Úvahy jak zaměstnavatel švarcem ušetří a zaměstnanec je bit na absenci dovolené – patří možná tak do rudého práva, ale ne do serveru o financích.
Ve skutečnosti práce má pro zaměstnavatele vždycky stejnou cenu, ovlivněnou rizikovými faktory. Takže placenou dovolenou nedostává zaměstnanec navíc, ale sníží se mu o ní roční plat. Riziko snažší výpovědi u dohody a švarce je vykoupeno větší odměnou a naopak, atd.
Švarc je výhodný pro zaměstnance, kteí nestojí o sociální jistoty – protože peníze dostane na ruku a může se o ně postarat možná lépe než stát. Z hlediska zaměstnavatele je však přínos zdanění práce nulitní. Švarc je pro zaměstnavatele výhodný pouze tím, že na jednu činnost odpálí dvoje náklady. Tedy jednou si dají do nákladů reálné náklady na pracovní místo – a švarczaměstnanec si odečte daně paušálem podruhé. Zdanění práce má jinou charaketeristiku, ale stejný výdaj.
Pro zaměstnavatele je švarc výhodný v tom, že má mnohem větší volnost v nakládání s pracovní silou? Má nárazovou práci a potřebuje přesčas? Tak ho prostě nařídí. Není spokojený s pracovníkem? Tak ho může na hodinu vyhodit. Žádná „ochrana zaměstnanců“, žádné odstupné, žádná placená dovolená – prostě všecko záleží na dohodě firmy s švarcpracovníkem.
Takže stará dobrá klasika – švarc vyhovuje zaměstnavatelům i zaměstnancům a jediný, kdo kafrá, je Tatíček Stát :-Q
Zijeme v cechach, takze to zas tak ruzove nebude a zamestnavatel klidne nabidne zamestnanci ty same penize na svarcsystem. Plus navic treba ten clovek nebude moci mit nekolik let dovolenou, protoze zamestnavatel se nebude chtit dohodnout na preruseni prace na 2 tydny.
A nevim, jak se na svarce budou divat banky, kdyz bude dotycny chtit bydlet. Ale soucasny zakonik prace taky neni zadna vyhra.
Jako placenou dovolenou u svarce? No ja jsem spis v tomhle teoretik, ale obavam se ze by se nasli zamestnavatele, kteri by klidne stridali 14 dni 16 hodin denne a tyden bez prace bez nejakeho smysluplneho duvodu. Zamestnanec je sice koule u nohy, ale alespon ma trochu „zajisteno“ slusne jednani. Ale to uz je o lidech.
Je to moje zkušenost programátora z malých IT firem. Švarc systém tam, kde jsem měl možnost posoudit, není nástroj na odrbání zaměstnance (to si nemohou dovolit, trh práce v tomto oboru celkem funguje), ale primárně daňový únik tj. odrbání státu. Sekundárně pak vyhnutí se zákoníku práce, jde asi hlavně o odstupné a výpovědní dobu. (Což za odrbání zaměstnance nepovažuji. Např. mě v prosinci kvůli nedostatku zakázek vyhodili z práce a za to odstupné jsem šéfům ještě slušně poděkoval, novou práci jsem hledal měsíc. V mém případě by bylo spravedlivé odškodnění za výpověď 4/5 pružná pracovní doba (na pohovory) po dobu 1 měsíce placená jako plný úvazek a nikoli socialistické 2 měsíce + 3 platy za nic.)
Obdobně, pokud se dohodnu, že si budu moct fakturovat čtyři týdny nebýt v práci místo dovolené, tak to tak bude. Pokud si místo toho dohodnu vyšší hodinovou sazbu, taky dobrý, jediný problém je psychologický, tj. že pokud si udělám volno, přicházím o peníze, kdežto zaměstnanec si nevybrat dovolenou a nechat si jí proplatit až na vyjímečné případy nemůže.
myslím ,že se pletete vy a nebo jste zrovna ten který švacr využívá . dovolená placená je to ,když jste doma a dostáváte zaplaceno . minimální odvod OSVČ je cca 3000kč a z toho vám zrovna velká podpora v době nemoci nehrozí a nevěřím ,že nějaký rádobypodnikatel dá za práci stejně jako je superhrubá mzda někomu koho platí podle švarce vždy je to míň .
