No dobrý. Jen jsem nepochopil, proč zrovna do USA, proč na 2-4 dni, a co tady dělá tahle slohovka "Můj výlet".
Zajímavých zemí je spousta. Tak proč zrovna tak daleko, s vizy-nevízy, s rizikem vrácení z letiště bez udání důvodu, bez "přijímače" jak v kriminálu (otisky) a fotografování. To už vyžaduje od žadatele/mukla trochu sklon k masochismu.
Teda mimo to, že tam jsou levné hadry a letenky. To nechápu, kvůli hadrům si kazit prodloužený výkend, vlastně celý týden - nevyspání z cestování, a riskovat dost peněz v případě vrácení. To se může líbit jen masochistovi.
Mýlíš se.
1) Úředník může vrátit kohokoli, bez udání důvodu (to proto, aby se nevystavili riziku žaloby). Takový je zákon, a tak to i funguje.
2) Rezervace, kreditka(?), secvičená odpověď je jen základní předpoklad pro snížení rizika. Rozhodně ne "nulové riziko". Takových už bylo, co nejenže dokázali tohle ze sebe vysypat, ale i písemě prokázat potvrzenou rezervací. A hupky šupky domů, nez udání důvodu.
3) Poslední věta: ano, to je poukázka na vrácení.
4) Riziko lze snížit, pokud je člověk důchodce, má doma ženu a děti, prokáže (!), že má doma majetek. Ale nic z toho mu nedává jistotu.
5) Mladý svobodný člověk, byť by měl vše, co mu radíš, má příliš vysokou pravděpodobnost vrácení bez udání důvodu, než by mělo smysl cestu riskovat. I když je pravda, že tací často ani nedostanou vízum-nevízum. Takže ho to stojí "jen" tu asi tisícovku peněz českých + promrhaný čas.
Blbé na tom je, že tohle vše platí i pro tranzit, bez opuštění celního prostoru.
Ehm - věta "Mladý svobodný člověk, byť by měl vše, co mu radíš, má příliš vysokou pravděpodobnost vrácení bez udání důvodu, než by mělo smysl cestu riskovat." je skutečně formulovaná ve stylu "raději to ani nezkoušejte". A to jste opravdu napsal :-)
Mimochodem, já byl poprvé v USA jako "mladý svobodný člověk" a vše bylo v pohodě, ale podle vás jsem nemístně riskoval?
Jsem rád, že zde alespoň někdo zkouší používat hlavu.
Pravděpodobnost neudělení víza byla 3-5%. Pravděpodobnost vrácení z letiště je necelé procento. Většinou na takovéto výlety člověk nejezdí sám. Takže zamýtnutí / vrácení znamená, že se vrací i druhý člověk z páru. V případě větší skupiny to tak nemusí být, ale minimálně to zkazí kus dovolené všem. Takže výše uvedená čísla je nutno většinou násobit dvěma, někdy i větším číslem. (matematicky to není úplně přesné, ale přesnost je postačující)
Takže pravděpodobnost neudělení (ale zaplacení poplatku, poskytnutí svých osobních údajů, a promrhání času) je potom blízká 10% zdola.
Pravděpodobnost vrácení (jednoho ze skupiny, tudíž všech) lze odhadnout na necelá 2%. (Takže jak správně tušíš, číslo jsi si vymyslel a spletl jsi se o 6 řádů.)
Je to hodně, nebo málo? Jak správně říkáš, jak pro koho.
Pokud budu student, nebo nezaměstnaný, a pojedu do USA načerno pracovat, tak je to přijatelné riziko. Navíc když bych to vzal přes Londýn, tak když mě vrátí, tak budu pracovat namísto USA v Anglii - navíc legálně. Tudíž je to nečestné, ale z hlediska výše rizika zde nevidím problém.
Pokud ale budu na dovolené, chci dodržovat veškeré dohody a zákony, peníze tam utrácet, ne načerno vydělávat, tak riziko ve výši několika % zkažené dovolené, je pro mě jednoznačně nepřijatelné.
