Hlavní navigace

Východní Evropa jako černý kůň

16. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ač z krátkodobého pohledu nalezneme rizika pro slabší růst, z pohledu dlouhodobé investice se současná situace zdá být příznivá pro otevírání dlouhých pozic v akciích východní Evropy včetně Ruska.

Ač z krátkodobého pohledu určitě nalezneme rizika pro slabší hospodářský růst, z pohledu dlouhodobé investice se současná situace zdá být příznivá pro otevírání dlouhých pozic v akciích východní Evropy včetně Ruska. Díky úzké vazbě mezi ekonomikami eurozóny a východoevropského regionu by se měl pozvolně zlepšující se makroekonomický obrázek EMU promítat i do lepší výkonnosti těchto zemí. Uvolněné měnové politiky centrálních bank pak do růstu hospodářství přispívají rovněž příznivě.

skoleni_29_6

Ruská ekonomika by měla mít nejhlubší propady již za sebou a tržní očekávání ukazují od následujícího roku na její opětovný růst. Do not by jí měly hrát i stabilizující se ceny ropy, pro které rovněž předpokládáme postupné zvyšování. V neposlední řadě by jí pak mělo pomáhat snižování úrokových sazeb. Otázkou pak zůstávají sankce uvalené ze strany EU a USA. I zde však očekáváme dlouhodobě určité uvolnění napětí.

Výkonnost indexu MSCI akcií východoevropských zemí oproti celé Evropě nebo rozvíjejícím se trhům výrazně zaostává, což je dáno především velkou vahou Ruska v indexu, které si kvůli situaci na Ukrajině, ekonomickým sankcím či hlubokému propadu cen ropy prošlo výraznými výprodeji. Východní Evropa tak nyní nabízí mnohem atraktivnější ocenění a v kontextu výše uvedeného tak vyšší potenciální zisk v dlouhodobém horizontu. I technická analýza ukazuje, že východoevropský region začíná otáčet do plusu poté, co se přiblížil na dosah historického minima během krize v roce 1998.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).