Buď jsi to nečetl, nebo si potřebuješ rýpnout. Jestli ten opravář u tebe pracuje s tvými nástroji a pomůckami a dostává od tebe pravidelný měsíční plat, tak to je tedy řemeslník k pohledání – hahaha!
A na opravu doma???!!! Mluví se tu o právnické osobě, která někoho zaměstnává…
Takže palec dolů…
Měsíční plat sice nebera, ale půjčené nástroje řemeslník občas použije. Třeba si půjčí kýbl a hadr nebo koště a apoň nahrubo to po sobě po nějaké zednické práci uklidí. To se děje běžně. A pravidelnou měsíční mzdu nemusí brát ani švarc zaměstnanec. Klidně se může dohodnout se šéfem, že si pokaždé hodí kostkou , jestli ho příště vyplatí za 2 týdny málo, za měsíc normálně nebo za 2 měsíce hodně. Je to trochu úchylné, ale mně by to třeba nevadilo.
Ráda se nechám poučit. Chtěla bych, aby mi někdo stručně a srozumitelně vysvětlil, zda je švarc systém využíván poslanci. Podle mého názoru ano. Takže pokud někdo bude kázat vodu a pít víno, je to svinstvo a státní vyhrůžka pokuty je opět ve smyslu – všichni jsme si rovni, ale někteří jsme si rovnější.
ODS do švarcsystému!
Tak zvaný švarcsystém chce legalizovat ODS. Pro ty, kdo nevědí, co to je, stručné vysvětlení: místo zaměstnaneckého poměru se pracuje na živnostenský list, daně a pojištění si platíte sami, zaměstnavatelé vám proplácejí faktury. Vy ale chodíte do práce či podniku každý den stejně jako regulérně zaměstnaní lidé. Tohle všechno se nesmí, jenže se to leckde dělá. Někdy překračování zákona vyžaduje zaměstnavatel, jinak práci nedostanete. Jindy si to přejí oni pseudoživnostníci, neboť si umějí „udělat“ daně.
Vždy je nejpřesvědčivější, když jdou politici příkladem. Proto navrhuji, aby na švarcsystém přešli nejprve poslanci a senátoři ODS. A to en bloc: žádné odmlouvání! Zařiďte si volnou živnost poslaneckou a o daně a všechna pojištění se starejte na své náklady. Pro případ, že si daně spočítáte špatně, zrušte si imunitu, aby vás mohli zavřít jako každého občana, co udělá totéž. Začít by se mohlo s čestným předsedou ODS. Prezident na živnostenský list – to by byla raritka světová! Při fakturaci by se mohlo kontrolovat, jak hlava státu plní své ústavní živnostenské povinnosti – například jmenování ústavních soudců.
http://hn.ihned.cz/c1-15514730-jan-machacek-ods-do-svarcsystemu
Související: Senátní výbory podporují zrušení postihu za švarcsystém
http://domaci.ihned.cz/c1-15518170-senatni-vybory-podporuji-zruseni-postihu-za-svarcsystem
Co to je za prispevek? Z logiky veci plyne, ze zivnostnik se dostane do postaveni zamestnance pouze tehdy, pokud bude danou cinnost vykonavat mj. pouze pro jednoho zakaznika. Pokud tedy ty budes mit opravare kazdy den jen sam pro sebe, on bude delat jen pro tebe, opravovat a starat se kazdy den jen o tvuj barak, tak ano, pak to bude tvuj zamestnanec. Pokud vsak ma dalsi desitky klientu, tak se pochopitelne nemuze stat tvym zamestnancem … trosku vic myslet …
Podle mě by stát místo honu na švarc systém měl srovnat danění (tím myslím i zdravotní a sociální daň s oficiálním názvem „pojištění“), odpisy atd. S tou výhradou, že OSVČ nedostává po dvou týdnech od státu nemocenskou, takže trochu méně by daněná být měla (a případně dorovnat další drobnosti tohoto typu). Jinak by mělo být na zaměstnanci a zaměstnavateli, jak se dohodnou. Ono je totiž opravdu těžké stanovit hranici mezi prací nezávislou a závislou. Jednak je spousta fíglů třeba s tím pracovním náčiním. Třeba programátorův počítač, servírčin obleček nebo bagristův bagr si může OSVČ koupit nebo pronajmout (ten bagr samozřejmě jen formálně „pronajmout“ s pomocí zaměstnavatele-„zákazníka“) a o to víc pak fakturovat. Pokud se tak se zaměstnavatelem dohodnou a proč by se nedohodli, když je to zájmu obou. A pak je i objektivně (i bez těch fíglů) těžké říci, co už je švarc a co ještě podnikání. V řadě malých IT firem prakticky není pracovní doba, toleruje se práce z domova atd. Přitom ti programátoři jsou fakticky zaměstnanci. Někdy zase (tentokrát skutečný) zákazník té skutečné OSVČ do práce tak kecá, že už je opravdu těžké ji prohlásit za nezávisle pracující. Takhle je to akorát o tom, kdo je otrlejší, kdo se méně bojí a kdo vymyslí víc fíglů pro případné kontroly. Hezký příklad, jak stát tlačí lidi do polokriminální činnosti.
