Vlákno názorů k článku Vytvářet si finanční rezervy je nutnost. Ale kam s úsporami? od Patrik Chrz - Zatímco v polovině devadesátých let Češi patřili...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 2. 2008 7:01

    Patrik Chrz
    Zatímco v polovině devadesátých let Češi patřili k nejspořivějším národům v Evropě, dnes jsou v tomto ohledu jen podprůměrní. Míra úspor sice klesá prakticky ve všech vyspělých zemích, ale většinou ne tak rychle, jako u nás.
    Na tom ale není nic divného. Vysoká míra úspor vycházela z naprosto odlišné ekonomické a hlavně politické situace u nás. Naprostá většina spotřebního zboží, které patřilo na Západě k běžnému vybavení domácnosti byla u nás fyzicky nedostupná, laicky řečeno "nebylo za co peníze utratit" a to vytvářelo přebytek peněz, které se hromadily ve formě úspor.
    Dnes je situace opačná. Obchody přetékají zbožím jehož součet je v úhrnu vyšší, než koupěschopná poptávka (stejně jako v jakémkoliv jiném rozvinutém státě) a tak se obchodníci ve spolupráci s bankami snaží prodat zboží i za cenu toho, že zákazníky přemluví, aby koupili na splátky (často i bez úroků, jen aby prodali zboží např. "na úkor" konkurence).
    K těm anonymním knížkám - podle mě jde o značné části o "zapomenuté" peníze - tedy peníze lidí, co už jsou dávno mrtví nebo jednoduše zapomněli, že je tam mají (třeba hodně staří lidé).
    A ty spořící a termínované účty, u zálože je možné se dostat až na 5 - 5,5 % (podle výše částky a doby trvání).
    K tomu ostatnímu to chce to, co píše kolega přede mnou. ZNALOSTI. Ono to sice vypadá hrozně lákavě "investovat na burze", ale uvědomme si, že tam soupeříme s hráči z úplně jiné ligy. Banky a fondy mají informace, ke kterým nemá běžný smrtelník šanci se dostat a už vůbec ne ve stejné době. O investice se (obvykle :-)) starají týmy těch největších odborníků. Rovněž částky jakými tyto instituce disponují jsou úplně jiného řádu, při jejich možnostech mají i možnost různě zmanipulovat trh (i když je to obvykle nelegální - když se na to přijde :-) ) a přesto i tito velcí hráči občas prohrají (Barings Bank nebo nyní Societé Generale). Malý investor má jen jednu výhodu - je pružnější, protože hospodaří se svými penězi může si dovolit riskovat a v případě, že se rozhodne svého portfolia rychle zbavit, nezpůsobí (znatelný) pokles ceny dané komodity. Banka, když nakoupí nějaký "šunt" je tak trochu "v pasti". Když ho bude chtít najednou prodat, prodělá ještě víc, protože převis nabídky způsobí obrovský pokles ceny. A v případě investice do starožitností, známek, zlata, diamantů,... Pro běžného investora není problém komunitu koupit - a to i výhodně, problém je jí prodat. Chcete diamant? Na Internetu najdete spoustu společností zabývajících se jejich prodejem a koupit ho za polovinu oficiální maloobchodní ceny není vůbec žádný problém. Ale zkuste prodat JEDEN diamant! To tak možná v zastavárně (a nabízená cena tomu bude odpovídat).
  • 13. 2. 2008 13:25

    Tomas (neregistrovaný)
    no investice do numismatiky zminuje i clanek, ale to jsem na mysli nemel. Me slo o investicni zlato. To neni az takovy problem koupit a prodat. Jenze by melo smysl, kdyby provize obchodniku byly procentualni. Jenze na mensi mnostvi (10-50g), ktere pripada v mem pripade v uvahu je takovy rozdil cen (1x50g = 30000; 5x10g = 32500), ze me to odrazuje a prijde mi, ze to trochu ztraci efekt stabilni zalohy. Jak jsem psal, vsichni doporucuji vice maleho mnozstvi. Jenze ty ceny proste nuti kupovat co nejvetsi kusy, takze nakonec nekoupim zadne, protoze nejvyhodnejsi jsou 1kg slitky, na ktere nemam :)
  • 13. 2. 2008 13:43

