Hlavní navigace

Názor k článku Vyplatí se penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření? od Jan M. Holík - Penzijní fondy jsou opravdu velice rizikovou investicí, i...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 1. 2012 21:57

  Jan M. Holík

  Penzijní fondy jsou opravdu velice rizikovou investicí, i když většina odborníků v médiích tvrdí opak. Problém je totiž v tom, že medializovaní odborníci jsou většinou zaměstnanci institucí napojených na fondy.

  Takže je to jako kdyby se myšák Jerry šel radit s kocourem Tomem kam se má uložit ke spánku. Tom přece žije v blízkosti myší celý život a velice rád mu poradí - dokonce zdarma!

  Stejně tak lidé z fondů a bankovních institucí poradí, že nejlepší bude své úspory svěřit jejich moudré správě.

  Jenomže Vaše peníze ve fondu investuje někdo druhý za Vás. Jejich hodnota může stoupat, ale v případě propadu trhů může i razantně klesat.

  Vy dáte fondu 100% investice, fond nic vlastního neinvestuje. V případě růstu investice fond dostane 80% zisku a Vy jenom 20% (u některých ještě méně).
  V případě ztráty Vy nesete 100% rizika a fond žádné riziko nenese.

  Lidé si taky neuvědomují, že o peníze přichází i když jim zdánlivě peníze rostou.
  Česká koruna ztratila od roku 1993 okolo 80% své tehdejší hodnoty. Pokud si tedy někdo uložil do penzijního nebo jiného investičního fondu v roce 1993 nějaké finanční prostředky a fond mu je ztrojnásobil do dnešního dne, tak spousta lidí si bude libovat a radovat se.

  K tomu ale není důvod! Fond jim totiž ve skutečnosti žádné peníze nevydělal, ale ještě je připravil minimálně o 5% z jejich úspor.

  Je jediná věc, co bych poradil lidem místo fondů - o své finance se starejte sami. Čtěte knihy o investování, ekonomice a daňových zákonech (respektive daňových úlevách a výjimkách). Nejlépe od podnikatelů a úspěšných lidí, ne od bankéřů a fondů, kteří radí jediné: "Nejlépe uděláte, když mi Vaše peníze odevzdáte."

  Do čeho konkrétně a jak by měl člověk investovat, to už si každý určí sám - každému sedí něco jiného.

  Možná se do mě různí lidé z fondů pustí, ale myslím, že každý jedinec je svéprávný a má právo o své budoucnosti rozhodovat sám a ne za sebe nechat rozhodovat jiné a být vláčen.

  Ať už bude Vaše investice do nemovitostí, trhů nebo podnikání, je zde rozhodně obrovská pravděpodobnost, že Vaše investice Vám bude vydělávat hodně peněz v důchodu.

  Naopak podle mého názoru investice do fondu na 99,9% peníze nezhodnotí nikomu. Jedině majitelům fondu. Ti totiž vydělávají bez ohledu na to, zda jsou Vaše peníze zhodnocovány nebo ne. V podstatě jim to může být jedno.

  Ano, samozřejmě si uvědomuji, že to není řešení pro každého - respektive je to řešení tak pro 5% populace. Většina lidí si není ochotná přečíst ani návod na mikrovlnou troubu, natož něco odborného o investování. Ale to nevadí, protože si myslím, že je to nejlepší řešení a i kdyby se s ním řdilo jenom pár lidí, je dobře, že jejich majetek nesežerou instituce a zůstane jim. Dobré investice totiž přináší peníze nejen investorovi, ale podporují ekonomiku jako celek :-).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).