Zkrátka systém je nastaven tak, že poctivý člověk je bit, gauner nemá problém. A to ať se na mě nikdo nezlobí, do "kšeftu" s takovým nesolidním partnerem já nejdu.
Ostatně mám to já, nebo kdokoli jiný zapotřebí? Teď mám namyšleno Norsko. Žádná víza, žádné podrazy, pěkná příroda, málo lidí. Před lety jsem měl i něco pracovně s Nory, oni už zde byly, pohovořili jsme, na co se mám dobrého zaměřit vím... tak co se budu srát někam, kde o mě nestojí, a dávají mi to najevo? Mám jim do USA snad ještě cpát svoje peníze, své otisky prstů, nechat se fotit jak kriminálník?
Pro mě je překvapivé, jak si lidé neváží svého času, svých peněz a nechají s sebou vytírat podlahu. A ještě za to zaplatí a poděkují. Stejně tak nechápu, proč štěkají na ty, kdo s nimi tyto "hodnoty" nesdílí.
Ty, i když jsi se s tím číslem netrefil, tak alespoň uvažuješ. "thr" jen lítá mezi "dostat se do USA je jedna z nejobtížnějších věcí na světě" a "já byl poprvé v USA jako "mladý svobodný člověk" a vše bylo v pohodě". Vždyť je to směšné.
To si snad dokážeš spočítat. Nebo taky ne?
Někomu, kdo je nezaměstnaný v oblasti, kde by dělal za minimální plat + několik set Kč navrch, tak asi ano. Nebo študákovi, který si tak vydělá na cestu, na závěr i nějaké cestování na místě, a nějaké to kapesné na zimu.
Ale normálnímu člověku se to při dnešních platech nevyplatí. I při podprůměrném platu a dnešním kurzu USD je na tom, po zaplacení všech nákladů, sotva na nule.
Pokud by dělal v USA svoji kvalifikaci (to ale načerno těžko, vzhledem k "občanské uvědomělosti" /bonzáctví/ tamních obyvatel), a ne pomocné mizerně placené práce, tak to nebude výrazně odlišné ani při řekněme dvojnásobku průměrného platu.
No, a kdo má několikanásobek průměrného platu, tak tomu se to nemůže vyplatit vůbec - to by byl v oboru hodně vysoko, a měl by pracovní vízum...
Připomínám, že problém je, že já si to dokáži spočítat. Ale rozhoduje úředník USA, co si tohle spočítat nedokáže.
Už jsem to napsal. Tedy znova: vůbec nezáleží na tom, co si myslím já. Záleží na tom, co si myslí úředník na letišti. A to doslova co si "myslí". On nikomu do hlavy nevidí, neví, nezná, a ani nemůže znát. Proto on jen "myslí".
Zato ty neděláš ani to. Jinak by jsi se tak hloupě nedotazoval, jestli je poznávací znamení legál / nelegál trocha peněz na účtu a nějaká rezervace. Zkus použít hlavu. Alespoň jednou. Rezervace nic neznamená. Dá se zrušit, a peníze vrátit - byly-li ovšem vůbec zaplaceny. Peníze na alespoň dva týdny cestování turisty, tak ty musí mít do začátku i nelegál. Další věc je, jak to prokáže. Výpisem z účtu? Tomu úředník nerozumí, a může si (už je to tu zase) "myslet", že je zfalšovaný. Hotovostí? Paklík bankovek je podezřelý - může si (a znova) "myslet", že je to drogový dealer, nebo terorista s penězi pro nákup zbraní. Karta? Jednak jak nezjistí, kolik na ní má. A i kdyby to zjistil, tak zpět na začátek, peníze musí mít do začátku i ilegál.
Fascinuje mě, kolik lidí odmítá používat vlastní hlavu.
Zvlastni, absolvoval jsem to trikrat. Predstavte si radu 30 prepazek, pred kterou je prostora velikosti telocvicny, do ktere kazdych x minut vyplivne dalsi letadlo dalsich 300 lidi. Ani jednou (ani z toho primeho prazskeho letu, vetsina lidi byla pred nami) jsme nezaregistrovali 30 nasranych odmitnutych (dokonce ani jednoho)...