Ale samozřejmě to není jen o daních. Celkem pochopitelně je tu švarc systém i kvůli nevýhodnému socialistickému zákoníku práce. Myslím si, že by si každý měl mít možnost vybrat, jestli chce placenou nemoc (a jako trdlo lítat s nachlazením kvůli neschopence k doktorovi a nemoci si ani dojít legálně nakoupit kvůli možné kontrole), 3 měsíce odstupné (a o to menší základní plat a riskovat, že zaměstnavatel to v době krize neustojí nebo zkusí zaměstnance vyštípat jinak), živit téměř nevyhoditelné odboráře nebo špatné zaměstnance, kteří ale ještě nejsou tak špatní, aby porušovali pracovní kázeň, mít menší plat kvůli místnosti pro odboráře atd… A nebo raděj normálně pracovat, mít třeba o čtvrtinu vyšší plat (i bez těch daňových výhod) a z té čtvrtky si 50% šetřit na nemoc, ztrátu zaměstnání, případně komerční pojištění atd. a těch druhých 50% z oné čtvrtky si užívat.
Souhlas. Já jsem to „zdanění“ myslel v širším slova smyslu tj. včetně těch paušálních odpisů. Jinak ale ty odpisy pro skutečné OSVČ považuji za skvělou věc, ušetří se jim nesmyslné papírování a různé ty fígle s účtenkami od kamarádů atd. Spíš bych ty odpisy snížil zhruba na polovinu (kdo má náklady 60%, tak by to měl prokázat, to už není drobnost typu nový počítač) a umožnil bych paušálně odepisovat i zaměstnancům.
Při čtení článku mi běhal mráz po zádech a několikrát jsem si díval, jaké je datum, jestli už je po volbách a vyhrál to Paroubek.
Celé stavění tzv. švarc systému mimo zákon je socialistická levárna. Já bych naopak postavil mimo zákon vztahy podle zákoníku práce, být v pracovním poměru podle něj je strašné lidské ponížení a zaměstnávat lidi je prakticky sebevražda, kdo to dělá, netuší, jaký bič na sebe plete.
Myslíte, že podíl zaměstnanců, kteří pracují za minimální mzdu (a zbytek dostávají na ruku) bude srovnatelný s podílem OSVČ, kteří nejsou v zisku (nebo jenom v malém)?
Myslíte, že statisticky platí, že u stejných profesí platí OSVČ na zdravotním pojištění přibližně stejně, jako jejich kolegové v zaměstnaneckém poměru?
I kdyby v obou pripadech (zamestnanec pracujici za nizkou mzdu protoze pul roku promarodi, v praci se flaka a krade vs. clovek pracujici na svarcsystem a uplatnujici pausalni naklady) byla castka odvedena na zdravotni pojisteni stejna (ackoliv ve skutecnosti zaplati svarcsystemak vic kvuli existenci minimalniho vymerovaciho zakladu), tak pravdepodobnost ze svarcsystemak onemocni a bude tedy odvedene penize cerpat je mnohem nizsi.
Máte pocit, že zaměstnanec, který půl roku promarodí a fláká se a krade je typický zaměstnanec? Nebo proč to jinak píšete, proč by takový případ měl být zajímavý?
Máte pocit, že OSVČ čerpají méně zdravotní péče, než jejich protějšci v zaměstnaneckém poměru?
Poznámka 1: Jenom pro jistotu připomínám, že se bavím o čerpané zdravotní péči, nikoliv délce pracovní neschopnosti, nebo o čerpané nemocenské.
Poznámka 2: Jenom pro jistotu připomínám, že chci porovnávat OSVČ a zaměstnance ve stejných profesích, protože jinak by se srovnávaly koše s baňama.
