Vlákno názorů k článku Vracení poplatků za správu úvěru může vést ke zničení právního státu (GLOSA) od Skrblík - Ano, lidé, kteří uzavírali hypoteční úvěr, byli svéprávní...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 7. 2013 7:15

    Skrblík (neregistrovaný)

    Ano, lidé, kteří uzavírali hypoteční úvěr, byli svéprávní členové smluvního vztahu. Ale často je banka během jednání donutí souhlasit téměř s čímkoliv. Ono když je rozjednaná koupě nemovitosti a současně i hypotéční úvěr, po složení rezervačního poplatku u realitky, vyřízená pojištění, apod., těžko se odmítá nějaký další požadavek či znevýhodnění ze strany banky, se kterým (na rozdíl od poplatků za správu úvěru) se dopředu nepočítalo.

  • 31. 7. 2013 11:55

    Jan Slanina

    To je ovšem jejich blbost, pokud zaplatí rezervační poplatek dřív, než mají dojednanou hypotéku - do této nevýhodné pozice se postavili sami a banka o ní nemusela ani vědět.

  • 31. 7. 2013 12:13

    Skrblík (neregistrovaný)

    Když chcete ručit nemovitostí, kterou kupujete, jak to máte udělat jinak? Ano, je to nevýhodná pozice a banka o ní ví velmi dobře.

  • 31. 7. 2013 12:20

    Jan Slanina

    Já taky dával do zástavy dům, který jsem kupoval.

    Šlo to velmi jednoduše: s hypoteční bankou jsem si předjednal podmínky hypotéky, s prodávajícími jsem si předjednal kupní smlouvu, její nepodepsané znění jsem předal bance, ta vyhotovila smlouvu o hypotečním úvěru a zástavní smlouvy, já jsem vyhotovil kupní smlouvu.

    Když bylo vše vyhotovené a připravené (banka podepisovala úvěrovou smlouvu jako první), s minimálním časovým odstupem se všechny smlouvy podepsaly a bylo.

  • 31. 7. 2013 13:20

    xf (neregistrovaný)

    Ano, tohle šlo u individuelního prodeje. A to ještě pouze se souhlasem prodávajícího. Což pro něj představovalo byť malé, ale přeci jen riziko, protože podepsal zástavní právo bance předtím, než banka podepsala smlouvu. Takže toho černého petra držel prodávající. Banka nikdy.
    A nešlo to u nových developerských prodejů. Ti se chovali a chovají stejně jako banky: ber naše podmínky, nebo nech ležet. Ty musíš bydlet, my můžeme půjčit.

  • 31. 7. 2013 13:31

    Jan Slanina

    Kdybyste si alespoň můj příspěvek pořádně přečetl: výslovně jsem psal, že banka podepisovala jako první. A úvěrová smlouva se přirozeně podepisuje před zástavní, jinak to ani není možné (zástavní smlouva podepsaná před úvěrovou by byla neplatná). Takže prodávající žádného černého petra nedržela.

    Viděl jsem spoustu lidí, kteří i s developpery tvrdě vyjednávali. A najednou to šlo. Ale musíte se snažit a zachovat si trochu odstup a chladnou hlavu a, pokud tomu nerozumíte, zapojit do věci odborníky. Ale kolik lidí si na vyřízení smluv na koupi bytu zaplatí advokáta?

    Když na něco spěcháte a odbornou radu nevyhledáte, tak Vás protistrana má jak na stříbrném podnose, ať je ta protistrana banka, developper nebo podomní obchodník s pojistkami.

  • 31. 7. 2013 13:54

    xf (neregistrovaný)

    To si asi nerozumíme, já tu smlouvu neviděl. Potom ale zase nemá kupující smlouvu s prodávajícím. Anebo má, aniž by měl kupující zajištěno financování. Takže součástí té smlouvy asi bude, že souhlasí s tím, že dá do zástavy. V každém případě vše najednou se nepodepisuje. Co bylo dříve? Slepice, nebo vejce?

