Hlavní navigace

Vyhozené peníze za testy. Jiný kraj, jiný přístup k pendlerům a jejich karanténě

30. 4. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Lidé dojíždějící za prací řeší zmatky kolem toho, zda se jim na základě negativního testu ruší karanténa, nebo ne. V některých krajích to jde, jinde to možné není, a lidé tak mohou platit tisíce korun za test zbytečně.

Lidé dojíždějící za prací, takzvaní pendleři, mohou od pondělí 27.4. opět denně do práce za předpokladu, že si každých 14 dní obstarají test na koronavirus (od 1.5. se tato lhůta prodloužila na 30 dní). Výjimky pro pracovníky ve zdravotních a sociálních službách zůstaly zachovány.

Nové opatření vlády, které zrušilo dosavadní turnusový režim 14 dní za hranicemi, 14 dní v karanténě, tak dal do pohybu všechny, kteří kvůli omezením cest do práce zůstávali doma, nebo naopak za hranicemi.

Na sociálních sítích se v posledních dnech strhly debaty o tom, zda se na základě negativního testu na koronavirus ruší karanténa, či nikoliv. V tomto duchu totiž hovoří ministerstvo zdravotnictví i vnitra, přesto to někde není možné.

Petr Dolejší (jméno je redakčně změněno) vyrazil v pondělí po měsíci do zaměstnání do Německa v domnění, že negativní test bude potřebovat až za 14 dní, vzhledem k tomu, že byl do té doby doma, tedy v karanténě. Na hranicích se ale dozvěděl, že aby mohl jet do práce i další den, test má mít už při prvním návratu domů přes hranice. Chtěl tedy obrátit auto, aby si ho obstaral a nemusel do 14denní karantény. Policista na hranicích mi ale řekl, ať do práce klidně jedu, že test se dá udělat dodatečně, a když bude negativní, za hranice mě pak normálně znovu pustí, řekl redakci Měšec.cz muž.

Negativní test, přesto karanténa

Dal tedy na jeho radu a do práce za hranice vyrazil. Test podstoupil hned následující den s negativním výsledkem. Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje mu přesto nařídila 14denní karanténu s tím, že negativní test není důvodem pro její zrušení. V tuhle chvíli to pro mě znamená, že jsem vyhodil 2600 Kč za test úplně zbytečně a jsem další dva týdny doma, kroutí hlavou Dolejší.

Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje přerušení karantény na základě negativního testu neumožňuje, a to přesto, že ministerstvo zdravotnictví uvádí, že toto možné je. Co se týče pendlerů, pokud je proveden test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, lze karanténu přerušit, sdělila ve středu redakci Měšec.cz vedoucí tiskového oddělení Renata Povolná

Šéf Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Michal Bartoš uvedl, že možnost vykoupení se z karantény negativním testem v současné chvíli není součástí žádného vládního usnesení, není podle něj ani v metodických pokynech ministerstva zdravotnictví. Obává se proto, že by v případě rušení nařízených karantén mohl následně čelit žalobám. Nářky těchto lidí (pendlerů v karanténě, pozn. red.) samozřejmě chápu, ale měly by směřovat spíš na vládu, řekl Bartoš.

Podle něj se však situace může v nejbližších dnech ještě změnit, vláda by se tímto tématem měla ještě zabývat. On sám prý na středečním jednání hygieniků navrhl, aby systém buď 14 dní karanténa, nebo negativní test, fungoval. Chce to ale od vlády černé na bílém.

Jiný kraj, jiný mrav

Rušení karantén na základě negativního testu je tak nyní v rukou ředitelů krajských hygienických stanic. A zatímco zahraniční pracovníci v Plzeňském kraji mají v tuhle chvíli smůlu, jinde to jde.

Po včerejším ranním překročení hranic s Německem zpět do ČR jsem se nechal policejní kontrolou na hranicích zaregistrovat do systému pro absolvování ochranné karantény v místě bydliště. Následně jsem do hodiny od překročení hranice podstoupil test PCR na přítomnost viru COVID-19 v certifikované laboratoři jako samoplátce. Následně jsem do 15:00 hod odpoledne obdržel výsledek s certifikátem do e-mailové schránky, který jsem skrze systém datových schránek odeslal na příslušnou KHS, tedy v mém případě Hradec Králové. Dnes ráno mi bylo potvrzeno přijetí a zpracování. Je 14:04, tedy necelých 24 hodin od obdržení výsledků, a byl jsem kontaktován KHS, že jsem na základě dodaných dokumentů zproštěn karantény, stojí v jednom z příspěvků ve facebookové skupině, kde se pendleři sdružují. 

Karantény ruší v případě negativních testů například také v Ústeckém kraji. Ano, rozhodnutí o karanténě se na základě toho dá zrušit, řekla redakci Měšec.cz ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková. Zrušení probíhá prostřednictvím takzvané autoremedury, tedy na základě odvolání.

Pro pendlery nyní platí povinnost prokázat se negativním testem při návratu ze zahraničí, pokud se chtějí vyhnout 14denní karanténě. Musí jít o výsledky z PCR testu, který nesmí být starší čtyř dnů. Následně mohou překračovat hranice denně, negativní test však musejí předložit pravidelně jednou za 14 dní (od 1.5. jednou za 30 dní).

Odběrová místa se plní, termíny se rychle obsadily

Ceny testů se pohybují průměrně kolem 2700 Kč a platíte si je sami. Podle ministerstva zdravotnictví se totiž nejedná o indikaci k vyšetření na základě doporučení od KHS nebo praktického lékaře. Testy provádějí na těchto odběrových místech.

Vláda pendlerům doporučovala, aby se nechali otestovat v zahraniční nebo aby se na tom domluvili se svými zaměstnavateli. Například v Německu, kde pracuje asi 35 000 Čechů, však preventivní vyšetření bez příznaků a podezření na onemocnění koronavirem neprovádějí. Zaměstnavatelé testy také nezařizují.

Odběrová místa na západě Čech se tak v posledních dnech zaplnila, termíny odběrů jsou místy vyblokované na několik dní dopředu. Vyhodnocení testu se podle ministerstva zdravotnictví odvíjí od kapacit příslušných laboratoří, řádově je výsledek hotový do dvou dnů.

skoleni_4_3

Pendleři jsou z nutnosti povinného testování rozladění. Vadí jim mimo jiné to, že si testy musejí platit sami, a to přesto, že jim jejich podstoupení nařídila vláda. Na pátek proto chystají výstražný protest na hraničním přechodu s Německem Folmava.

Další věc je, že řadě lidí se za podmínky, kdy mají každých 14 dní (od 1.5. jednou za 30 dní) zaplatit téměř 3000 Kč, návrat do práce ani nevyplatí. Jde například o ty, kdo v Německu pracují na takzvaný minijob. Jde o částečný úvazek, v jehož rámci si zaměstnanec nesmí vydělat víc než 450 eur (přepočteno současným kurzem něco přes 12 tisíc Kč). Minijob využívají hojně například matky malých dětí žijící v německém příhraničí.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).