Hlavní navigace

Názor k článku Vyplatí se ještě třídit odpady? od Patrik Chrz - Proč vše musí být zabaleno do plastu? Dřív...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 1. 2009 10:53

  Patrik Chrz
  Proč vše musí být zabaleno do plastu? Dřív spousta obalů byla z papíru, se kterým si příroda poradí (kelímky na limo, 1rázové talíře ...) snáze. Dnes z každého nákupu v SM/HM je spousta odpadu. Každá věcička je zabalena do plastu. Klidně to může být zabaleno v papíru. Jsem rád, když mi dají v obchodě zdarma tašku, ale ta by klidně mohla být z papíru.
  Odpověď je jednoduchá - cena. Vyrobit tašku plastovou je levnější než vyrobit tašku papírovou. Stejně tak doprava a skladování - manipulovat ve skladu s milionem papírových nebo plastových "pětikilových" tašek je sakra rozdíl (objem, hmotnost)
  U nás k tomu za minulého režimu ještě přispívalo to, že technologie potřebné ke zpracování ropy se dovážely za nedostatkové západní devizy a pro Sovětský svaz také bylo výhodnější prodávat ropu za západní měnu.
  Docela mne šokoval výkup starého papíru zdarma - papír je potřeba stále a když si jdete koupit něco nového z papíru, stojí to hrozné peníze. Přitom by se mohlo omezit drancování našich lesů a vyrábět (pokud to technologie dovolí) ze starého papíru - ale to by zase nemohli mít zisky majitelé lesů - takže vlastně tady jde kdo z koho - pokud budou chtít mít všichni jen obrovské zisky, tak nás ta hrabivost jednou zahubí - je to obrovské plýtvání vším a všude.
  Jenže ten starý papír se musí zpracovat. A pokud je zpracování dražší než výroba ze dřeva (a nemusí to být z řeziva, ale z různých odpadů z pil nebo jiného nevhodného dřeva), tak to jaksi nejde. Nehledě na to, že ne na vše se dá starý papír použít.
  Nikomu není bráněno, aby si místo igelity zdarma koupil v supermarketu papírovou tašku za 5 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).