Švarcsystém: Poslanci káží vodu, pijí víno
Zákonodárci ústně brojí proti tzv. švarcsystému, tedy zaměstnávání na živnostenský list, ale v praxi jej sami používají.
5.leden 2012 - 07:15
Sami totiž obcházejí pracovněprávní předpisy a na stejném základě zaměstnávají své asistenty. Ve čtvrtečním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).
Takové chování se nyní může obrátit proti nim. Inspektoři Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) totiž v rámci plošných kontrol potírajících švarcsystém, při kterém stát přichází o nemalé peníze, nevylučují, že navštíví i parlament. "Ukážou-li se závažné důvody, kontrolu tam sami provedeme," potvrdil pro LN generální inspektor SÚIP Rudolf Hahn. Pokud by jeho podřízení zjistili pochybení, mělo by to pro sněmovnu či Senát nezanedbatelné následky: minimální pokuta za takovou nelegální práci je od ledna 250 tisíc korun.
Vedení sněmovny namítá, že ani nyní švarcsystém netoleruje. "Asistenti činnost vykonávají na základě zadání poslance, smlouva neobsahuje místo výkonu práce a trvá jen po dobu mandátu," vzkázal LN vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr.
Právní experti oslovení LN však takový výklad odmítají. "Zřídkakdy mohou mít tyto služby charakter samostatné nezávislé činnosti. Je to velmi problematické, svým klientům tuto formu spolupráce důrazně nedoporučuji," říká třeba Jan Vych z advokátní kanceláře Vych & Partners.
(bk, mfx, foto: arch.)
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-vlady/svarcsystem-poslanci-kazi-vodu-piji-vino/
https://www.google.com/search?q=poslanci+%C5%A1varc+syst%C3%A9m&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a
ZLÁMALOVÁ: Asociální ochrana
5. ledna 2012 7:19
Před třemi lety v čase vrcholící finanční krize přišel tehdejší ministr práce Petr Nečas s dobrým nápadem legalizovat populární švarc systém, tedy zaměstnávání lidí nikoliv na běžnou pracovní smlouvu se všemi výpovědními lhůtami, odstupným, vysokými odvody pojistného a stravenkami, ale na živnostenský list. To je podstatně levnější a jednodušší.
Motiv byl jasný: udržet v těžké krizové době co nejvíc lidí v práci. Po třech letech je Evropa znovu na hraně recese a Petr Nečas vede vládu, která od nového roku naopak v potírání švarc systému přitvrdila. Ve stejné logice to znamená, že si práci udrží méně lidí. Podle průzkumů společenských nálad se přitom letos nejvíc ze všeho bojíme právě nezaměstnanosti.
Chce-li nám premiér od strachu alespoň trochu ulevit, je čas vrátit se k nápadu z roku 2009. Že většina firem raději najme živnostníka? Zatím bohužel ano.
Proto by bylo dobré zároveň s legalizací švarc systému srovnat rozdíly mezi oběma skupinami. Zjednodušit výpovědi, snížit odstupné pro zaměstnance a zároveň srovnat povinné odvody sociálního a zdravotního pojištění.
Proč by měl zaměstnanec posílat státu na důchody víc? Prémií za odvahu jsou pro živnostníka nižší daně. Že to zní asociálně?
Zdánlivě. Nejsilnější ochraně před propuštěním a nejvyššímu odstupnému se těší Řekové, Španělé, Italové a Francouzi. Země s nejvyšší nezaměstnaností v Evropě.
Lenka Zlámalová
Asistenti poslanců a senátorů? Typický model švarc systému
Doporučujeme 6. ledna 2012 7:00
PRAHA - Je to kuriózní rozpor: politici loni prosadili novelu zákona o zaměstnanosti, která má potírat tzv. švarc systém. Tedy zaměstnávání na živnostenský list, při němž státní kasa přichází o nemalé peníze.
Přitom právě u zákonodárců lze nalézt jeden z nejtypičtějších příkladů takového obcházení pracovněprávních předpisů. Poslanci i senátoři na takovém základu angažují své asistenty.
Pokuty za práci načerno
Pokuta za nelegální práci pro zaměstnavatele začíná nově na hranici 250 tisíc korun a může dosáhnout až 10 milionů.
Inspektoři ohlásili, že chystají po Česku 200 tisíc kontrol. Nevylučují ani kontrolu ve sněmovně či Senátu.
Politici proto přemýšlejí, jak praxi změnit. Nabízí se idea superplatu.
„Ukážou-li se závažné důvody, kontrolu tam provedeme,“ potvrzuje pro LN generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn.
Vedení sněmovny namítá, že ani nyní švarc systém netoleruje. „Asistenti činnost vykonávají na základě zadání poslance, smlouva neobsahuje místo výkonu práce a trvá jen po dobu mandátu,“ vzkázal LN vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr. Jenže takový výklad právní experti, které LN oslovily, odmítají.