Hlavní navigace

Vyznejte se v umístění klíčových cen grafů

17. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zaměříme na vzájemné umístění klíčových cen a popíšeme si, co nám různé kombinace umístění klíčových cen říkají o vývoji na trhu a o síle účastníků na trhu.

V minulém díle našeho seriálu jsme si detailně popsali klíčové ceny, které nám zobrazuje každá jednotlivá svíčka. Čtěte více: Praktický průvodce technickou analýzou. Jak se vyznat ve svíčkovém grafu?

V dnešním díle se blíže zaměříme na vzájemné umístění klíčových cen a řekneme si, co nám různé kombinace umístění klíčových cen říkají o vývoji na trhu a o síle účastníků na trhu.

Analýza zavírací ceny

Nejdůležitějším porovnáním cen je vzájemné postavení otevírací a zavírací ceny jednotlivých svíček.

V zásadě může nastat jedna za tří extrémních situací, které si nyní popíšeme, a potom cokoliv mezi těmito extrémy. Na začátek bude dobré se zaměřit na následující tři extrémní situace:

1. Zavírací cena (close) je poblíž low dané svíčky a daleko od otevírací ceny. V tomto případě je zřejmé, že prodejci jsou silnější stranou a kontrolují trh. Trh otevřel na vyšší ceně a během zvoleného časového úseku cena klesala, protože byla nízká poptávka po daném podkladovém aktivu (např. akcie, komodita, měnový pár).

Prodejci kontrolují trh

2. Zavírací cena je poblíž high dané svíčky a daleko od otevírací ceny. V tomto případě jsou kupující silnější stranou a kontrolují trh. Trh otevřel na nižší ceně a ta během zvoleného časového úseku rostla, protože byla nízká nabídka daného podkladového aktiva (např. akcie, komodita, měnový pár).

Kupující kontrolují trh

3. Zavírací cena je na stejné nebo velmi podobné úrovni jako otevírací cena. Takový obrázek nám poskytuje informaci o tom, že jak nakupující, tak prodávající mají přibližně stejnou sílu. Může nám to také značit nerozhodnost obou stran aukčního procesu nebo vyčkávání. Takový obrázek většinou zaznamenáte před nějakým významným zveřejněním ekonomických makro dat, nebo po výraznějším pohybu ceny, po kterém účastníci trhu přehodnocují svoje pozice a čekají na nové informace.

CHP22

Nerozhodnost

Nyní když jsme si představili tři extrémní situace a vysvětlili, co nám říkají o chování a síle tržních účastníků, můžeme si představit další situace, které vznikají mezi těmito extrémy.

Nakupující kontrolovali trh

Nakupující ztratili zájem

Nakupující podlehli prodávajícím

Nakupující převzali kontrolu

Nerozhodnost

Prodávající kontrolovali trh

Prodávající ztratili zájem

Prodávající podlehli nakupujícím

Prodejci převzali kontrolu


Autor grafů: Tomáš Kadeřávek

Seriál o technické analýze pro vás připravuje Česká Národní Asociace Technické Analýzy (ČNATA), která pořádá praktické workshopy, setkání obchodníků a semináře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).