Trosku mi pripominate jednoho cloveka z fotofora, co nakupuje nejruznejsi fototechniku a pak foti jen z okna panelak naproti, protoze se s ni boji vyjit ven, aby mu ji nahodou nekdo neukradl... Pak porovnava nejmensi detaily a tim si oduvodni, ze ta technika je na nic a zase ji vraci. Doporucuju se nebat a nekam vyjet, on vas ten svet neukousne ;)
Tohle je naprosto zbytečná debata - prostě si někdo vezme do hlavy, že "USA je zlo a úředník může cokoliv" a nic s ním nehne. Já byl v USA sám asi 14x, řada akcí s dalšími lidmi - u všech naprostá pohoda, ani nebyly podstatné problémy o vrácení nemluvě. K tomu mám informace od řady známých (pohybuji se v oblasti focení, tak jen těch cest kamarádů, kteří letěli fotit jsou desítky) - opět počet problémů nula. Dohromady to takhle v mém bližším okolí, (tedy žádné zprávy z třetí ruky) za posledních 10 let může dělat možná 300 cest do USA různými lidmi (různý věk, pohlaví i zaměstnání) - vrácen zkrátka nebyl nikdo.
Ale holt někdo má fixní ideu, že je pravděpodobnost zkažené akce neúměrná - jeho věc :-)
Jó hoši, s způsobem vaší argumentace "vlož protivníkovi do úst nejaký nesmysl a ten vyvrať svými argumenty"
/prostě si někdo vezme do hlavy, že "USA je zlo a úředník může cokoliv/,
opravdu postarádá cokoli jakýkoli smysl. Nakonec, hubu si dříve, či později, nabijete vy. Ne já.
Takhle to končí pokaždé, když jeden hovoří o matematice, statistice a zákonech, a vy zase hovoříte v rovině ideologické.
nemas pravdu, ani mlady clovek nema potize, pokud hodnoverne prokaze, ze cil jeho cesty je turistika a ma na ni dost penez. Rekneme si otevrene, ze vsichni Cesi, kteri narazili, meli problem zejmena s tim, ze tam jeli bez penez s nadeji, ze si nejak nacerno vydelaji. Pro takove je pravdepodobnost nevpusteni opravdu vysoka.
Jak říkáš, kovboji.
Jenže abys narazil, tak by tě tam museli pustit. No tak to tě tam rovnou nepustí.
Protože co horšího, nekterý jsou rafinovaný. On má zpáteční letenku, sice na datum - ale ta se dá vrátit, nebo přeložit. On má perfektní legendu, i potrzení z hotelu - tak na toho obzvláště pozor, ten bude organizovaný. A ne cestovkou, ale nějakým "zprostředkovatelem". Jo kdo to má vědět předem, radši ho nepustíme.
A činnost celného úředníka je být bdělý. Bdělost prokáže vrácenými turisty. Taková jsou pravidla. Můžeme stokrát tvrdit, že je vše v pohodě, že tebe tam pustili, že... Ale na věci to nic nemění.
Ale proč tak vážně: vždyť jde o dovolenou. Tak proč si ji zkazit kvůli "plnění kvóty bdělosti" jednoho úředníčka na letišti? Není lepší jet jinam? Znal jsem jednoho, co o USA také pořád básnil. Tak jsem se ho zeptal, proč tam tedy není. Že prý má v pasu takové razítko... Jak říkám, vždyť je to vlastně sranda.
Tak jasne, ze moznost odmitnuti teoreticky je, ale znam spoustu lidi, co tam (i opakovane) byli a nikdo nikdy odmitnut nebyl. Ale je pravda, ze neznam nikoho, kdo se pokousel probourat na tamni trh prace nacerno, pak chapu, ze to riziko je... Vy nekoho OSOBNE (ne znamy znameho znameho znameho na internetu psal) znate, kdo byl bezduvodne odmitnut pri legitimnim pokusu tam cestovat?