„…pravdepodobnost ze svarcsystemak onemocni a bude tedy odvedene penize cerpat je mnohem nizsi…“
Dobrý den pane.
Můžete mi prosím vysvětlit, jakým způsobem švarcsystém posiluje imunitu organismu popř. chrání před úrazem.
Chcete skutečně říci, že pravděpodobnost, že mě :
– srazí automobil
- dojde k úrazu při domácích činnostech
- dojde k infikaci bakteriemi nebo viry
- bude nutný nějaký kardio, interní nebo ortopedický chirurgický zákrok
se vlastnictvím živnostenského oprávnění snižuje ? Tak to abych hned zítra dal výpověď v zaměstnání a běžel na živnostenský úřad.
Jednoduše. Podívejte se na statistiky nemocnosti lidí se stejnou profesí pracující v soukromém sektoru, státním sektoru a samostatně. Zjistíte, že např. úřednice na úřadech jsou doma s dětmi 3× častěji než účetní v soukromém sektoru a samostatně pracující účetní ještě méně. Tato data jsou k dispozici. Čííímpak to asi bude, pane doktore, čím, čím, čím
Není ale rozdíl
a) být na nemocenské
A
b) navštívit kvůli zdraví lékaře, neřku-li skončit v nemocnici (nezávisle na a) )?
Samozřejmě u zaměstnanců může i tak b) převažovat oproti OSVČ – kvůli možnosti a) – ale že by to byl až tak dramatický rozdíl? Myslím, že do špitálu se nadšeně nepohrne ani ten zaměstnanec.
To, že je někdo (účetně) ve ztrátě, vůbec neznamená, že nevydělává a není schopen se užit. Představte si podnikatele, který si za vlastní pořídí novou dílnu, ale tuto dílnu účetně odepisuje 20 let. Pokud po následujících 20 let se mu vede špatně a nevydělá více než jsou náklady + odpisy, tak je 20 let účetně ve ztrátě a přitom má výdělek i z čeho žít.
Toto je extrémní příklad, ale než začnete plácat další nesmysly ot o tom, že kdo je trvale ve ztrátě je podvodník a patří do kriminálu, naštudujte si něco z účetníctví.
Za důchodce platí stát málo. A co má být? Daně platí výdělečně činní občané. Důchodci je neplatí. Je to státní solidární systém a jestli tam stát posílá peníze tak (ze zdravotní daně) či onak (z ostatních daní) je z mnoha pohledů celkem jedno, z celkového pohledu jde jenom o to, kolik tam celkem bude a kolik péče se za to vydá.
Pokud se stát rozhodne, že nebude za nevýdělečně činné platit sobě z jedné kapsy do druhé tolik, tak to považuji za implementační detail. Pokud bude někdo výdělečně činný platit minimální zdravotní pojištění, tak to považuji za parazitismus.
Individuálnost využívání zdravotní péče je v tomhle naprosto irelevantní.
Neznárodnil? Proč si takovou pitomost myslíte? Já nic takového nepsal. A jestli vám to z mého příspěvku vyplynulo, tak jste velmi špatný čtenář.
Současný systém financování zdravotní péče je státní a solidární. 99% relevantních rozhodnutí stejně dělá ministerstvo zdravotnictví a vyhláškami svou vůli diktuje pojišťovnám, které nejsou (ve své hlavní roli) žádné skutečné pojišťovny, ale fakticky pouze přerozdělovny peněz.
Kolik bude kdo platit „pojištění“ nařizuje stát. A to všechno platí s drobnými kosmetickými obměnami od vzniku pojišťoven v 90. letech.
Takže jestli vám současný systém připadá jako znárodněný, tak to se musíte obracet na jiné, než na rudooranžové soudruhy.
Jo, s těmi pojišťovnami jako přerozdělovnami je to svatá pravda. Bratranec potřebuje operaci šedého zákalu. Platí pojišťovna, ovšem s nejlacinějšími čočkami, a po operaci bude muset nosit brýle na blízko. Existují čočky lepší, kdy by brýle možná nepotřeboval. Ovšem nejde připlatit si rozdíl mezi čočkami… Pokud bude chtít ony lepší čočky, musí si celou operaci, pěkných pár desítek tisíc, zacvakat celou sám.