    Patrik Chrz (neregistrovaný)
    Neexistuje jen zlate-mince.cz, je tu třeba abros.cz. Cena 10g slitku při nákupu 5 ks je 6 392 Kč (tedy 31800), cena 50 g je 29 399 Kč (při větším objemu (nad 5 ks nebo nad 100 000 Kč) je cena 29 105).
    Do zlata se ale neinvestuje, ve zlatě se peníze uchovávají (zpětný odprodej je opět se ztrátou). Zatím je to poměrně bezpečný přístav, ale stačí aby se našlo jedno bohatší naleziště nebo nový způsob těžby (v 1 km3 mořské vody je 5,5 tuny zlata) nebo způsob transmutace z jiných prvků (když to dokážou hvězdy, není důvod, abychom to nedokázali i my) a rázem může být prakticky bezcenné.
  • 14. 2. 2008 0:06

    L (neregistrovaný)
    Transmutaci už dokážeme, ale pořád je levnější zlato jednoduše vytěžit :-)
  • 14. 2. 2008 17:53

    Anunnaki (neregistrovaný)
    Jak jsem psal vyse, treba u http://www.avarrio.cz/prodej.php vychazi rozdil mezi prodejem a vykupem cca 2,44% pri 100g slitku (51742KC versus 50480KC).

    Je si potreba uvedomit, ze investice do zlata je investice do realne hodnoty. Vsechno ostatni, jako sporeni v nejake mene, nebo investicni fondy nebo cokoly jsou JEN BEZCENNE papiry. Proto, aby se snizila cena zlata je potreba vykonat spoustu lidske prace a proto jeho cena bude rust od rustu ceny lidske prace, a take ho mate doma. Oproti tomu kterakoly zapadni kapitalisticka mena ktera neni kryta nicim, muze ztratit svou hodnotu uplne na 0 v prubehu par dni nebo hodin ! Stalo se to nekolikrat v historii, a take i u nas (v patek se zavrou banky a stat vyhlasi ze bankovky neplati ze zmeni jen urcity pocet starych za nove a to same plati o cislach na uctech, propoctou kolik a jak budou chtit). Nebo treba nejake akcie nebo investicni duchodove fondy v cizine. Tamejsi stat vyhlasi znarodneni a mate po duchodu a vsech usporach. Nebo staci aby nastal nejaky vybuch atomove bomby nebo velky terroristicky utok na USA, a dolar se jeste vice propadne. Spinavost, upadek a pokles zivotni urovne dnesniho kapitalizmu neni patrny jen proto ze stat tiskne penize a plati nema vse i insolventnost bank a duchodovych fondu za ktere ruci, a take ze se muzou penize vytvaret na hypo uvery, cimz se muze nekomu zdat ze vse funguje, nicmene okradaji nas vsechny ze vytvari umyselne inflaci. Diky tomu tu bidu nevidime hned, ale bude hure, vidime to v USA. ala Americka Hypotecni krize. Ty, ktery tomu rozumeji, v tom vidi jen normalni uzdravovaci process kde veci se vraceji spet blize realnym odpovidajicim cenam - normalnu, bohuzel zanechavajic za sebou zkrachovalych lidi, ktery moc nepremysli o ekonomice a nechali se obelhat. Bohuzel je to jen zacatek. Kazdpoadne pokud vlastnite neco, co je fyzicky osahatelne a cenene (coz v 8500lete historii lidstva bylo zlato vzdy), nikdo nemuze zadnou machinaci Vas o nej pripravit nebo z nej udelat neco uplne bezcenne. (nepocitam ted apokalypticke vize astronomickych rozmeru).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).