Až 800 korun vám bude moci naúčtovat penzijní fond od 1.8.2009, pokud se jej rozhodnete opustit a přejít ke konkurenci.
Poplatek za přechod zákazníka ke konkurenci však fond může naúčtovat jen do pěti let od uzavření smlouvy.
Novinkou také je, že zaměstnavatel už nebude smět ovlivňovat zaměstnance při výběru penzijního fondu. Zákon totiž zakazuje penzijním fondům, aby zaměstnavatelům (nebo přímo zájemcům) poskytovaly úplaty, odměny či nepeněžité výhody, které by porušily povinnost jednat v nejlepším zájmu pojištěnce.
Podle schválené novely fondy nesmějí uvádět nepravdivé, neúplné, nepřesné, nejasné či dvojsmyslné údaje a informace, anebo zamlčet údaje o charakteru a vlastnostech poskytované služby. Zájemcům budou muset poskytnout informuje nejen o fondu nebo osobě zprostředkovatele, ale také o všech účtovaných poplatcích, jiných souvisejících nákladech a o výši provize za zprostředkování.
Penzijní fondy také budou moci nově investovat i do dlouhodobých dluhopisů, maximálně však do výše 30 procent z majetku penzijního fondu. Musí jít o dluhopisy, jejichž emitentem je členský stát Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj a jejichž hodnocení bylo alespoň dvěma mezinárodně uznávanými ratingovými agenturami stanoveno na úrovni České republiky nebo vyšší.
Důvodem pro novelu zákona o penzijním připojištění je snaha zabránit častým přestupům klientů, které zvyšují náklady celého systému a ukrajují z výnosů fondů. Ty jsou kvůli dopadům finanční krize už tak v nelehké situaci. Změna jde zároveň na ruku velkým fondům, které se tak chtějí chránit před konkurencí menších hráčů na trhu.
Fondy už nyní evidují sumu více než čtyř miliard, které utratily za lovení nových klientů, a nechtějí ji dále zvyšovat. Každým přechodem tak rostou náklady celého spořícího systému minimálně o provizi zprostředkovatelů.
Z posledních dostupných údajů ke konci roku 2008 vyplývá, že k nejméně zatíženým patřily penzijní fondy České spořitelny, Allianz a Generali. Naopak fondy, které měly podíl nákladů příštích období vzhledem ke svému majetku relativně vysoký, byly Aegon, ČSOB Progres a Penzijní fond České pojišťovny.
"Zákon totiž zakazuje penzijním fondům, aby zaměstnavatelům (nebo přímo zájemcům) poskytovaly úplaty, odměny či nepeněžité výhody, které by porušily povinnost jednat v nejlepším zájmu pojištěnce."
Zaměstnavatel ale dál může přispívat jen do jednoho fondu (neboť je pro něj administrativně jednodušší) nebo tomu nerozumím správně?
No, to nevím, ale jestli jsem to dobře četla, tak zaměstnavatel vám nemůže nařizovat, do jakého fondu budete spořit, ale jelikož jde o benefit, tak se vám může stát, že vám jej odmítne poskytnout jako právně nenárokovatelný, nebo jen při splnění určitých podmínek a fond může být jedna z podmínek.
Odpověď na svou otázku najdete v § 27 odst 6 zákona o penz.přip. (po novele k 1.8.09), který výslovně říká:" Zaměstnavatel neovlivňuje zaměstnance při výběru fondu." Pokud by zaměstnavatel tuto povinnost porušil dopouští se správního deliktu pod sankcí pokuty 5mil. kč.