Už jsem to psal jinde v diskuzi – poměr lidí pobírajících minimální mzdu (a tudíž platících velmi nízké zdravotní pojištění) všem zaměstnancům je nepochybně menší, než poměr OSVČ platících těch 1600 ke všem OSVČ. Tím pádem lidi s minimální mzdou nepovažuji za problém.
Nicnéně člověk který platí 1080 Kč na zdravotním pojištění statisticky nepokryje své náklady na zdravotní péči (včetné poměrných částí své dětské a stařecké péče – aby to někoho nenapadlo počítat během třeba jednoho roku produktivního života). Takový člověk je tedy v současném systému zdravotní péče parazitem, který dostává péči jenom proto, že na něj doplácí ostatní, kteří tam dávají víc. Pro jistotu napíši ještě jednou, že se teď bavím jenom o zdravotním systému, nikoliv společnosti jako takové. A tudíž pochopitelně přes tento dílčí zdravotní parazitismus nebudu pracujícího člověka globálně označovat jako parazita. A to nejenom proto, že může být např. členem rodiny a vytváří podmínky manželce/manželovi, aby ani mohli platit nadprůměrné zdravotní a další daně.
Jistěže platí DPH. Ale zdravotnictví je primárně financováno ze zdravotního pojištění, které neplatí.
Pro stat bude jiste mnohem vyhodnejsi az se na to vsichni zivnostnici vyserou a nechaji se vest na pracaku. To ze stat pri stejnem objemu finaci dostane ponekud mene je taky vyvazeno tim, ze, jak bylo receno, kdyz OSVC jeho „zamestnavatel“ nezaplati, tak si muze jit stezovat leda na nadrazi. Zamestnanci jeho plat v nejhorsim proplati stat. OSVC dostane prdlajs.
Jen pro info dodávám, že u švarc systému je zásadní věc v tom, že aby se jednalo o obcházení zákona, musí ona osoba vykonávat (jak je správně uvedeno) „závislou práci.“ Aby se jednalo o závislou práci, musí být splněny zákonem uvedené podmínky a to KUMULATIVNĚ. V případě, kdy osoba jednu jedinou podmínku nesplňuje, např. vykonává práci na vlastní odpovědnost či vlastním jménem, nejedná se o závislou práci a dle zákona je vše v pořádku.
Z vašeho příspěvku nějak vyplývá, že všichni dnešní podnikatelé byly ještě před započatím podnikání velice zámožní … tak proč by tedy vůbec začínali podnikat?
K podnikání si je pouze potřeba vyřídit živnostenský list (myslím že je to dnes 2000 Kč) a potom už je to jen na něm … tak jako u každého jiného běžného podnikatele-živnostníka. Nezaměstnaných jsou plné obchody, plovárny apod. Když budou trošku šetřit, tak si na ten živnosťák a případné prvnotní potřeby lehce našetří. Ale nechci házet všechny do jednoho pytle, je tu i dost lidí, kteří opravdu pracovat nemohou.
Ano, potvrzuji, že všechny kiosky a obchodní místa v celé Republice mBanka obsazuje "podnikateli", tedy prácí na IČO /následně jednostrannou fakturací z jejich strany udávanou neprůhlednou částkou/. Je to typickej Švarzsystém. Akorát na centrále v Karolinský dělají na klasický zaměstanecký poměr. Vím to moc dobře, protože jsem tam u nich dělal. Co se týče mLinky, která se nachází v Polsku (tam jsou i ubytovaní Češi) ty dělají na pracovní smlouvu, zaměstnanecký poměr.
a) Z čeho vyplývá striktní povinnost pracovat pro někoho jako zaměstnanec (i kdyby šlo o dlouhodobou spolupráci)?
Zákoník práce pouze říká: „Zaměstnavatel má zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru.“
Jestli pro firmu pracuje 10 zaměstnanců a 9 OSVČ, v čem je problém?
b) Závislá práce je pojmem ze zákoníku práce, který upravuje vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Dle mého OSVČ pracující pro firmu na ŽL není zaměstnancem, a tudíž ani firma, ani OSVČ není vázána ničím ze zákoníku práce, ani definicí závislé práce. Mýlím se?
