Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Vysoké ceny léků? Lepší už to asi nebude! od papus - V Řecku je na každém balení léků vytištěna...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 11. 4. 2007 9:10

  papus (neregistrovaný)
  V Řecku je na každém balení léků vytištěna cena. Nikoliv na samolepce, jak je zvykem u nás /a v každé lékárně jiná/. Pacient si pak z krabičky oddělí cenovku /kupon/, se kterým jde do pojišťovny. Takže ať jste v centru velkoměsta nebo někde na okraji, všude platíte stejně a nestane se jako u nás, že obíháte lékárny, abyste ušetřili někdy až několik desítek korun
 • 11. 4. 2007 9:13

  Radek (neregistrovaný)
  Má to háček: V takovémto případě se může snadno stát, že se malé lékárně nevyplatí lék vůbec vést a držet - a tak budete lékárny obíhat nikoli kvůli desetikoruně, ale abyste ho vůbec sehnal.
 • 11. 4. 2007 9:31

  anonymní
  velkou řadu léků lékárny stejně na skladě namají. po předložení receptu vám lék objednají a následující den si jej můžete vyzvednout. Dle mých zkušeností je jedno, zda na venkovské lékárně či v ústavní lékárně. Distributoři objíždějí jednotlivé lékárny každý den. Otázkou je jen, jaký doplatek vám pak nasadí. Máme vážně nemocné dítě, které užívá velmi drahé léky, tak pokud bereme všechny v jedné lékárně, tak nám v některých doplatky odpouštěli, protože u jiných léků jim zase marže zaplatí ten prominutý doplatek. I takto to tedy může fungovat, a lékárna stejně nestrádá ...
 • 11. 4. 2007 10:43

  papus (neregistrovaný)
  Tak jak o tom napsal anonymní pisatel, většina lékáren u nás funguje jako internetové obchody. Nezatěžují se zásobou léků /pouze těch urgentních a jinak tam dostanete předražené pasty na zuby a krémy na pleť..../ a vy ty léky dostanete až to objednají na další den. Ale takové věci určitě pan Julínek řešit asi nebude.
 • 11. 4. 2007 12:20

  "m" (neregistrovaný)
  Jednotné pevné ceny? Hm ... To by pak i daleko lépe centrálně plánovalo. Možná by pak bylo lepší rovnou zrušit soukromé lékárny a distributory léků a vše ponechat pod státní kontrolou. Ostatně ještě lepší by bylo mít plnou kontrolu i nad tuzemskými výrobci léků, aby sem nezaváděly nějaké kapitalistické manýry. Proč by ale pak měl výrobce léků nakupovat suroviny a energie za tržní ceny? Lepší by bylo je také pevně určit, nejenom regulovat. To by si pak šlo pohlídat ceny léků hned od začátku.
 • 11. 4. 2007 13:02

  neuvedu (neregistrovaný)
  To, co navrhujete, by v mnoha případech bylo opravdu lepší. Co jde z veřejného pojištění, by nemělo být zdrojem nepřiměřeného zisku několika soukromých jedinců-podnikatelů. Jistě byste dal také přednost levnějšímu ošetření u lékaře, který jezdí nějakým Peugeotem a zisk dává do přístrojů než u nějakého zlatokopa, který bude jezdit každé 3 roky novým BMW a bude kňučet, že mu ordinace nevydělá a proto ještě po vás chce 1500 sponzorského příspěvku ...
  Pokud fungují stejné ceny u cigaret či tisku nebo ceny stejného výrobku v rámci celého obchodního řetězce (různá přepravní vzdálenost zboží, různé výšky nájmů ...), nevidím důvod, proč by toto nemohlo fungovat i u léků.
 • 11. 4. 2007 13:52

  Radek (neregistrovaný)
  Aha, vy jste asi nečetl článek, ke kterému diskutujete. Tam autor popisuje velmi dobře, proč to není lepší.
 • 11. 4. 2007 15:41

  neuvedu (neregistrovaný)
  Já diskutuji k příspěvkům ...

  Mohl byste specifikovat část článku, kterou máte na mysli, že jsem nečetl a ve které je popisováno "proč to není lepší"?
 • 11. 4. 2007 20:05

  Radek (neregistrovaný)
  Např. část "Nové léky nemohou být levné" a "Vrátíme se ke kořínkům?"

  Zejména:

  Vývoj a testování moderních léků je stále dražší. Udává se, že vývoj jednoho zcela nového léku v průměru vyjde až na 800 milionů dolarů. Navíc se jedná o velmi riskantní podnik.

  Do klinických zkoušek se nedostane ani 1 % testovaných látek. Jen jeden z pěti léků pak úspěšně projde jednotlivými fázemi klinických zkoušek až k registraci. Ani potom ale nemá výrobce léku vyhráno. Stává se, že až v praxi se ukáže, že nový lék není tak účinný nebo že má dokonce nebezpečné vedlejší účinky, což klinické zkoušky neodhalily. Jen tři z deseti léků uvedených na trh prý nakonec svému výrobci vydělají více, než zaplatil za jejich vývoj.