    Zapojit do věci odborníky.... Když developer nechce, tak se jednoduše s sebevětším odborníkem nebude bavit. Což samozřejmě nevylučuje, že se nějaký takový najde. Nicméně je to výrazná menšina. Tak třeba hned ten největši to měl, má, jako firemní politiku, ber tak jak je, nebo nech ležet, nařízenou Kunovským.
    Ostatně kdo konkrétně byl ochoten předělat smlouvu podle klienta, vyjma nepodstatných maličkostí? Jistě, mnozí se tak tváří, než dojde na věc.

  • 31. 7. 2013 14:57

    Jan Slanina

    Ad smlouvy:

    U těch smluv fakt nevidím problém. Schválně zkuste, jaké riziko najdete v následujícím scénáři. Každý další krok se realizuje pouze po realizaci předchozího:

    1. nejdřív podepíše banka úvěrovou smlouvu (bance tím žádné riziko nevzniká, protože čerpat se bude až po splnění definovaných podmínek - mj. podpis kupní smlouvy a zástavní smlouvy a minimálně návrh na vklad obou)
    2. pak podepíše kupující úvěrovou smlouvu (ale zatím si ji nechá u sebe, takže banka nemá důkaz, že k podpisu došlo)
    3. pak podepíše kupující kupní smlouvu
    4. pak podepíše prodávající kupní smlouvu (a v ní je zároveň závazek podepsat zástavní smlouvu)
    5. nejpozději teď podepíše banka zástavní smlouvu
    6. pak podepíše prodávající zástavní smlouvu (už má jistotu, že úvěrová a kupní smlouva existují, tak proč by nepodepsal)
    7. kupující odnese kupní a zástavní smlouvu na katastr a úvěrovou do banky

    Odstupy mezi všemi kroky mohou být v řádu minut.

    Já tam vidím jen následující teoretická rizika:
    a) ryze teoreticky by v případě krachu podpisu kupní smlouvy mohla banka klienta nějak popotahovat za nevyčerpání úvěru např. na základě svědeckých výpovědí, ovšem chyběla by jí podepsaná smlouva, takže by neměla čím prokázat, že jí z toho nějaký nárok vznikl, takže je jí to dost k ničemu;
    b) ryze teoreticky by mohlo dojít k tomu, že banka poté, co je podepsána úvěrová a kupní smlouva, odmítne podepsat smlouvu zástavní - možnost žalovat ji na náhradu škody způsobené tím, že celou transakci zmařila, je naprosto evidentní;
    c) teoreticky by mohlo dojít k tomu, že by prodávající poté, co podepsal kupní smlouvu, odmítl podepsat zástavní smlouvu - lze bez problémů ošetřit ujednáním o smluvní pokutě a zejména je to samozřejmě ošetřeno tím, že čerpání úvěru probíhá nejdříve na návrh na vklad zástavního práva, takže bez toho nedostane své peníze.

    Ad developpeři:

    Pokud vím, tak dost značné úpravy smlouvy si prosadil třeba jeden můj známý u FINEPu.
    Firemní politiky jsou právě k tomu, aby se z nich dala udělat výjimka.

  • 2. 8. 2013 9:34

    Jirka K. (neregistrovaný)

    "když developer nechce..." když developer nechce spolupracovat, tak s ním nespolupracuji. Koupě nemovitosti je dlouhodobá zaležitost, kterou má člověk dělat s rozvahou a s partnerem, který za něco stojí. To je nekonečný kruh...developer se se mnou nebavil a já podepsal, banda se se mnou nebavila a ja podepsal, nelibilo se mi to a ja podepsal plnou moc na internetu...ve všech třech procích chybí chladná hlava, rozvaha a strategie

  • 2. 8. 2013 11:08

    xf (neregistrovaný)

    Ty jsi ale chytrý. Budeš se mnou kamarádit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).