Ad b) – máte samozřejmě pravdu. Pokud fyzická osoba poskytuje nějakou práci (respektive plnění), přičemž tato práce porušuje jakoukoliv jedinou podmínku z definice závislé práce, nejedná se o pracovněprávní vztah. Jinými slovy, pokud právnická osoba uzavře smluvní vztah s 10 živnostníky o tom, že pro ni budou na svoji odpovědnost umývat kanceláře, již to není závislá práce a není to v rozporu se zákoníkem práce.
Nechapu, proc jste si v Cechach vymysleli, ze zamestnavat zivnostniky je trestne? V UK je to naprosto normalni i prestoze zivnostnik odvadi na socialnim a zdravotnim fixni platbu mesicne cca 250Kc, tedy mnohem mene nez v Cechach. Nikomu to zde nevadi, nikdo druhemu nezavidi.
Zdravotni pece je tu zdarma, nepotrebujete ani ukazovat nejakou karticku pojistence, ani dokazovat ze pracujete. Pravidla jsou jednoduche, zivnostnik plati cca 250Kc mesicne celkove za narodni pojisteni (zdravotni a socialni dohromady). Zamestnanec plati 12.5% narodni pojisteni a 12.5% dan z prijmu. Prijmy nad cca 40tis liber rocne se zdanuji 40% a od letos dokonce 50%. Zadna superhruba mzda neexistuje, zamestnavatel nic neodvadi. Nevim proc to mate v Cechach vsechno tak komplikovane.
V Cechach zijete v zajeti paragrafu, zpusobili jste si to sami, jiz dvacet let mate svobodu, ale stale mate totalitni zpusob mysleni.
„Zdravotni pece je tu zdarma“
No už jsem myslel, že nějaký socialismus, ale zřejmě ne:
„zivnostnik plati cca 250Kc mesicne celkove za narodni pojisteni (zdravotni a socialni dohromady)“
„V Cechach zijete v zajeti paragrafu, zpusobili jste si to sami, jiz dvacet let mate svobodu, ale stale mate totalitni zpusob mysleni.“
??? A jak to tu znáš, pokud žiješ v UK? Trochu hloupé soudit přes plot, né? (A pokud jsi tu také žil, tak jaképak „vy žijete“.)
Před časem jsem v GB pobýval před volbami (a měl jsem problém vysvětlit komisařům registrujícím voliče, že opravdu nejsem občan GB a že volit nebudu) a jedna ze stran měla jako hlavní volební tahák na všech bilbordech, že zkrátí čekací dobu na AKUTNÍ ošetření u lékaře pod 40 (slovy čtyřicet) hodin. A nikdo, koho jsem znal, státní zdravotní systém nepožíval, všichni si raději platili lékaře soukromé (a měli na to!). Takže v GB je možná státní systém levný, ale kvalita tomu odpovídá.
To jste koukam znal asi kralovskou rodinu, ja zase neznam nikoho, kdo by si platil privatniho lekare, nanejvis obcas tak privatni porody. O tech 40 hodinach tomu ani trochu neverim, moji znami potrebovali akutni osetreni jiz mnohokrat a vzdy byly osetreni okamzite a spickove. Vybaveni nemocnic je zde na mnohem vyssi urovni nez v CR. Dokonce i kazdy zubar ma svuj rentgen.
Statni zdravotni system (NHS) zde funguje uplne vyborne a jedine kdo si ne nej stezuji jsou imigranti z Ceska. Kdyz chci osetreni od lekare, tak musim alespon umet mluvit anglicky. Take zde obvodni lekari nemaji radi, kdyz chcete osetreni a nejste u nich registrovan. Slysel jsem uz tolika pomluv bristkeho zdravotnicti od svetaborcu z ceske kotliny ze mi to jen vyvolava usmev na tvari. Hlavne kdyz pak na BBC vidim zpravy typu „lecba rakoviny je v UK v katastrofalnim stavu, musime s tim neco delat, horsti vysledky maji uz v Ceske republice a Polsku“
Navic bych se ohradil k tomu, ze v UK je zdravotni system levny. Levny je na v tom smyslu kolik se do nej odvadi na pojisteni. Jsem si ale jisty, ze kdyz vezmete prijmy do nemocnic z NHS, tak budou na hlavu mnohem vyssi nezli v Ceske republice. V Ceske republice pracujizi a zivnostnici odvedou vice penez, ale mene se dostane k lekarum, protoze velkou cast z toho schlamstne administraviva. Ty palace pro 10 ceskych pojistoven nekdo zaplatit musi. Ty obrovske odmeny reditelum zdravotnich pojistoven nekdo zaplatit musi….