  Patentová ochrana léků trvá zpravidla 20 let od přihlášení nové účinné látky. Po odečtení několikaletého období vývoje, zkoušek a uvádění léku na trh zbývá výrobci často jen několik let na to, aby na jeho prodeji vydělal.

  a

  Podíl generik na celkovém objemu léků distribuovaných v Česku je výrazně vyšší než ve většině členských zemí Evropské unie. Navíc je tendence tento podíl v rámci úspor dále zvyšovat. Nedá se nic dělat, košile je zkrátka bližší než kabát a šetřit se musí. Je však třeba si uvědomit, že kdyby se touto cestou vydaly všechny státy, vývoj nových léků by se časem úplně zastavil. Přitom už dnes počet nově registrovaných léčivých látek rapidně klesá.
 • 11. 4. 2007 20:54

  neuvedu (neregistrovaný)
  psal jsem: "by nemělo být zdrojem nepřiměřeného zisku několika soukromých jedinců-podnikatelů" - tím myslím nenasytné podnikatele - lékárníky, kterým nestačí, když kape, ale musí téci proudem. Pokud na některý lék doplácíte u někoho několik set a u někoho několik desítek korun nebo vám doplatek promine zcela, pak je to na pováženou a nelze takto odírat občany. Jak by se vám líbilo, že někde by stála houska 1,50 a jinde 15? Na housce to tolik nekřičí, ale pokud z výplaty 15 tisíc koupím to samé zboží za 15 tisíc nebo jen za 1500 - to už je znát, že ...
  Proto bych se nejen já nezlobil, aby ceny důležitých komodit byly v celé republice stejné. Nemohu za to, že bydlím někde na venkově a že Pražáci mají většinu věcí mnohem levnějších než na venkově, samozřejmě při daleko vyšších výdělcích.
 • 11. 4. 2007 22:55

  Tomáš Marný (neregistrovaný)
  Pražáci mají většinu věcí mnohem levnějších... Ano, zejména třeba nájmy nebo benzín...
 • 12. 4. 2007 6:36

  neuvedu (neregistrovaný)
  Nájmy jsou výjimkou. Jestliže však zaplatíte na nájmu o tisícovku víc než jinde, mzda větší o 5 tisíc to vynahradí.
  S benzínem je to jiná. V Praze je opravdová láce a kdykoliv přes Prahu jedu, tak tam natankuji i o 1 - 2 kč na litru levněji než jinde. Nesmím jet samozřejme k Benzině nebo Shellu nebo na dálniční pumpu, ale jinak opravdu cenová paráda.
  Takže Pražáci mají ve většině případu skutečně cenový socialismus.
 • 12. 4. 2007 13:11

  anonymní
  O tisícovku? Rekonstruovaný byt 3+1 přes 100 m2 v pohraničí - nájem cca 6-7 tis. Kč/měs. Ten samý v Praze - 15-30 tis. Kč/měs.
  - ta tisícovka má círka o řád víc.
 • 12. 4. 2007 7:18

  Pavel (neregistrovaný)
  Pražáci mají všechno levnější? A vy jste někdy v Praze nakupoval? Zrovna nedávno jsem byl překvapen, jak je levno třeba v Plzni. Ceny v Globusu Plzeň jsou asi o čvrtinu nižší než v pražských Globusech. Když byl u mě známý z Kolína, nestačil se divit, kolik stojí v normální hospodě kafe, u nich prej i v té nejdražší je za třetinu, atd., atd.

  Možná na malé vesnici to vypadá jinak, protože náklady na vedení prodejny se musí rozpočítat na mnohem menší obrat, ale to není způsobeno nepřiměřeným ziskem obchodníka, ale malým obratem. A vy máte vždy na výběr zajet do většího města a platit náklady na dopravu, nebo nakoupit v místě dráž. Na vás je rozhodnutí, co je lepší.
 • 12. 4. 2007 15:13

  neuvedu (neregistrovaný)
  Při našich častých cestách do motolské nemocnice provádíme i nákupy. Bohužel, znovu musím konstatovat, že ceny v Praze jsou téměř socialistické. V našem okresním městě jsou zastoupeny kromě Globusu všechny super a hypermarkety, dostáváme i letáky, můžeme porovnávat. Drahotě samozřejmě kraluje Delvita, tam je to vidět na jedné jedoucí pokladně a malého zástupu zoufalců, co nemají auto a tak jsou nuceni nakupovat v místě, nebo ti, co něco opomenuli koupit jinde a kvůli jedné věci nebudou tahat auto a nepojedou přes půl města. Je fakt, že v globusech mají docela drahé maso a uzeniny, ale zato jsou prý kvalitní.
 • 12. 4. 2007 12:47

  Majkl (neregistrovaný)
  Pane u nás nehraje vůbec roli je li někde ve světě systém lepší nebo horší.Naše vlády se řídí heslem kdo chce psa bíti hůl si vždycky najde.Teď je tou holí údajné plýtvání léky.Teď se vše zdražuje protože je velká spotřeba a později se bude zdražovat poněvadž spotřeba poklesne ale fixní náklady zůstávají,viz několikeré zdražování vody a jiných nezbytných komodit se stejně stupidním zdůvodněním.Hlavním problémem jsou pánové Julínek a jemu podobní kteří jsou zcela zjevně napojeni na lékařskou a lékárnickou lobby a podle toho se také chovají.Z nás eventuálních nebo současných pacientů dělají jen blbce.Je někdy až dojemné jak se v televizi babička se 7000covým důchodem zastává svého obvodního lékaře který má 100000ale je mu to málo a chce ještě více.Ať se u lékaře platí ale v tom případě ať jim zruší platby za pacienta v kartotéce a dostávají platby jen za skutečně obsloužené pacienty.O lékárnících ani psát nebudu,za vše vypovídá stav v našem městě.Na 30000 obyvatel 14lékáren a všichní si žijí velmi dobře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).