu v USA. Zklamala naopak výrobní aktivita v oblasti Dallasu a spotřebitelská důvěra, která poklesla na 4 měsíční minimum. Dařilo se všem sektorům, největší zisky si připsaly technologie a producenti základních materiálů. Dow Jones táhly vzhůru akcie Bank of America (+4 %), Alcoa (+3 %) a Caterpillar (+3 %), Nasdaq posiloval v čele s akciemi Applu (+1,75 %). V poklesu naopak pokračuje Facebook (-9,5 %). Euro se po snížení ratingu Španělska propadlo pod hladinu 1,25 USD/EUR, na což negativně reagovalo zejména zlato (-1,5 %) a stříbro (-2 %). V dalších dnech můžeme na trzích očekávat zvýšenou volatilitu s blížícími se volbami v Řecku (17. 6. 2012).

skoleni_28_3

Devizový trh

Nákupní objednávky na 1,25 udržely včera euro k dolaru nad touto magickou hranicí. Situace na trzích se mírně zklidnila, přesto však neřešené problémy PIIGS se stále prohlubují. Řešení řecké otázky přijde již v červnu, neboť zde budou nové volby. Poté následuje zasedání FEDu, které může dát trhům po případném výplachu jistou vzpruhu. Jediné co brání euru v poklesu dolů je to, že jsou všichni short. Euru podkopává nohy především Španělsko, kde se tamní vláda snaží zachránit bankovní sektor. Výnosy španělských desítek na 6,44 % mu však nedávají příliš prostoru. Koruna za všeobecné nejistoty oslabila na 25,44 k euru, k dolaru potom na 20,30.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).