Asi by bylo dobré nejprve se zabývat tím, že „stát“ díky vytvoření institutu superhrubé mzdy diskriminuje specifickou kategorii občanů a sice zaměstnanců(a to pouze na základě příslušnosti k společenské třídě-tedy ve skutečnosti porušuje zákon), jejichž práce je zdaněna mnohem více než práce OSVČ. Je dobré si uvědomit, že v ČR existuje průběžný systém „důchodového pojištění“ tedy veškeré odvody ze sociálního pojištění jsou daně. „Stát“ ve skutečnosti, co se týče důchodů nic negarantuje(snad jen to, že nějaké budou- což je garance spíše ubohá jak lze z politických debat na téma „důchody za několik let“ usuzovat) Není tedy odvody možno považovat za pojištění, ale nutně za součást daně. Povinost odvádět tuto daň stát přenáší na zaměstnavatele. Tyto odvody jdou do státního rozpočtu tak není možné odvolávat se na princip subsidiarity. Zaměstnavatel se tedy v rukou státu stává vykonavatelem, dle mého názoru, protiprávně nastaveného systému a ještě na to doplácí, vlastně je státem nucen na toto přistoupit. Tento systém mimo jiné znamená, že cena práce je pro zaměstnavatele přibližně dvakrát tolik co zaplatí zaměstnanci (je dobré si uvědomit, že jako zaměstnanec, na přímých odvodech, zaplatím ještě než dostanu mzdu, asi 45%!!!), přičemž zaměstnanec z tohoto nemá žádný užitek!!!!! jediný kdo z toho má užitek jsou státní úředníci-to oni jsou tím co je nutné si představit pod nadpisem „stát“. Do další debaty by bylo zabývat se kompetencemi státních úředníků.
Omlouvám se za velmi zkrácené zamyšlení, možná trochu nesrozumitelné. Každému doporučuji seznámit se podrobněji s tímto skutečně „kreativním“ řešením, které nám ordinuje „stát“ a které odkazuje na kvalitu právního(lépe řečeno právnického) systému v ČR. A teprve poté se zamýšlet nad způsoby zaměstnaneckých/pracovních vztahů.
> smluvní vztah lze kdykoliv snadno ukončit
Smluvní vztah mezi podnikateli uzavřený na dobu neurčitou lze ukončit pouze dohodou (pokud není ve smlouvě dohodnuta výpovědní lhůta, což vždy nebývá), ev. výpovědí pro porušení nasmlouvaných povinností, takže dohodu bez dohodnuté výpovědní lhůty nelze OSVČ, pokud neporuší své povinnosti, vypovědět. Pokud bývá dohodnuta výpovědní lhůta bývá dohodnuto i odstupné, ev. je neexistence odstupného zohledněna ve zvýšené sazbě.
Hodně firem v České republice pracuje na bázi Švarc systém, aby nemuseli platit pojistky. Firmy mají připravené pro případ kontroly speciál smlouvy, kterými to okecávají manageři se solidními platy, kteří to sychrují a nechávají se dobře platit, včetně nadnárodních firem…tesco, chapman taylor, mac donald. A pak si polovina zaměstnanců OSVČ odepíše daně fiktivníma služebníma cestami do Brna do Rumunska. atd. je to svinstvo..za to by měli manageři dostat pokutu od státu a finančáku!!! Co si o tom myslíte?
Může se hodit pár čísel pro představu (rok 2010):
- zdanění zaměstnance je cca 1/2 (48,6%)
- zdanění živnostníka je cca 1/7 (14,5%)
- tudíž pro zachování stejného čistého příjmu při švarc systému a při zaměstnání musí být hrubá mzda cca o 25% vyšší než fakturace živnostníka, což znamená že zaměstnavatel zaplatí (superhrubá mzda) cca o 66% více než v případě živnostníka
Švarcsystém: Poslanci káží vodu, pijí víno
Zákonodárci ústně brojí proti tzv. švarcsystému, tedy zaměstnávání na živnostenský list, ale v praxi jej sami používají.
5.leden 2012 - 07:15
Sami totiž obcházejí pracovněprávní předpisy a na stejném základě zaměstnávají své asistenty. Ve čtvrtečním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).
