Vlákno názorů k článku Vysokoškolským profesorem za 16 000 Kč čistého? Podle zákona v pořádku od Petr - VŠ plat má profesor jen na kafe a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 1. 2016 9:38

    Petr (neregistrovaný)

    VŠ plat má profesor jen na kafe a hamburger. Za státní peníze vystudoval, udělal docenturu a následně se stal profesorem. Příjem má za výuku, diplomky, doktorandy, disertace atd. Za státní peníze jezdí na konference a získané know how běžně přenáší za úplatu do soukromé sféry. Tato vysoká kvalifikace mu umožňuje získávat granty v objemu statisíců i milionů, potažmo tedy další podstatný příjem. Převážná většina profesorů učí na soukromých školách (i v zahraničí), v MBA programech, což je další významné peníze do kasičky. Mnoho z nich přes svoji kvalifikaci garantuje předměty na soukromých VŠ, což jsou také pěkné desítky tis. Kč měsíčně. Znám i profesory, kteří mají svoje firmy a dělají pro stát i privátní sektor nejrůznější výpočty, studie, měření apod., často s využitím potenciálu státní školy, kde mají hlavní úvazek. Pěkně velká skupina profesorů má nejen úvazek na VŠ, ale k tomu jedno i dvě další zaměstnání.
    Mohl bych ještě dost dlouho pokračovat. Neznám profesora, který má méně než 70.000,- Kč měsíčně, většina však má podstatně vyšší příjmy.

  • 19. 1. 2016 10:42

    * (neregistrovaný)

    Asi tak nějak. Ono počínaje tím základním platem, důležité jsou osobní příplatky. Znám osobně jednoho profesora, učí a zároveň dělá děkana, a nestěžuje si na peníze.
    Navíc za peníze školy a grantů procestoval celý svět, i s rodinou. To i v době, kdy děti byly mladší, a on jen docentem.

    A i z opačné strany, kdo na škole zůstával jako doktorand, tak ne kvůli platu asistenta, ale kvůli (tehdá) levnému bydlení na koleji + stravě + dostatku času na vlastní kšefty.

    Takže ona ta tabulka má v článku má jen velmi malou vypovídací hodnotu.

  • 24. 1. 2016 21:12

    Engineer (neregistrovaný)

    Jinak jo? Kde učí ti vaši 70 tisícoví profesoři? Na VUT v Bně fakulta strojní jsou interní platy podobně nízké jako se tady píše, s tím že asák má 14 tis hrubého....!!!! V případě, že učíte obor méně atraktivní navíc technický, tak máte taky třeba jen 10 posluchačů. To znamená že máte málo studentohodin=málo peněz přijde na váš odbor. Musíte jít do grantu, vydělat prachy aby plat poskočil na průměrný plat v čr a pak ještě učit. Moc času vám pak nezbývá. Smutné, ale brzo to české školství poškodí. A naše generace.....

  • 26. 1. 2016 10:06

    neberu (neregistrovaný)

    Mluvíte z pozice asáka, maximálně odborného asáka.
    Holt někdo musí na ty profesory vydělávat (dělat práci, za kterou dostnou peníze ti co mají titul) ...

    Pokud nevíte oč se jedná, pak si zjistěte něco o buzeraci při základní vojenské službě (mazáci versus nováčci).

    Z tohoto pohledu je to bohužel smůla dnešní doby... člověk potřebuje peníze když je mladý, protože se snaží osamostatnit, vytvořit/vybudovat rodinu, domov atd.
    Jenže ve vysokém školství nejvíc prachů urvou lidi ve středním a pokročilém věku, co již jsou zajištění a mají potomky z domu. Zároveň mají nejméně práce (viz příspěvky typu "profesor má 5 prací a 20 platů")... zatímco mladíky, který nemají nic než svůj mozek a energii je třeba zneužívat....

    Škola totiž taky není perpetum mobile, bez lidí co makají za 2 lidi a berou jen 14000 by nemoli mít profesoři 4 úvazky a tomu odpovídající plat... někdo ty úvazky musí "odmakat"... profesoři to očividně nebudou, protože prostou kalkulací 40 hodin týdně x 4 úvazky by znamenalo, že na spánek, převlíkání, osobní higienu a jídlo by měl takový profesor 8 hodin týdně .

    Bohužel je to taková legální mafie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).