Hlavní navigace

Názor k článku Vysoké ceny léků? Lepší už to asi nebude! od Radek - Např. část "Nové léky nemohou být levné" a...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 11. 4. 2007 20:05

  Radek (neregistrovaný)
  Např. část "Nové léky nemohou být levné" a "Vrátíme se ke kořínkům?"

  Zejména:

  Vývoj a testování moderních léků je stále dražší. Udává se, že vývoj jednoho zcela nového léku v průměru vyjde až na 800 milionů dolarů. Navíc se jedná o velmi riskantní podnik.

  Do klinických zkoušek se nedostane ani 1 % testovaných látek. Jen jeden z pěti léků pak úspěšně projde jednotlivými fázemi klinických zkoušek až k registraci. Ani potom ale nemá výrobce léku vyhráno. Stává se, že až v praxi se ukáže, že nový lék není tak účinný nebo že má dokonce nebezpečné vedlejší účinky, což klinické zkoušky neodhalily. Jen tři z deseti léků uvedených na trh prý nakonec svému výrobci vydělají více, než zaplatil za jejich vývoj.

  Patentová ochrana léků trvá zpravidla 20 let od přihlášení nové účinné látky. Po odečtení několikaletého období vývoje, zkoušek a uvádění léku na trh zbývá výrobci často jen několik let na to, aby na jeho prodeji vydělal.

  a

  Podíl generik na celkovém objemu léků distribuovaných v Česku je výrazně vyšší než ve většině členských zemí Evropské unie. Navíc je tendence tento podíl v rámci úspor dále zvyšovat. Nedá se nic dělat, košile je zkrátka bližší než kabát a šetřit se musí. Je však třeba si uvědomit, že kdyby se touto cestou vydaly všechny státy, vývoj nových léků by se časem úplně zastavil. Přitom už dnes počet nově registrovaných léčivých látek rapidně klesá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).