Takové chování se nyní může obrátit proti nim. Inspektoři Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) totiž v rámci plošných kontrol potírajících švarcsystém, při kterém stát přichází o nemalé peníze, nevylučují, že navštíví i parlament. "Ukážou-li se závažné důvody, kontrolu tam sami provedeme," potvrdil pro LN generální inspektor SÚIP Rudolf Hahn. Pokud by jeho podřízení zjistili pochybení, mělo by to pro sněmovnu či Senát nezanedbatelné následky: minimální pokuta za takovou nelegální práci je od ledna 250 tisíc korun.
Vedení sněmovny namítá, že ani nyní švarcsystém netoleruje. "Asistenti činnost vykonávají na základě zadání poslance, smlouva neobsahuje místo výkonu práce a trvá jen po dobu mandátu," vzkázal LN vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr.
Právní experti oslovení LN však takový výklad odmítají. "Zřídkakdy mohou mít tyto služby charakter samostatné nezávislé činnosti. Je to velmi problematické, svým klientům tuto formu spolupráce důrazně nedoporučuji," říká třeba Jan Vych z advokátní kanceláře Vych & Partners.
(bk, mfx, foto: arch.)
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-vlady/svarcsystem-poslanci-kazi-vodu-piji-vino/
https://www.google.com/search?q=poslanci+%C5%A1varc+syst%C3%A9m&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a
ZLÁMALOVÁ: Asociální ochrana
5. ledna 2012 7:19
Před třemi lety v čase vrcholící finanční krize přišel tehdejší ministr práce Petr Nečas s dobrým nápadem legalizovat populární švarc systém, tedy zaměstnávání lidí nikoliv na běžnou pracovní smlouvu se všemi výpovědními lhůtami, odstupným, vysokými odvody pojistného a stravenkami, ale na živnostenský list. To je podstatně levnější a jednodušší.
Motiv byl jasný: udržet v těžké krizové době co nejvíc lidí v práci. Po třech letech je Evropa znovu na hraně recese a Petr Nečas vede vládu, která od nového roku naopak v potírání švarc systému přitvrdila. Ve stejné logice to znamená, že si práci udrží méně lidí. Podle průzkumů společenských nálad se přitom letos nejvíc ze všeho bojíme právě nezaměstnanosti.
Chce-li nám premiér od strachu alespoň trochu ulevit, je čas vrátit se k nápadu z roku 2009. Že většina firem raději najme živnostníka? Zatím bohužel ano.
Proto by bylo dobré zároveň s legalizací švarc systému srovnat rozdíly mezi oběma skupinami. Zjednodušit výpovědi, snížit odstupné pro zaměstnance a zároveň srovnat povinné odvody sociálního a zdravotního pojištění.
Proč by měl zaměstnanec posílat státu na důchody víc? Prémií za odvahu jsou pro živnostníka nižší daně. Že to zní asociálně?
Zdánlivě. Nejsilnější ochraně před propuštěním a nejvyššímu odstupnému se těší Řekové, Španělé, Italové a Francouzi. Země s nejvyšší nezaměstnaností v Evropě.
Lenka Zlámalová
Asistenti poslanců a senátorů? Typický model švarc systému
Doporučujeme 6. ledna 2012 7:00
PRAHA - Je to kuriózní rozpor: politici loni prosadili novelu zákona o zaměstnanosti, která má potírat tzv. švarc systém. Tedy zaměstnávání na živnostenský list, při němž státní kasa přichází o nemalé peníze.
Přitom právě u zákonodárců lze nalézt jeden z nejtypičtějších příkladů takového obcházení pracovněprávních předpisů. Poslanci i senátoři na takovém základu angažují své asistenty.
Pokuty za práci načerno
Pokuta za nelegální práci pro zaměstnavatele začíná nově na hranici 250 tisíc korun a může dosáhnout až 10 milionů.
Inspektoři ohlásili, že chystají po Česku 200 tisíc kontrol. Nevylučují ani kontrolu ve sněmovně či Senátu.
Politici proto přemýšlejí, jak praxi změnit. Nabízí se idea superplatu.
„Ukážou-li se závažné důvody, kontrolu tam provedeme,“ potvrzuje pro LN generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn.
Vedení sněmovny namítá, že ani nyní švarc systém netoleruje. „Asistenti činnost vykonávají na základě zadání poslance, smlouva neobsahuje místo výkonu práce a trvá jen po dobu mandátu,“ vzkázal LN vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr. Jenže takový výklad právní experti, které LN oslovily, odmítají.