Já znám osobně jednu Švédku a Angličana, které vrátili (oba rodilí - žádní černoši či utěrky). A to mají bezvízový styk a Švédka jela na pozvání bývalé au-pair rodiny na návštěvu.
Když můžou vrátit tyhle, tak bych se nedivil, kdyby z banánové republiky nevpustili deset až dvacet procent.
Jinak dle mých zkušeností se při udílení víza a vpouštění v duchu ptají "bude ten člověk přínosem, když tu zůstane?". Takže mladí doktoři nebo IT odborníci mají vstup prakticky jistý.
to neni vec bananove republiky, to je vec penez. Immigration officer dobre vi, kolik stoji pobyt v USA. Chce videt na vas, na vasi penezence, na vasem obleceni, na vasem chovani, ze na to mate. Ex aupair (cesky sluzka) na to asi nemela. Muj pocit, z tech chlapku je, ze jsou profici a vzdy si s nima prijemne popovidam.
Já se u imigrace taky vždy dobře bavím (do USA létám poměrně hodně často, takže jsem zažil ledacos).
Fakt ale je, že paradoxně přechod na bezvízový styk (byť s tím online ESTA vyplněním) může situaci zkomplikovat, dokud se dávala víza, tak se vše "přefiltrovalo" předem a ti evidentně problémoví ani nedostali vízum, tak pak těch vrácených až v USA moc nebylo. Přes ESTA ale asi projde víc lidí, kteří pak mohou mít problémy... Docela by mě zajímalo, jestli nějaká statistika na toto téma existuje - může to být docela zajímavé.
No ale právě v tom je vtip, že pro imigračního úředníka není až tak zásadní, jestli jste z bohaté, nebo rozvojové země.
On se snaží posoudit rizika toho konkrétního člověka - v případě normálních lidí hlavně riziko, že jedou do USA nelegálně pracovat.
A zrovna situace - kdy někdo pracoval v USA jako au-pair - a teď tam k nim jede jenom na návštěvu - to zní trochu jako: Minule jsem tu pracovala platila daně, ale teď tu budu zase pracovat, akorát na černo.
Prostě ta úvaha - nepustili blonďatou Švédku a Angličana - tudíž od nás nebudou pouštět tak 10-20% je úplně mimo.
Nicméně je to byrokratický proces byrokratického aparátu, takže o šílenosti není nouze. Médii před několika roky proběhl případ českého vojáka (tuším že i důstojníka) - veterána z Iráku, který chtěl vízum do USA, aby tam navštívil svého amerického přítele - taktéž vojáka, co se seznámili při službě v Iráku. A vízum nedostal, protože byl v Iráku - a to je riziková země. A že se jednalo o vízum na ne o imigrační kontrolu je pro ilustraci celkem jedno.
Na druhé straně ale u tohoto případu bych docela čekal, že z procesu vydání víza spadne z toho "rovnou dostal" do stavu "pohovor s konzulem", kde se tyhle věci obvykle vyjasní (pár mých kolegů vízum dostalo, ale až právě v tomto druhém kroku).
Těžko říct, jak ten konkrétní medializovaný případ probíhal a kdy vůbec padlo to zdůvodnění, že mu to zamítli kvůli Iráku - bohužel dobrat se z médií seriózního popisu je problém :-(
To ano, o existenci toho případu nepochybuji, taky jsem něco takového zachytil. Spíš by mě zajímal ten průběh vízového řízení... Jak jsem už zmiňoval, u nás ve firmě se těch víz vyřizovala opravdu spousta - většina v pohodě rovnou, ale pár lidí "šlo na kobereček", kde to ale prošlo úplně všem, přímý pohovor vesměs korektní a "k věci". Moc se mi nechce věřit, že by při podobném průběhu nebyl zohledněn vojenský veterán na obou stranách - zrovna v respektu k nim se můžeme od američanů spíše učit. Takže to buď byla klasická srážka s blbcem (bohužel možné) anebo z nějakého důvodu k tomu druhému kroku vůbec nedošlo...